• شنبه / ۲ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۲
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98060200437
  • خبرنگار : 71588

یکی از نامزدهای ریاست جمهوری تونس از زندان در انتخابات شرکت می‌کند

image.png

رسانه‌های تونس از بازداشت یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور به اتهام پولشویی و فرار مالیاتی خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رسانه‌های تونسی اعلام کردند که نبیل القروی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تونس که تاجر و مالک شبکه "النسمة" است، بازداشت شده است.

شبکه "النسمة" در خبری فوری اعلام کرد که نیروهای پلیس القروی را هنگام حرکت به سمت پایتخت بازداشت کردند.

از سوی دیگر، رادیو "موازیک" تونس اعلام کرد که دادگاه تونس تصمیم به بازداشت القروی به اتهام پولشویی و فرار مالیاتی گرفته است.

شبکه "نسمة" به نقل از  اسامه الخلیفی، رهبر حزب "قلب تونس" و مشاور نبیل القروی جزئیات بازداشت القروی را اعلام کرد.

اسامه الخلیفی تصریح کرد: نیروهایی که عملیات بازداشت را انجام دادند، تنها این یک حرف را می‌زدند که دستورات از بالا صادر شده است. آنها مکان بازداشت وی را اعلام نکردند.

در همین راستا، سایت "روزنامه‌نگاران تونسی در صفاقس" به نقل از منبعی اعلام کرد: القروی پس از صدور حکم قضایی به اتهام پولشویی و فرار مالیاتی بازداشت شده است.

القروی یکی از اهالی برجسته رسانه‌ تونس و رئیس شبکه "نسمة" است که در میان فقرا و مردم تونس شهرت زیادی پیدا کرده است تا جایی که القروی خودش را "نامزد فقراء" توصیف می‌کند.

وی روابط بین‌المللی گسترده‌ای دارد و  دوست نخست وزیر سابق ایتالیا است، اما اتهامات مربوط به فرار مالیاتی و استفاده سیاسی از شبکه‌اش ممکن است باعث شود برای نامزدی رد صلاحیت شود.

از سوی دیگر، نبیل بفون، رئیس هیئت عالی انتخابات تونس تاکید کرد که نبیل القروی همچنان نامزد انتخابات ریاست جمهوری تونس به شمار می‌آید و هنوز حکم قضایی علیه وی صادر نشده است.

بفون پس از گذشت چند ساعت از اعلام بازداشت القروی از سوی وزارت کشور تونس در گفت‌وگو با رادیوی "شمس اف ام" گفت: ماده ۲۷ قانون اساسی تونس می‌گوید متهم بی گناه است تا زمانی که در یک محاکمه عادلانه مقصر شناخته شود و محکومیتش اثبات شود و در همین راستا، القروی تا زمان اثبات محکومیتش در یک محاکمه عادلانه، نامزد انتخابات ریاست جمهوری باقی می‌ماند.

وی ادامه داد: این مسئله چندین فرضیه را إلقا می‌کند که مهمترین آنها این است که اگر بازداشت وی تا مرحله کمپین انتخاباتی ادامه یابد، احتمال دارد برخی، سوالاتی را درباره محرومیت نامزدها از انجام کمپین انتخاباتی مطرح کنند، در حالی که باید اصل برابری میان نامزدها در آن رعایت شود.

بفون همچنین عنوان داشت: اما در اینجا دستگاه قضایی اختیار کامل دارد و طرفی مستقل است.

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری تونس به دلیل فوت باجی قائد السبسی، رئیس جمهوری این کشور، در تاریخ ۱۵ سپتامبر آتی برگزار خواهد شد.

کمپین انتخاباتی کاندیداها از دوم تا ۱۳ سپتامبر خواهد بود و تاریخ ۱۴ سپتامبر نیز روز سکوت انتخاباتی خواهد بود.

این سومین انتخابات در تونس از زمان انقلاب سال ۲۰۱۱ خواهد بود که به پایان دولت زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری پیشین این کشور منجر شد و بهار عربی را در کشورهای مختلف منطقه به دنبال داشت.

انتهای پیام