• چهارشنبه / ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۰
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 98053014583
  • منبع : نمایندگی خراسان شمالی

خشکسالی توان مقاومت از درختان ارس خراسان شمالی گرفته است

خشکسالی توان مقاومت از درختان ارس خراسان شمالی گرفته است

ایسنا/خراسان شمالی ‌دکترای جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: درختان ارس یکی از گونه های گیاهی خاص خراسان شمالی است که عواملی مختلفی آن را تهدید می کند.

‌جلال حسن نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، ‌با اشاره به اینکه منطقه ایران تورانی یکی از مناطق رویشی ایران در خراسان شمالی است، افزود: در این منطقه رویشی در بیش از 410 هزار هکتار، جنگل‌های ارس را به خود اختصاص داده اند.

وی با بیان اینکه مقاومت یکی از خصوصیات مهم درختان ارس است، ادامه داد: اما تغییرات اقلیمی بر روی این درخت ها تاثیرگذار بوده‌ و موجب ضعف فیزیولوژیکی در آن‌ها شده است.

حسن نژاد اظهارکرد: رطوبت خاکی یکی از مهمترین نیازهای درختان ارس است اما به علت بروز خشکسالی این درخت ها مقاومت خود را از دست داده اند و رشد آن‌ها نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: همین امر سبب شده تا برخی از بیماری ها همچون ارس واش آن ها را تهدید کند.

حسن نژاد توضیح داد: درخت های ارس به اشعه فرابنفش خورشید مقاوم هستند، بنابراین می توانند در ارتفاعات و همچنین سرما را به خوبی تحمل کنند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته قطع درختان ارس برای تامین سوخت یکی دیگر از تهدیدهای جنگل های ارس در این استان بوده است، گفت: اما اکنون با اقدامات انجام شده همچون سوخت رسانی، قطع درخت‌ها به صفر رسیده است.


انتهای پیام