• شنبه / ۲ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۶
  • دسته‌بندی: سیستان و بلوچستان
  • کد خبر: 98060200395
  • منبع : نمایندگی سیستان و بلوچستان

نبود صنایع تبدیلی در قطب تولید خرما

خرما

شهرستان ایرانشهر با 10 هزار هکتار نخلستان و تولید سالانه 50 هزار تن خرما، از صنایع تبدیلی و بسته بندی مناسبی ندارد .

به گزارش ایسنا-  فرماندار ایرانشهر با بیان اینکه خرمای تولیدی شهرستان به نام مناطق دیگر در بازار عرضه می شود، گفت: خرمای ایرانشهر باید با نام ایرانشهر و برند مشخص عرضه شود.

ابوذر کوثری افزود: ایرانشهر قطب تولید خرما به ویژه خرمای ربی در استان و کشور است اما هیچ نشانی از آن در تولید این خرمای مشهور به چشم نمی‌خورد.

وی گفت: در شهرستان‌های جنوب استان کشاورزان محصول خرما را از طریق دلالان به فروش می‌رسانند که در این زمینه کشاورز آخرین و ضعیف‌ترین حلقه در سود این محصول قرار دارد.

فرماندار بیان کرد: سیستان و بلوچستان بیشترین وسعت نخلستان‌های کشور را دارد و دومین تولید کننده محصول خرماست و ایرانشهر قطب تولید خرما در این استان است.

فرماندار ایرانشهر با انتقاد از این شرایط گفت: خرمای ایرانشهر باید با نام ایرانشهر و برند مشخص عرضه شود.

وی افرود: قطب تولید خرما بویژه خرمای ربی در سطح استان و کشور هستیم اما هیچ نشانی از ایرانشهر در تولید این خرمای مشهور در سطح کشور به چشم نمی خورد .

فرماندار در ادامه بیان کرد: در شهرستان‌های جنوب استان با توجه به اینکه شغل اکثر مردم کشاورزی است صنایع فرآوری و تبدیلی خرما وجود ندارد و کشاورزان محصول خرما را از طریق دلالان بفروش می‌رسانند که در این رابطه کشاورز آخرین و ضعیف ترین حلقه در انتفاع از این محصول قرار دارد که باید در این زمینه ساز و کار مشخصی تعریف گردد .

کوثری در خصوص تعیین نرخ خرما نیز گفت: البته ما متولی تعیین قیمت نیستیم اما می توانیم در مقام حامی کشاورز پیش بینی و پیشنهاد خود را از منظر تامین منافع عمومی به مردم اعلام کنیم .

فرماندار ایرانشهر بیان کرد: در سال های آتی باید تمامی الگوهای تعیین نرخ خرما در استان های همجوار چون کرمان و حتی استان هایی چون خوزستان و بوشهر و ... هم مطالعه و بر این اساس الگو سازی عرضه در سال های آتی ان شاءالله به  انجام برسد.


انتهای پیام