• دوشنبه / ۲ دی ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۷
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 98100201021
  • خبرنگار : 71132

ذوالقدر:

نهادهای حمایتی برای مرزنشینان اقدامات پایدار انجام دهند

نهادهای حمایتی برای مرزنشینان اقدامات پایدار انجام دهند

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از نهادهای حمایتی ‌خواست اقدامات پایدار در قالب برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری مدبرانه برای مرزنشینان را اجرایی کنند.

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به فوت دو کولبر نوجوان مریوانی گفت: کولبری، در طی سال‌های گذشته به عنوان یک آسیب مطرح شده است و قانونمند کردن کولبری صرفا به یک روش معیشتی سخت و پرخطرِ حداقلی در نبود ابزارهای حمایتی، اشتغال و درآمد مالی رنگ و بوی قانونی می‌دهد.

وی افزود: بدن یخ زده فرهاد و آزاد خسروی و برادران و پدرانی که در حسرت فراهم کردن حداقل معیشت و غم نان و کسب روزی حلال به کوه زدند و می‌زنند و بازنگشتند، آلام و غم و شرمندگی را بر دل و جان می‌نشاند، که چه بسا دادن یک کارت پیله‌وری صرفا رفع تکلیفی برای راضی کردن وجدان به شمار می‌آید.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: ضمن تسلیت به خانواده‌های مصیب دیده برادران خسروی، مردم مریوان و هموطنان غیرتمندِ کرد، مرزبانان دلیر و دلاور مرزهای غرب و شمال غربی ایران زمین و ابراز همدردی با آنها، از نهادهای حمایتی می‌خواهم که ببینند که چگونه کسب روزی حلال و غم نان، به قیمت جانِ فرزندانمان تمام می‌شود و با توجه به مشکلات بسیار این مرزنشینان که همواره و در طول تاریخ ایران زمین مدافع سرزمینمان بودند، اقداماتی پایدار در قالب برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری مدبرانه اجرایی کنند.

ذوالقدر اضافه کرد: با تصویب و اجرایی شدن هرچه سریعتر قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان انتظار داریم با رفع خلاء‌های قانونی و حمایت‌های مالی به ویژه توجه به تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری جهت کوله‌بران مرزنشین به قصد کمک به اشتغال و معیشت آنها، در هیچ کجایی میهن اسلامی شاهد چنین حوادث دلخراش و کار کردن کودکان و نوجوانان نباشیم.

انتهای پیام