• چهارشنبه / ۲ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۶:۴۱
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 98110201641
  • خبرنگار : 71573

آغاز داوری جشنواره‌های ترویج کتابخوانی

آغاز داوری جشنواره‌های ترویج کتابخوانی

داوری ششمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران آغاز شد.

به گزارش  ایسنا به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی، ابراهیم حیدری - مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی-  گفت: فراخوان این دو رویداد ترویج کتابخوانی نیمه تیرماه منتشر شده است و داوری‌ها در دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله نخست از میان آثار رسیده در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب قریب ۷۰ روستا به عنوان نامزد مرحله نیمه‌نهایی معرفی خواهند شد و از میان آثار و فعالیت‌های ترویجی این شمار از روستاها نهایتا ۱۰ روستا برگزیده و ۱۰ روستای تقدیری در مراسم پایانی معرفی خواهند شد. همچنین در این رقابت جایزه بخش استمرار به روستایی تعلق می‌گیرد که فعالیت‌های ترویج کتابخوانی را از ادوار گذشته تاکنون با کیفیت و به نحو موثری انجام داده است. همچنین در برنامه انتخاب معرفی پایتخت کتاب ایران در بخش نیمه‌نهایی ۲۰ شهر به عنوان نامزد و در نهایت از میان این ۲۰ شهر، پنج شهر نامزد نهایی و یک شهر به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی خواهد شد.

او درباره آثار رسیده به جشنواره نیز بیان کرد: در این دوره ما شاهد افزایش کمی و کیفی مشارکت شهرها و روستاها در رویدادهای ترویج کتابخوانی بودیم. در اداوار مختلف برگزاری این جشنواره‌ها و پیش از آن فعالان ترویج کتابخوانی، مدیران فرهنگی و شهری در حوزه‌های برنامه‌ریزی فرهنگی، مستندسازی فعالیت‌ها به‌طور جدی ضعف داشتند. اما در این سال‌ها با برگزاری دوره‌های آموزشی کارگاهی برای فعالان فرهنگی، مروجان کتابخوانی، مدیران فرهنگی، شهری و همچنین نهادهای و مراکز بخش خصوصی کمک کردیم ضعف‌های موجود در این عرصه برطرف شود. با ارزیابی آثار رسیده در دوره ششم جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران شاهد رشد چشم‌گیر در زمینه برنامه‌ریزی فرهنگی و همچنین مستندسازی فعالیت‌ها و اقدام‌ها هستیم. این اتفاق متاثر ار برگزاری جشنواره‌های یادشده است.

دبیر این جشنواره‌ها همچنین گفت: تنوع در آثار و برنامه‌های رسیده، همچنین الگوبرداری شهرها از یکدیگر، رشد و تعالی ایده‌های خلاقانه در ترویج کتابخوانی، استمرار فعالیت‌ها و برنامه‌های کتابخوانی و انجام فعالیت‌های متعدد فرهنگی و هنری با محوریت کتاب و کتابخوانی از دیگر تاثیرهای این رویداد است و بازتاب آن را به وضوح می‌توان در آثار رسیده دید. همچنین نکته مهم دیگر طراحی و تدوین برنامه‌های مشترک فرهنگی با همکاری نهادهای فرهنگی و اجرایی شهری و نیز جلب و مشارکت‌های مردمی و جذب سرمایه‌های بخش خصوصی از دیگر وجوه مثبت و موثر برنامه‌های این دوره از رویدادهای یادشده است. عملا این برنامه‌ها منجر به هم‌افزایی نهادی فرهنگی و شهری اعم از مسئولان اداره‌های فرهنگی و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها با شهرداری شده است. چالش عمده جزیره‌ای عمل کردن در حوزه فرهنگ در سطح شهرها و روستاها تا حد بسیار زیادی مرتفع شده است و تمام گروه‌های ذی‌نفع اعم از شهرداری، دهیاری، فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهادهای متولی امور دینی و مذهبی، بخش خصوصی و فعالان فرهنگی و تشکل‌های مردم‌نهاد با چشم‌اندازهای مشترک و مسنجم و مدون در شهر و روستا با محوریت کتاب فعالیت‌های مختلف فرهنگی را سامان می‌دهند و به انجام می‌رسانند. فهرست‌وار می‌توان به رشد برنامه‌ریزی مشارکتی، جذب سرمایه‌های مادی و معنوی بخش خصوصی در ترویج کتاب‌خوانی، گسترش فعالیت‌های داوطلبانه و هم‌افزایی نهادهای متعدد اشاره کرد.

حیدری همچنین متذکر شد: یکی از مهم‌ترین اهداف این جشنواره‌ها، کاهش تبعیض فرهنگی و گسترش و تقویت عدالت در زمینه زیر ساخت‌های فرهنگی بود. تا حد زیادی به این اهداف نیز دست یافته‌ایم. در چهار حوزه ایجاد، تجهیز، ترمیم و تعمیق زیرساخت‌های فرهنگی در مناطق مختلف روستایی فعالیت‌های متعددی انجام شده است. از آن جمله می‌توان به احداث کتابخانه‌های عمومی روستایی، کتابخانه مساجد و مدارس اشاره کرد و همچنین تجهیز این کتابخانه‌ها و نیز ترمیم و بازسازی شمار زیادی از آن‌ها از دیگر فعالیت‌های صورت‌گرفته در گسترش زیرساخت‌های فرهنگی در مناطق روستایی و شهری است. همچنین تامین منابع موثر و سامان‌دهی بهتر و استفاده بهینه‌تر از منابع موجود به تعمیق و عمق‌بخشی فعالیت‌های زیرساختی کتابخوانی کمک کرده است.

 انتهای پیام