• یکشنبه / ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۴۷
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98052712990
  • خبرنگار : 71639

کاهش ۴۴۰ میلیون دلاری کمک آمریکا به پاکستان در بحبوحه تنش‌ها بر سر کشمیر

ترامپ عمران خان

طی اقدامات متناقض آمریکا و در حالیکه دونالد ترامپ به دنبال وساطت بین هند و پاکستان جهت حل بحران کشمیر است،‌ دولت وی اخیرا اقدام به کاهش ۴۴۰ میلیون دلاری کمک خود به پاکستان کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آر تی، گزارش "تریبیون اکسپرس" نشان از آن دارد که کاهش بودجه کمکی به پاکستان، سبب می‌شود تا این کشور، تنها مبلغ ۴.۱ میلیارد دلار -که کمی بیش از نصف مقدار مقرر در ۹ سال پیش است- دریافت کند.

بسته حمایتی اولیه آمریکا که تحت لایحه "کری لوگار برمن"، مقداری دال بر ۷.۵ میلیارد دلار بود، در سال ۲۰۱۰ به اجرا درآمد؛ با این حال، ریزش روابط آمریکا و پاکستان، سبب شده تا این مقدار نزول کند.

وزارت امور اقتصادی پاکستان به تریبیون گفته که اقدام مذکور دولت آمریکا، بخشی از استراتژی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور، مبنی بر کم‌ کردن مخارج دولت از طریق کاهش کمک به کشورهای در حال توسعه است.

طبق گزارشات، واشنگتن هفته‌ها قبل از سفر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به کاخ سفید، این کشور را از تصمیم دولت آمریکا مطلع ساخته بود. طی دیدار مذکور، ترامپ گفته بود که "عاشق این خواهد بود که یک میانجی شود" تا به کاهش تنش‌های فزاینده بین پاکستان و هند را درخصوص منطقه پرمناقشه کشمیر، یاری رساند.

با اینکه عمران خان اظهار ترامپ را پذیرا شد اما وزارت امور خارجه هند با بیان اینکه مسئله کشمیر، "موضوعی داخلی" است، از قبول اظهار ترامپ امتناع ورزید.

حال کاهش مبلغ اعطایی به دولت پاکستان، با تشدید اوضاع در کشمیر مقارن شده است؛ اخیرا هند، اقدام به لغو وضعیت ویژه کشمیر کرد و این تصمیم را الزامی در راستای "دفاع از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم افسارگسیخته و نیز فساد در منطقه" خواند.

انتهای پیام