• چهارشنبه / ۲ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۵
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 98110201258
  • منبع : روابط‌ عمومی کمیسیون ملی یونسکو در تهران

با حضور وزیر امور خارجه برگزار می‌شود

«پاسداری از مراکز فرهنگی» در یک نشست

«پاسداری از مراکز فرهنگی» در یک نشست

دبیر کمیسیون ملی یونسکو ایران از برگزاری همایش "پاسداری از مراکز فرهنگی؛ میراث مشترک بشری" با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و با حضور وزیر امور خارجه و مسؤولان و کارشناسان فرهنگی خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، حجت‌الله ایوبی گفت: یونسکو بر پایه این اندیشه شکل گرفت که ریشه‌های خشونت و جنگ را در ذهن‌ها بخشکاند. شاید به‌همین دلیل در این سازمان بر شناسایی و برجسته کردن هر آنچه که میراث مشترک بشری است، تاکید فراوانی وجود دارد.

وی با بیان این‌که شناسایی و ثبت میراث ملموس و ناملموس یکی از راه‌های نزدیک‌ترشدن ملت‌ها به یکدیگر است، افزود: زمانی که اعلام می‌شود، در ایران ۱۵ آیین و ۲۴ اثر ثبت جهانی شده‌اند، به این معناست که همه جهان خود را به‌گونه‌ای متعلق به این سرزمین می‌دانند.

دبیر کمیسیون ملی یونسکو- ایران به اشتراک گذاشتن تجربه‌ها و دستاوردهای فرهنگی و تمدنی نقاط مختلف جهان با یکدیگر را بهترین راه برای ایجاد فرهنگ گفت‌وگو و صلح پایدار در جهان دانست و افزود: رویدادهای دلخراش و آزاردهنده این سال‌ها در تخریب میراث مشترک فرهنگی جهان، باعث اندوه و تاثر همه جهان شد، بنابراین تلاش جمعی نخبگان و فرهیختگان برای پاسداری از میراث جهانی مشترک، قابل ستایش و راهی مطمئن برای حرکت به‌سوی صلحی پایدار است.

وی با تاکید بر این‌که سهم ایران در میراث جهانی مشترک بی‌مانند و مورد احترام همه جهان است، اظهار کرد: ایران نهمین کشور از نظر تعداد ثبت‌های جهانی است. هر دو سال یک‌بار، دو شخصیت فرهنگی و علمی ایرانی در فهرست بزرگداشت‌های یونسکو قرار می‌گیرند. بنابراین پاسداری از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس ایران یک مطالبه جهانی است.

او تهدید این میراث بشری را تهدید تاریخ مشترک و تهدید هویتِ نه تنها یک ملت که تهدید بخشی از هویت تاریخی همه جهان دانست و ادامه داد:‌ در برابر رفتارهای ناهنجار گذشته و رفتارهای ناهنجار احتمالیِ آینده بهترینِ کار، آگاهی‌بخشی است.

ایوبی با اشاره به جزییات همایش پاسداری از مراکز فرهنگی؛ میراث مشترک بشری گفت: در این همایش در حقیقت در تلاش هستیم  با حضور اساتید و شخصیت‌های برجسته و سازمان‌های مردم نهاد ملی و بین‌المللی، نقش و جایگاه آثار تاریخی و فرهنگی را در ایجاد هویت مشترک، صلح پایدار، گفت‌وگو و روابط پایدار بین کشورها بررسی کنیم.

او با بیان این‌که این همایش دوشنبه هفتم بهمن از ساعت ۹ صبح در کتابخانه ملی برگزار می‌شود، افزود: در این همایش رئیس فدارسیون باشگاه‌های ایران و روسای دیگر باشگاه‌ها نقش فعال و برجسته‌ای دارند.

دبیر کمیسیون ملی یونسکو- ایران تاکید کرد: این باشگاه‌ها می‌توانند با استفاده از ظرفیت باشگاه‌های یونسکو در جهان، افکار عمومی را نسبت به اهمیت و جایگاه فرهنگ و میراث مشترک جهانی آگاه کنند.

به گفته ایوبی، این همایش با همراهی دستگاه‌ها و شخصیت‌هایی مانند محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه -،  منصور غلامی - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری - به‌عنوان رئیس کمیسیون ملی یونسکو و با همکاری ویژه رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و افرادی که دغدغه‌ای مشترک با نخبگان دارند برگزار می‌شود.

او با تاکید بر این‌که این نشست مقدمه‌ای برای همفکری و هم‌اندیشی با نمایندگان کشورهای دارنده تمدن‌های کهن و یافتن راه‌های مطمئن برای پاسداری از میراث مشترک جهانی به عنوان یکی از ماموریت‌های مهم یونسکو است، ادامه داد: عکس‌العمل به‌موقع و سریع مدیرکل یونسکو «اودری آزوله» و صدور بیانیه پس از تهدیدهای اخیر قابل ستایش است. کنوانسیون‌های متعددی در یونسکو به‌تصویب رسیده است که بر این مسئله تاکید دارد.

انتهای پیام