• چهارشنبه / ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۸:۲۰
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 98111612203
  • منبع : شورای عالی انقلاب فرهنگی

در شورای علمی راهبردی هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی مطرح شد

لازم نبودن ارائه مقاله برای پذیرش کرسی ترویجی

لازم نبودن ارائه مقاله برای پذیرش کرسی ترویجی

جلسه ۱۰۵ شورای علمی راهبردی هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه طی سخنانی گفت: خوشبختانه در ۶ سال گذشته تلاش‌های خوبی برای برگزاری کرسی‌های ترویجی صورت گرفته و تا کنون ۲۸۵۰ کرسی ترویجی در کشور برگزار شده است.

وی افزود: برگزاری هر کرسی منوط به ورود جمعی از اساتید به عنوان ناقد و داور است که ورود این جمع از اساتید در برگزاری کرسی‌ها نشان می‌دهد جریان علمی در کشور یک جریان پویا است.

دبیر هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره ادامه داد: به موازات این تلاش، روند برگزاری کرسی‌های نوآوری و نظریه‌پردازی هم به خوبی پیش رفته و تا کنون ۴۷ کرسی نظریه، نوآوری و نقد در کشور برگزار شده است.

پس از سخنان حجت الاسلام خسروپناه، موضوع پیشنهادهای مراکز علمی نسبت به اصلاح آئین نامه کرسی‌های ترویجی در دستور کار قرار گرفت و اعضاء به بحث و تبادل نظر پیرامون این موضوع پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است: لازم نبودن ارائه مقاله برای پذیرش کرسی ترویجی، ارائه تسهیلات آموزشی به ارائه دهندگان نظریه‌های ترویجی، توجه به نوآوری و خلاقانه بودن نظریه ارائه شده، اصالت دادن به ارائه نظریه جدید در مقابل برخی ضوابط شکلی مقالات علمی و طی شدن روند داوری نظریات ترویجی بر اساس ضوابط علمی.

پس از سخنان اعضای جلسه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه هم طی سخنانی گفت: اگر بعد از ارائه کرسی، نظرات ناقدین در نظریه اعمال شود پس از آن نظریه قابل انتشار در کرسی مربوطه است.

وی افزود: اگر در نظریات علمی حل مساله وجود داشته باشد باید از این نظریه به نحو مناسب تجلیل شود.

خسروپناه ادامه داد: به نظر می رسد اکثر اعضاء با ارائه مقاله به عنوان شرط برای پذیرش نظریه ترویجی موافق نیستند.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از سخنان دکتر خسروپناه ادامه بررسی این موضوع به جلسه آینده موکول شد.

انتهای پیام