• شنبه / ۲۰ مهر ۱۳۹۸ / ۱۷:۴۳
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 98072015222
  • خبرنگار : 50181

وزیر صمت:

داخلی‌سازی 400 میلیون یورو قطعات خودرو را در برنامه داریم

داخلی‌سازی 400 میلیون یورو قطعات خودرو را در برنامه داریم

ایسنا/کرمانشاه وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال برنامه داریم در زمینه ساخت قطعات خودرو ۴۰۰ میلیون یورو داخلی‌سازی کنیم.

به گزارش ایسنا، رضا رحمانی در آیین کلنگ‌زنی تعدادی از واحدهای صنعتی استان کرمانشاه، از حمایت همه‌جانبه از واحدهای تولیدی خصوصا واحدهای کوچک خبر داد و گفت: باید فرش قرمز برای سرمایه‌گذاران پهن کنیم.

وی با اشاره به هفت محور و ۳۵ برنامه که وزارت صنعت، معدن و تجارت با جدیت آنها را دنبال می‌کند، افزود: در حوزه معادن، احیا و فعالسازی معادن کوچک را در برنامه داریم.


وی افزود: همچنین امسال برای اولین بار نقشه راه معدن کشور را ترسیم کردیم.


وزیر صمت با اشاره به اکتشافات جدید در حوزه معادن افزود: در برخی موارد خصوصا در برخی استان‌های کمتر توسعه یافته به ذخایری رسیدیم که بیش از تصور ما بود. برای مثال در موادی مانند سنگ آهن و مس بیش از دو برابر تصور ذخیره داشتیم.


رحمانی یکی دیگر از اولویت‌های حوزه معادن را جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی دانست و تاکید کرد: برای مثال صادرات سنگ آهن از ۲۳ میلیون تن چند سال قبل اکنون به زیر هشت میلیون تن رسیده و بخش اعظم آن توسط واحدهای داخل کشور فرآوری می‌شود.

وزیر صمت با بیان اینکه امسال رونق صادرات را در کل کشور دنبال می‌کنیم، عنوان کرد: البته صادرات در برخی موارد با نیاز داخلی در تضاد است و در چنین مواردی به نفع تنظیم بازار داخلی، صادرات در اولویت بعدی قرار می‌گیرد.

رحمانی حمایت از واحدهای تولیدی خصوصا واحدهای کوچک که آسیب‌پذیری بیشتری دارند را از دیگر برنامه‌های وزارت صمت برشمرد و گفت: در کنار حمایت، تسهیل‌گری را نیز در برنامه داریم.

وزیر صمت با بیان اینکه در این سال‌ها همه نقاط کشور از توسعه صنعتی به صورت یکسان بهره‌مند نبودند، گفت: ایجاد توازن از دیگر برنامه‌های جدی ما است.

به گفته رحمانی، ۱۲ استان کمتر توسعه یافته از جمله کرمانشاه خصوصا برای توسعه معدنی در اولویت هستند.

وی در ادامه به برخی شاخص‌های اقتصادی مثبت شش ماهه امسال با وجود جنگ اقتصادی که دشمن علیه ما راه انداخته اشاره کرد و گفت: در این مدت رشد هشت درصدی صدور پروانه بهره‌برداری و رشد ۱۷ درصدی درخواست جواز تاسیس را در کشور داشتیم که به معنای افزایش اقبال و انگیزه مردم به سرمایه گذاری در امور تولیدی است.

به گفته این مسئول در این مدت رشد اکثر تولیدات از جمله رشد ۶.۵ درصدی فولاد، رشد ۱۸ درصدی مس و رشد ۱۳ درصدی شیشه در کشور را داشته‌ایم.


رحمانی گفت: البته در برخی کالاهای خاص مانند خودرو کاهش تولید داشته‌ایم که برنامه داریم این میزان نیز افزایش یافته و به جایگاه خود برگردد. همچنین برنامه داریم امسال در زمینه قطعات خودرو نیز ۴۰۰ میلیون یورو داخلی‌سازی کنیم.


رحمانی در پایان از حضور سرمایه‌گذاران معدنی در کرمانشاه هم قدردانی کرد و از پیگیری برای تضمین خرید محصولات این واحدها خبر داد.

رحمانی ابرازامیدواری کرد، رونق شهرک‌های صنعتی کرمانشاه و ایجاد نواحی صنعتی روستایی در استان محقق شود و بر لزوم پیگیری مشکلات فرش سنقر هم تاکید کرد.

انتهای پیام