• چهارشنبه / ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۵:۱۱
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 98052311452
  • خبرنگار : 30054

خودتان کارتریجتان را شارژ کنید

خودتان کارتریجتان را شارژ کنید

پرینترها در حال حاضر به دودسته پرینترهای جوهرافشان و پرینترهای لیزری تقسیم می‌شوند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام فالنیک، پرینترهای لیزری دارای تونر کارتریج هستند. این پرینترها از نظر اقتصادی با صرفه بوده و شما قادر هستید تا ۳ مرتبه، کارتریج آن‌ها را شارژ کنید. البته تعداد دفعات شارژ کارتریج به اصل و یا طرح اصل بودن آن بستگی دارد. کارتریج‌های طرح اصل را می‌توان تا دفعات بیشتری شارژ کرد. پس اگر پرینتری اقتصادی می‌خواهید که نگهداری آن هزینه‌بر نباشد، بهترین گزینه پرینتر لیزری است.

یکی از نکات مهم در شارژ کارتریج انتخاب کارتریج مناسب است، با توجه به اینکه عموماً شارژ کارتریج کیفیت کمتری نسبت به تعویض کارتریج دارد، خرید کارتریج با کیفیت اهمیت زیادی دارد. اگر با مفهوم کارتریج آشنا نیستید، متن کارتریج چیست را مطالعه بفرمایید.

کارتریج‌ها پرینترهای جوهری قابل شارژ نیستند. اگر هم این کارتریج‌ها را شارژ کنید، به دلیل ریزش بیش‌ازاندازه جوهر روی قطعات دستگاه، به پرینتر آسیب وارد خواهد شد. این آسیب از آن‌ جهت است که برای شارژ کارتریج جوهری، باید قسمتی از آن را سوراخ‌ کنید که این خود موجب عملکرد نامطلوب کارتریج خواهد شد.

در این بحث قصد داریم نحوه شارژ تونر کارتریج‌ پرینتر لیزری را به شما آموزش دهیم.

لوازم موردنیاز برای شارژ کردن کارتریج

لوازم اولیه‌ای که برای شارژ کارتریج نیاز دارید این‌ها هستند:

۱- پودر تونر

۲- پیچ‌گوشتی

۳- مقداری کاغذ باطله

۴- دستمال پاک‌کننده لطیف

کارتریج لیزری از دو قسمت مخزن تونر و مخزن ضایعات تشکیل‌ شده است. مخزن تونر محل نگهداری پودر بوده و مخزن ضایعات هم برای نگهداری پودر ضایعات و سوخته است.

قطعات بلید، فوم رول و درام در مخزن ضایعات قرار دارند و مگنت و پودر هم در مخزن تونر قرار می‌گیرند.

نحوه خارج کردن درام کارتریج

برای شروع شارژ کارتریج لیزری، ابتدا کارتریج را از پرینتر خارج کنید و با استفاده از پیچ‌گوشتی، پیچ‌های ریز طرفین را بازکنید.

با باز کردن این پیچ، پوشش کناری جدا خواهد شد. بعد از برداشتن پوشش‌ها، درام را مشاهده خواهید کرد. درام کارتریج را از قسمت سفیدرنگ گرفته و با کشیدن به پهلو، آن را خارج کنید.

درام کارتریج، بخش حساسی است که در صورت آسیب دیدن و یا ایجاد خط و خش، روی کیفیت چاپ تاثیر منفی خواهد داشت. پس اگر درام سالم است، مراقب باشید که آسیب نبیند. بیشتر متخصصان در زمان شارژ کارتریج، درام را هم تعویض می‌کنند. دلایل تعویض درام کارتریج را در اینجا بخوانید اما یکی از دلایل مهم این است که با تعویض درام بعد از شارژ کارتریج، احتمال اینکه کیفیت هم کاهش پیدا کند، کم می‌شود.

خرید شارژ کارتریج

خارج کردن فوم رول شارژ کارتریج

فوم رول، استوانه‌ای باریک در زیر درام است که باعث شارژ اولیه سطح درام می‌شود. وجود مشکل در فوم رول، موجب سیاه شدن و یا تکرار چاپ خواهد شد. شما با استفاده از یک جسم نوک‌تیز، کمی فوم رول را به سمت راست بکشید و آن را به سمت بالا آورده و خارج کنید.

خارج کردن بلید

بلید قطعه‌ای است که در زیر فوم رول قرار دارد و وظیفه آن تمیز کردن درام است. پیچ‌های بلید را بازکرده و آن را هم از کارتریج جدا کنید.

حال پودرهای سوخته را از مخزن ضایعات تخلیه کرده و با دستمالی نرم، داخل آن را کامل تمیز کنید.

بعد از اتمام کار، دوباره تمام قطعاتی که از کارتریج جدا کرده‌اید را روی آن سوار کنید.

باز کردن مخزن پودر و خارج کردن مگنت

مگنت میله‌ای استوانه‌ای با خاصیت آهنربایی است که و تونر یا پودر را به خود جذب کرده و در هنگام چاپ، پودرهای جذب‌شده به آن، به سطح درام منتقل می‌شوند. این قطعه هم باید سالم و بدون خش باشد، زیرا در صورت آسیب به مگنت، نتیجه چاپ بسیار بی‌کیفیت و یا کمرنگ خواهد شد.

پیچ‌های طرفین مخزن پودر را بازکنید تا بتوانید مگنت را خارج کنید. بعد از خروج و تمیز کردن مگنت، منبع پودر را مشاهده خواهید کرد. البته بسته به نوع کارتریج، منبع پودر در هر دستگاهی متفاوت است. برخی از کارتریج‌ها دارای منبع پودری به‌صورت دربسته هستند و برخی دیگر محفظه‌ای باز، برای نگهداری پودر دارند.

شارژ تونر کارتریج

بعد از برداشتن مگنت، باقیمانده پودر قبلی را خالی کنید. مخزن پودر را تمیز کرده و با مقدار کافی پودر، مخزن را دوباره پرکنید. توجه داشته باشید مقدار پودر بیشتر از حد استاندارد و کمتر از ظرفیت مخزن نباشد؛ زیرا در کیفیت چاپ و عملکرد پرینتر تأثیرگذار است. بعد از پر کردن مخزن، اطراف آن را تمیز کرده، مگنت را در جای خود قرار داده و پیچ‌های طرفین را ببندید.

بعد از اتمام کار شارژ کارتریج، دو قسمت کارتریج را به هم متصل کرده و درپوش‌های طرفین را ببندید. پیچ‌هایی که ابتدای کار بازکرده بودید را در جای خودشان قرار دهید.

با توجه به اینکه در شارژ کارتریج شما نیاز به جابجایی قطعات دارید و انجام این فرایند نیاز به‌دقت زیاد دارد، بهتر است از متخصصان شارژ کارتریج کمک بگیرید، برای دریافت خدمات شارژ کارتریج روی لینک خرید شارژ کارتریج کلیک کنید.

انتهای رپرتاژ آگهی