• چهارشنبه / ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۶:۰۶
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 98053014690
  • خبرنگار : 71234

کواکبیان: احزاب در مقابل فشار حداکثری آمریکا مدافع منافع ملی کشور هستند

کواکبیان: احزاب در مقابل فشار حداکثری آمریکا مدافع منافع ملی کشور هستند

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه همه احزاب در مقابل فشار حداکثری آمریکا مدافع منافع ملی کشور هستند، گفت که مدت‌هاست به دنبال تغییر نظام انتخاباتی و تقویت ساختار حزبی در ایران هستیم.

به گزارش ایسنا مصطفی کواکبیان در دیدار با جودت ییلماز معاون بین‌الملل دبیرکل حزب عدالت و توسعه ترکیه (رجب ‌طیب اردوغان) با تاکید بر ضرورت تبادل تجربیات حزبی دو کشور همسایه ایران و ترکیه اظهارکرد: مردم ایران از زمانی که مرحوم نجم‌الدین اربکان و حزب رفاه و پس از آن حزب عدالت و توسعه، زمام امور را در ترکیه به دست گرفتند شاهد توسعه روابط ایران و ترکیه بودند. در اولین سفر حزبی ما به دنبال تقویت هرچه بیشتر روابط به ویژه استفاده از تجربیات ترکیه در زمینه نظام انتخابات حزبی هستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به حمایت ایران از اردوغان در جریان کودتا در ترکیه، از مواضع بین‌المللی و منطقه‌ای حزب توسعه و عدالت و دولت آنکارا علیه تحریم‌های یک‌جانبه و ظالمانه ترامپ تشکر کرد و گفت: مذاکرات آستانه و روابط خوب ایران و ترکیه و روسیه در کمک به سوریه می‌تواند الگوی مناسبی برای روابط منطقه‌ای باشد.

کواکبیان افزود: همه احزاب ایران در بحث سیاست خارجی علیرغم تفاوت دیدگاه‌های خویش، همراه دولت بوده و در مقابل فشار حداکثری آمریکا مدافع منافع  ملی کشور هستند.

وی با اشاره به چهار نوع انتخابات در ایران و نحوه حضور احزاب گفت: البته در پارلمان ایران مدت‌هاست که به دنبال تغییر نظام انتخاباتی و تقویت ساختار حزبی در ایران هستیم.

بر اساس این گزارش جودت ییلماز در این دیدار با ارائه توضیحاتی درباره نحوه عضوگیری و چگونگی آموزش 10 میلیون عضو حزب عدالت و توسعه، تامین مالی احزاب به میزان درصد سهم آنان در پیروزی پارلمانی و شهرداری‌ها و نقش جوانان و زنان و چگونگی ائتلاف با سایر احزاب گفت: ما از شکست اخیر در شهرداری‌های استانبول و آنکارا عبرت گرفتیم و به خودانتقادی روآوردیم.

معاون بین‌الملل اردوغان در حزب عدالت و توسعه با اشاره به همکاری‌های دوجانبه ایران و ترکیه و ضرورت افزایش مبادلات تجاری ابراز امیدواری‌کرد که در سفر به تهران بتوانیم از تجربیات انتخاباتی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین کشور منطقه استفاده کنیم.

این دیدار در دفتر مرکزی حزب عدالت و توسعه در آنکارا و با حضور نماینده شهر مرزی  وان و فیض‌اللهی معاون سیاسی سفارت ایران در ترکیه انجام شد.

انتهای پیام