• شنبه / ۲ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۳:۰۹
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 98060200534
  • منبع : نمایندگی فارس

استاندار فارس اعلام کرد:

کاهش ١.٩ درصدی نرخ بیکاری فارس در چهارماهه اول امسال

بیکاری

استاندار فارس با اشاره به کاهش ١.٩ درصدی نرخ بیکاری استان در چهارماهه اول امسال نسبت به سال ٩٧، گفت: نرخ بیکاری فارس در مدت مذکور به ٧ درصد رسیده و رتبه دوم کشور پس از همدان به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایسنا، عنایت‌الله رحیمی صبح شنبه دوم شهریور در یک کنفرانس خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، کاهش نرخ بیکاری استان تا پایان تیرماه امسال را به دلیل مشارکت بخش خصوصی در میدان تولید و سرمایه گذاری، ارائه طرح‌های ابتکاری و سرمایه گذاری خارجی عنوان کرد.

وی همچنین دربخشی از سخنانش ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، بیان کرد: نظام جمهوری اسلامی به علت ماهیت حق طلبانه خود همیشه با چالش‌هایی از ابتدای انقلاب تاکنون مواجه بوده است.

استاندار فارس ترور فیزیکی شخصیت‌های اثرگذار دولت و حذف آنها از صحنه اجرایی از جمله این چالش‌ها ذکر کرد و افزود: امروز همان رویه در دستور کار معاندین نظام است و با بی اعتمادی مردم نسبت به مسئولان در تلاش هستند تا اعتماد مردم به نظام را نشانه بروند و آن را خدشه دار کنند.

رحیمی با تاکید بر شناخت کافی نسبت به نقشه‌های شوم دشمن و مقابله با آن، عنوان کرد: ناکارآمد جلوه دادن دست اندرکاران نظام توسط دشمن به منزله تضعیف کل شاکله نظام است.

وی ادامه داد: به علت ماهیت نظام همیشه مورد تهدید و جنگ و تحریم به اشکال مختلف قرار داشته‌ایم که امروز هم در معرض جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم که به خوبی قابل لمس است.

استاندار فارس گفت: هفته دولت فرصت مغتنمی است که خدماتی که از دهه فجر سال گذشته تا هفته دولت امسال انجام شده به اطلاع مردم استان برسد.

رحیمی همچنین اعلام کرد که همزمان با هفته دولت (دوم تا هشتم شهریورماه) 821 پروژه با اعتباری افزون بر سه هزار و 200 میلیارد تومان در 29 شهرستان این استان در ١١ سرفصل به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه از امروز و طی روزهای آتی شاهد بهره‌برداری از 30 پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۳۳ میلیارد تومان در حوزه تامین آب خواهیم بود، اضافه کرد: علاوه بر این تعدادی از سدها و شبکه‌های انتقال آب نیز که هم اینک در استان در دست اجرا است تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید از جمله مهمترین آنها می‌توان به پروژه‌ انتقال آب از سد درودزن به شیراز اشاره کرد.

استاندار فارس ادامه داد: اجرای پروژه‌های بزرگراهی نیز به عنوان یکی از نیازهای استان مورد توجه دولت بوده و بر همین اساس همزمان با هفته دولت امسال ۶۵ پروژه با اعتباری بالغ ۲۶۰ میلیارد تومان در استان افتتاح خواهد شد.

به گفته رحیمی آزادراه 225 کیلومتری شیراز – اصفهان بزرگترین پروژه حوزه راهسازی این استان محسوب میشود و که  با توجه به اعتبارات اخذ شده برای اجرای این پروژه امید است که تا اوایل سال 99 این پروژه که اثرات زیادی در زمینه کاهش تلفات جاده‌ای، کاهش هزینه‌های حمل و نقل و دسترسی آسان‌تر به مرکز کشور را برای هموطنان به ویژه مردم استان فارس به همراه دارد به بهره‌برداری برسد .

وی اضافه کرد: در زمینه فضاهای آموزشی، فرهنگی و آموزش و پرورش ۱۰ پروژه به ارزش هفت هفت میلیارد تومان، در زمینه امور بهداشت و درمان ۱۸ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۴ میلیارد تومان، در حوزه برق و انرژی ۱۹۸ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۱۶ میلیارد تومان و در زمینه عمران ۷۸ میلیارد تومان پروژه در هفته دولت امسال تقدیم مردم استان فارس خواهد شد.

استاندار فارس همچنین میزان سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده در استان طی پنج ماه امسال را ۴۴ میلیون دلار برآورد کرد و گفت: در جهت افزایش این سرمایه‌گذاری‌ها تلاش شد که فرایندهای پیچیده و سخت اداری کاهش یابد.

رحیمی با بیان اینکه برخی پروژه‌های در حال اجرا در فارس ماهیت ملی دارند و پیش برنده توسعه اقتصادی کشور هستند، پروژه آلومینیوم جنوب با ١٥ میلیارد تومان سرمایه گذاری و اشتغال یکهزار و ٢٠٠ نفری را از جمله این پروژه‌ها عنوان کرد که طی ماههای آینده افتتاح می‌شود.

وی به واگذاری وام‌های فراگیر و طرح اشتغال روستایی هم اشاره و بیان کرد که بخش زیادی از این تسهیلات منجر به ورود طرح‌ها به بازار کار و افزایش اشتغال در استان شده و خواهد شد.

استاندار فارس به اکتشاف پهنه وسیعی از معادن استان با بیش از ٩ هزار کیلومتر مربع طی توافق با ایمیدرو هم اشاره و عنوان کرد که ذخایر معدنی باارزشی کشف شده که بر اقتصاد استان اثر خواهد داشت.

رحیمی همچنین خاطرنشان کرد: علی‌رغم کاهش درآمد دولت اما سرجمع بودجه فارس امسال ٣٠ درصد افزایش داشته و حوزه عمرانی نیز با ١٧ درصد، از افزایش اعتبارات نسبت به سطح میانگین کشوری برخوردار بوده است.

وی ادامه داد: در بخش کشاورزی توفیقات خوبی به ویژه در حوزه گلخانه‌ای ایجاد شده به گونه‌ای که ستاد گلخانه‌ها برای اولین بار در کشور و در این استان تشکیل شد. سطح زیرکشت گلخانه‌ای جدید در فارس برای امسال به میزان ٦٨١ هکتاری هدف گذاری شده پیش‌بینی شده است .  

استاندار فارس به پروژه راه آهن اقلید به یزد هم اشاره و با بیان اینکه تا پایان سال ٩٩ بهره‌برداری از این پروژه در دستور کار قرار دارد، گفت: با افتتاح این پروژه، طول سفر و دسترسی به استانهای شرقی کشور با ٣٥٠ کیلومتر کاهش می‌یابد .  

رحیمی اضافه کرد: پروژه راه آهن شیراز-گل گهر نیز در دست اجراست و هرچند در تامین اعتبار با کمبودهایی مواجه است اما پروژه فعال است .  

وی خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ١٧٠٠ روستای استان از نعمت گاز برخوردار شده‌اند و تا پایان امسال روستاهای بالای ٢٠ خانوار نیز که مشمول گازرسانی می‌شوند، دارای گاز خواهند شد .

استاندار فارس به صدور ١٢٩ مجوز بدون نام جهت کاهش بروکراسی اداری و مدیریت زمان برای سرمایه گذاران متفاضی در بخش صنعت و معدت و صنایع تبدیلی کشاورزی اشاره و عنوان کرد: ١٢ طرح از این تعداد بر مرحله درخواست متقاضی و عملیاتی شدن، رسیده،  ٧١ مورد از این مجوزهای بدون نام مربوط به صنعت و معدن و ٥٨ مورد مربوط به صنایع تبدیلی کشاورزی و گلخانه‌ای است.

رحیمی در واکنش به ایجاد حواشی سومین انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر شیراز، با بیان اینکه  شورا یک نهاد مدنی مستقل و دارای قانون مشخص است، گفت: تاکید ما بر ایجاد اتحاد و همدلی میان شوراییان است تا بتوانند کار را پیش ببرند.

وی با بیان اینکه اختلاف سلیقه در شورا ناپسند نیست و نهایتا برآیند کار که منجر به توسعه شهر می‌شود برای ما اهمیت دارد، تاکید کرد که مدیریت ارشد استان در موضوعات حاشیه‌ای شوراییان به ویژه شورای شهر شیراز دخالت نمی‌کند.  

استاندار فارس خاطرنشان کرد که فارس به اندازه‌ای وسیع است که تمرکز خاصی بر روی شورای خاصی به لحاظ دخالت نداریم .


انتهای پیام