• شنبه / ۲ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۱:۲۳
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 98060200426
  • خبرنگار : 90047

اعلام مشارکت ۵۱ درصدی مردم در ورزش همگانی توسط مرکز آمار

احمدی: در ورزش همگانی با مشکل آمار دقیق مواجهیم/ مسوولیت هواداران بر عهده باشگاه‌های فوتبال است

عبدالحميد احمدي

معاونت توسعه ورزش همگانی و امور فرهنگی در ارائه گزارش اقدامات و فعالیت های این حوزه به مناسبت هفته دولت گفت: در موضوع ورزش همگانی همچنان با مشکل آمار دقیق مواجه هستیم.

به گزارش ایسنا، عبدالحمید احمدی در نشست خبری که صبح امروز در وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، افزود: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در سال ۹۷ میزان مشارکت مردم در ورزش همگانی ۵۱/۱ درصد اعلام شده است اما ما هنوز آمار دقیقی در این زمینه نداریم.

 وی گفت: با توجه به اهمیت ورزش همگانی و ماموریت مهمی که برعهده وزارت ورزش و جوانان است، در این دوره تلاش شد نگاه متوازنی به ورزش ایجاد شود. در گذشته کمتر به ورزش همگانی توجه می شد تا اینکه در دولت تدبیر و امید این نگاه تغییر کرد. در این برهه تدوین برنامه توسعه ورزش همگانی و برنامه ملی فعالیت بدنی ایران با همکاری وزارت بهداشت و انعقاد تفاهم نامه با برخی دستگاه ها در راستای توسعه ورزش همگانی در دستور کار قرار گرفت.
معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی ادامه داد: ما در هر فدراسیونی برنامه ای متناسب با آن در بخش همگانی دنبال کردیم و به فراخور آن استانها هم در این زمینه فعال‌تر شدند و طی دو سال اخیر برنامه های متنوعی را برگزار کردیم.
احمدی اضافه کرد: این برنامه شامل همایش پیاده روی، کوه پیمایی، جشنواره ورزش همگانی، هفت هزار برنامه صبح و عصرگاهی، جشنواره تابستانه با ورزش و با رویکرد مشارکت گسترده مردم است و این برنامه ها همچنان ادامه خواهد داشت.
معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: رویکرد ما در ورزش همگانی مشارکت همه دستگاه های اجرایی کشور برای مشارکت بیشتر مردم است.
احمدی افزود: وزارت ورزش نمی تواند تنها به عنوان متولی ورزش همگانی باشد بلکه با هم افزایی سایر نهادها می توان مشارکت حداکثری مردم را در ورزش همگانی شاهد بود.
وی درباره آمار میزان مشارکت مردم در ورزش همگانی گفت: در این زمینه با مشکلاتی روبرو هستم، مرکز آمار ایران اخیرا گزارش هایی را  درباره رفتارهای فرهنگی در خانواده منتشر کرد که خانواده ها در ایران چه میزان ورزش می کنند. حال بر اساس مرکز آمار ۵۱/۱ درصد مردم ورزش می کنند که ۶۲ درصد آن  شامل پیاده روی و نرمش است.
معاون وزیر ورزش گفت: بر اساس این آمار که تا پایان سال ۹۶ است و در سال ۹۷ توسط مرکز آمار اعلام شد، ما هنوز آمار دقیقی در این زمینه نداریم. البته اخیرا جلساتی را با مرکز آمار ایران برگزار کردیم تا آمار دقیق تری را برای امسال ارائه دهیم. امیدوارم تا پایان امسال با مشارکت مرکز آمار ایران گزارش دقیقی نسبت به مشارکت مردم در فعالیت ورزش در اختیار جامعه قرار دهیم.
احمدی افزود: برخی سوال می کنند با توجه به این آمار اما درصد بیماری هم بالاست که باید گفت، کفایت ورزش در این زمینه مهم است.
احمدی درباره اعتبارات ورزش همگانی افزود : علاوه بر ۲۷ صدم درصد ارزش افزوده، بخشی از اعتباراتی که به ورزش همگانی اختصاص پیدا می‌کند در اختیار فدراسیونها و بخش دیگری به هیات های استانی تخصیص پیدا می کند.
وی ادامه داد: در دو سال اخیر تلاش کردیم فدراسیون ها را به سمتی سوق دهیم که همزمان با ورزش قهرمانی نگاهی هم به ورزش همگانی داشته باشند.

احمدی گفت: حدود ۲۰ میلیون جمعیت کشور در روستا ساکن هستند که باید به آنها در بخش ورزش توجه می شد که ورزش های بومی و محلی در روستاها در حال حاضر از ظرفیت و استقلال خوبی برخوردار شده که در این زمینه بیش از  سه هزار خانه ورزش روستایی تجهیز شده و همین تعداد هم مجهز خواهد شد.
معاون وزیر ورزش به جام خوشه چین برای نخستین بار در استانها اشاره کرد و افزود: این رویداد به صورت مرحله‌ای برگزار می شود که بهمن ماه امسال در سطح ملی برگزار می شود.

احمدی افزود: ۲۶ فدراسیون برنامه های خود را برای توسعه ورزشی پیش بینی کردند که جشنواره های بومی محلی هم از دیگر برنامه های ورزش روستایی است که امسال برگزار شد.

احمدی همچنین در خصوص فعالیت های انجام شده در حوزه فرهنگی نیز گفت: ما در ۱۲ محور موضوعات فرهنگی را اعلام و دنبال کردیم، از جمله ترویج منش فرهنگ پهلوانی، ساماندهی اماکن ورزشی، ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه ورزش و ترویج مسئولیت‌های اجتماعی و جلب مشارکت نهادها بوده که خوشبختانه اقدامات خوبی را شاهد بودیم.
وی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که نهادهای فعال را در غالب این کمیسیون فرهنگی کشور مشارکت دهیم‌ و موضوعات مهم فرهنگی را بررسی کنیم. در حوزه ساماندهی بخش فرهنگی فدراسیونها اقدامات خوبی  انجام شده که بتوانیم هماهنگی لازم را در امور فرهنگی داشته باشیم.
احمدی اضافه کرد: در مناسبتهای مختلف برنامه‌های زیادی را جامعه ورزش داشتیم که کارهای ارزشمندی صورت گرفته است. همچنین در هفته فرهنگ پهلوانی برنامه‌های گسترده ای را برگزار کردیم و ۲۳۰ مراسم تجلیل در این زمینه داشتیم.

احمدی با بیان این که امسال نخستین رویداد ملی ورزش روستایی برگزار می شود، گفت: به دلیل بی‌توجهی که به جمعیت روستایی طی سالیان گذشته از نظر سرانه ورزشی شده بود، امیدوارم تا پایان شهریور ماه این اقدام عملیاتی شود.
معاون وزیر ورزش ادامه داد: بعد از انقلاب تا کنون رقابتی در سطح ورزش روستایی نداشتیم که امسال برای نخستین بار در قالب جام خوشه چین در سطح ملی برگزار می شود. جام خوشه چین در 6 رشته تیمی و انفرادی در 2 بخش زن و مرد برگزار می شود که اکنون در سطح استانی در حال برگزاری است.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی درباره فعالیت های فرهنگی نیز تصریح کرد: بخش فرهنگی وزارت ورزش در این سال ها در زمینه ترویج فرهنگ و منش پهلوانی در ورزش، ساماندهی اماکن و رویداد های ورزشی، صیانت از ارزش های فرهنگی و اخلاقی، ترویج مسئولیت های اجتماعی در جامعه ورزش بود.
احمدی خاطرنشان کرد: در بخش ساماندهی حوزه فرهنگی فدراسیون ها کمیته فرهنگی را فعال کردیم و از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد در زمینه فرهنگی ورزشی بهره مند شدیم. بیش از 500 گلریزان برای مناطق سیل و زده توسط جامعه ورزش برگزار شد.


وی در ادامه با اشاره به این که مسوولیت هواداران بر عهده باشگاه های فوتبال است، درباره رویکرد فرهنگی در برگزاری لیگ برتر فوتبال گفت: در این دوره تلاش داریم تا با تجهیز ورزشگاه و امکانات سخت افزاری شرایط بهتری برای حضور تماشاگران فراهم کنیم. امیدواریم در یک ماه آینده عقب ماندگی ها در این زمینه را برطرف کنیم.
وی گفت: مقررات انضباطی برای باشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها در این دوره لیگ بدون اغماض باید اعمال شود.

احمدی افزود: باشگاه‌ها باید مسئولیت هواداران را برعهده بگیرند و پاسخگو باشند و وزارت ورزش هم پیگیر این موضوع است.
وی گفت: تلاش بر این است تا لیگ نوزدهم متفاوت‌تر از سایر لیگ‌ها برگزار شود.
معاون وزیر ورزش درباره دیدار هفته نخست لیگ برتر در ورزشگاه آزادی و ناهماهنگی در هدایت تماشاگران گفت: این مساله سخت افزاری هم بزودی برطرف می شود.
وی در پایان درباره ورود زنان به ورزشگاه ها هم گفت: ما منعی برای حضور زنان در رویدادهای ملی ورزشی نداریم و امیدواریم این مانع در همه رویدادهای ملی برداشته شود. رویکرد وزارت ورزش متوازن سازی است. همان طور که در دو بازی اخیر والیبال که در ارومیه و اردبیل برگزار شد شاهد بودید که حضور خانواده ها سبب برگزاری هر چه منظم تر و بهتر این دو رویداد شد.
انتهای پیام