• سه‌شنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۵:۵۳
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98110806073
  • خبرنگار : 71593

درخواست گوایدو از کانادا برای ترغیب کوبا به کمک به برکناری مادورو

درخواست گوایدو از کانادا برای ترغیب کوبا به کمک به برکناری مادورو

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا اظهار کرد، کوبا می‌تواند نقشی ثبات‌بخش در بحران سیاسی و اقتصادی ونزوئلا ایفا کند و کانادا را برای کمک خواستن از هاوانا در زمینه برکناری مادورو ترغیب کرد.

به گزارش ایسنا، خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در دیدار از کانادا اظهار کرد، کوبا می‌تواند به گذار ونزوئلا به سوی دموکراسی کمک کند اما کشورش در ترغیب هاوانا برای این کار به کمک نیاز دارد.

به گزارش روزنامه "گلوب اند میل"، گوایدو به زبان اسپانیایی اظهار کرد: ما دوست داریم کوبا بخشی از راهکار کشورمان باشد اما هم‌اکنون کاری که آن‌ها می‌کنند، حمایت از حکومت نیکولاس مادورو (رییس جمهور ونزوئلا) است. آن‌ها اما با حمایت درست می‌توانند بخشی از راهکار باشند. ما می‌دانیم که در حال حاضر نمی‌توانیم به دلیل بحران‌های موجود به تنهایی این کار را انجام دهیم.

گوایدو افزود، ارتباط پیوسته کانادا و کوبا برای یافتن راهکاری در بحران ونزوئلا نقشی "اساسی" دارد.

وی در کنفرانس خبری مشترکی با وزیر امور خارجه کانادا گفت: گفتگوهای کانادا با دیگر کشورها از جمله کوبا برای یافتن راهکار و پیشرفت به سمت یک گذار در ونزوئلا بسیار مثبت بوده‌اند.

فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر امور خارجه کانادا گفت، کانادا طی هفته‌های آتی برای گفتگو درباره وضعیت ونزوئلا با شماری از کشورها در این زمینه ارتباط برقرار می‌کند که کوبا نیز احتمالا از جمله آن‌ها است. وی افزود، کانادا با گروه لیما نیز در ارتباط خواهد بود.

شامپاین گفت: ما درباره گام‌های بعدی برای درک چگونگی بازگرداندن سریع دموکراسی و حقوق بشر به ونزوئلا صحبت می‌کنیم. ما بر این باوریم که یکی از بهترین راه‌های رسیدن به این هدف برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و دموکراتیک در ونزوئلا تحت نظارت بین‌المللی است.

گوایدو با بیان اینکه "به نیابت از مردم ونزوئلا" صحبت می‌کند، گفت: مردم ونزوئلا گرسنه‌اند و در فقر زندگی می‌کنند و نیازمند امید هستند. برخی از بیماران می‌میرند زیرا به امکانات درمانی دسترسی ندارند و کودکان از آب آشامیدنی بهره‌مند نیستند. این نبردی تک نفره نیست و جنگی برای همه مردم ونزوئلا است.

وی افزود: چیزی که می‌توانم به مردم ونزوئلا بگویم این است که بسیج می‌شویم و حمایتی که نیاز داریم را درخواست خواهیم کرد و به سمت یک گذار پیش خواهیم رفت.

انتهای پیام