• سه‌شنبه / ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۸
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 98111510910
  • خبرنگار : 71432

به مناسبت "روز جهانی سرطان" مطرح شد

خطر افزایش ۶۰ درصدی مبتلایان به سرطان در جهان

خطر افزایش ۶۰ درصدی مبتلایان به سرطان در جهان

همزمان با چهارم فوریه و "روز جهانی سرطان" سازمان جهانی بهداشت (WHO) به اقدامات لازم برای حفظ جان هفت میلیون نفر در برابر سرطان اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، سازمان جهانی بهداشت در همین رابطه بر ضرورت بهبود و افزایش خدمات درمانی سرطان در کشورهای با درآمد پایین و متوسط تاکید کرد. این سازمان هشدار داد درصورتیکه روند فعلی ادامه پیدا کند طی دو دهه آینده جهان با افزایش ۶۰ درصدی تعداد مبتلایان به سرطان روبرو خواهد شد.

بنابر گزارش این سازمان بیشترین افزایش تعداد مبتلایان به سرطان که حدود ۸۱ درصد برآورد شده در کشورهای با درآمد پایین و متوسط رخ خواهد داد چرا که این کشورها ملزم هستند تا بر منابع محدود سلامت در مقابله با بیماری‌های عفونی، بهبود سلامت مادر و کودک تمرکز کنند و این درحالیست که خدمات درمانی و مراقبتی به تجهیزات پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان مجهز نیستند.

در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۹۰ درصد کشورهای با درآمد بالا گزارش کردند که خدمات درمانی جامع برای بیماری سرطان در سیستم سلامت عمومی در دسترس بوده درحالیکه این رقم در کشورهای با درآمد پایین کمتر از ۱۵ درصد بوده است.

دکتر «رن مینگوئی» معاون دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در حوزه پوشش جهانی سلامت/بیماری‌های واگیردار و غیرواگیر گفت: این هشدار بیدارباش برای همه ما است تا با نابرابری غیرقابل پذیرش میان ارائه خدمات درمانیِ سرطان در کشورهای فقیر و ثروتمند مقابله شود. درصورتیکه افراد به خدمات اولیه مراقبتی و سیستم ارجاع دسترسی داشته باشند می‌توان بیماری سرطان را به موقع تشخیص داد و درمان کرد.

به گزارش سایت اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، همچنین «تدروس آدهانوم قبریسوس» دبیرکل این سازمان اظهار کرد: با شناسایی مناسب‌ترین علوم برای وضعیت هر کشور، با مبنا قرار دادن واکنش‌های مناسب به سرطان در پوشش جهانی سلامت و همچنین با بسیج ذینفعان مختلف برای همکاری با یکدیگر می‌توان طی دهه آینده جان هفت میلیون انسان را از این بیماری نجات داد.

انتهای پیام