• شنبه / ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۲:۵۹
  • دسته‌بندی: تجسمی و موسیقی
  • کد خبر: 98061608150
  • منبع : نمایندگی لرستان

یک مدرس دانشگاه عنوان کرد

معماری همگام با اقلیم تغییر کند

معماری ایرانی

یک محقق و مدرس دانشگاه در رشته معماری می‌گوید: با توجه به تغییر اقلیم در عصر حاضر، نیاز است که معماری مناطق نیز تغییر کند.

محمد محمدی‌اصل در گفت‌وگو با ایسنا درباره لزوم تغییر اقلیم در معماری اظهار کرد: چنین به نظر می‌آید که با روند محسوس دگرگونی اقلیمی که در ایران و بسیاری از نقاط کره زمین رخ داده، باید در تقسیم‌بندی اقلیمی به ویژه در سال‌های آتی تجدید نظر کرد.

وی ادامه داد: اتفاقی که در دوره معاصر افتاده، آن است که با دخالت نابه‌جای آدمی در طبیعت برای سودجویی بیشتر رفاهی و اقتصادی، تغییر اقلیم سرعت بیشتری به خود گرفته و نیاز است که این تغییر اقلیم در معماری هم لحاظ شود.

محمدی اصل تصریح کرد: عواملی مانند انتشار گازهای گلخانه‌ای، بهره‌برداری نامناسب از آب‌های روسطحی و زیرزمینی، ایجاد سدهای متعدد بر روی رودخانه‌ها، انتقال ‌آب‌های روان از نقاط پر آب به نقاط کم‌آب کویری، نابودی مراتع و جنگل‌ها و... از جمله این عوامل به حساب می‌آیند.

این محقق و مدرس دانشگاه در رشته معماری تصریح کرد: به عنوان مثال این روزها گرمای هوای تابستان در شهر خرم‌آباد اکثر روزها بیش از ۴۰ درجه سانتی‌گراد بوده و این در حالی است که در گذشته به ندرت و در روزهای اندکی از فصل گرم سال هوا به این درجه می‌رسید.

وی اضافه کرد: آن موقع در فصول سرد سال، مدت و شدت بارش برف و باران بیشتر از زمان حال بود. این شرایط سبب می‌شود که تغییر اقلیم را در معماری شاهد باشیم.  

انتهای پیام