• دوشنبه / ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۹:۲۵
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 98112115913
  • خبرنگار : 71342

همه آنچه در اختتامیه جشنواره تئاتر فجر گذشت

درخشش"بیگانه در خانه"،"شاه‌ماهی" و " همه فرزندان مکبث"

درخشش"بیگانه در خانه"،"شاه‌ماهی" و " همه فرزندان مکبث"

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با معرفی برگزیدگان، گلایه‌ها و بزرگداشت‌ها و یادی از هنرمندانی که جایشان خالی است و تقدیر ویژه از جوانان تئاتری، به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا، اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور چهره‌هایی همچون اسماعیل خلج، ایوب آقاخانی، سعید اسدی، نوشین تبریزی، بهروز بقایی، مسعود فروتن، اتابک نادری، صدرالدین زاهد، آلبرت بیگجانی و مسئولانی همانند سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجتبی حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی افضلی، مدیر بنیاد فرهنگی هنری رودکی، شهرام کرمی، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی و ...  عصر امرزو دوشنبه 21 بهمن ماه در تالار وحدت برگزار شد.

این برنامه با حدود ۲۰ دقیقه تاخیر و با قرائت قرآن آغاز شد و در ادامه سرود ملی اجرا و تیزر خیرمقدم پخش شد.

سپس نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر با خوشامدگویی به حاضران گفت: خوشبختانه رسم گزارش‌دهی دیگر مرسوم نیست و به رسم ادب خدمت مسئولان عزیز، هنرمندان عزیز تئاتر کشورم، چه آن که هستند و چه آنان که نیستند، اهالی رسانه که با همراهی آنان تنها نماندیم در جشنواره‌ای که با جشنواره فیلم همپوشانی داشت، به دوستان دبیرخانه و ... سلام می‌گویم.

او سپس با خواندن قطعه‌ای ادبی از ابوسعید ابوالخیر، سخنان کوتاه خود را به پایان رساند.

بعد از پخش تیزری به یاد سردار قاسم سلیمانی، مجری برنامه محمد سلوکی روی صحنه آمد و به حاضران خوشامد گفت.

در ادامه آثار منتخب بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس معرفی شدند.

در این بخش از حسین مسافر آستانه با نمایش «برگشتن» از تهران

 رضا کرمی‌زاده از یاسوج برای نمایش «دست‌هایم کو مم حسن»

 جواد صداقت و الهام نبی برای نمایش «کوچه مختار بود و ساسان بود و سیمین» از بوشهر تقدیر شدند.

در ادامه برگزیدگان بخش پوستر، اقلام تبلیغاتی و عکس با حضور اسماعیل خلج، ابراهیم حسینی و سیامک زمردی تقدیر شدند.

بخش عکس

 برگزیدگان این بخش به شرح زیر معرفی شدند:

هیات داوران از «مرجانه حسین پور» برای عکاسی از نمایش «آی راک» و «مهدی مصباحی» برای عکاسی از نمایش «عشق جلاد» تقدیر کرد.

جایزه دوم: «مریم قهرمانی‌زاده» برای عکاسی از نمایش «شهرما»

جایزه سوم: علی اصغر اظهاری خوش‌کار برای عکاسی از نمایش «گورخواب ها»

جایزه اول: کیارش مسیبی برای عکاسی از نمایش «لولتیا نسخه 12»

بخش پوستر

برگزیدگان بخش مسابقه پوستر به شرح زیر معرفی شدند:

جایزه سوم: «مهدی دوایی» برای طراحی پوستر نمایش «تالار 448»

رتبه دوم: «مهدی رایگانی» برای طراحی پوستر نمایش «به وقت پازولینی»

جایزه اول: «مریم برادران»  برای طراحی پوستر نمایش «کنتر باس»


در ادامه برنامه، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که ترجیح می‌داد به دلیل ریتم تند برنامه از بسیاری سخنان خود صرف نظر کند، در صحبت‌هایی کوتاه گفت: به همه جوانانی که پا در مسیر پیشکسوتان گذاشته و چشم اندازی ارزشمند از هنر ایران را رقم می‌زنند دست مریزاد می‌گویم. اتفاقات خوبی در حوزه هنرهای نمایشی در حال رخ دادن است و ایران به حوزه تئاتر ایران نگاه می‌کند.

وی افزود: از همه عزیزانی که مقدمات برگزاری این رویداد هنری را فراهم کردند، بسیار قدردانی می‌کنم و به طور ویژه از دبیر جشنواره و داوران که این فرصت را فراهم کردند تا زیر چتر تئاتر، خانواده این حوزه که از ایران گفته‌اند و می‌گویند و آینده ایران را با عزت رقم می‌زنند، بسیار سپاسگزارم.

سپس برگزیدگان بخش مسابقه اقلام تبلیغاتی به شرح زیر معرفی شدند:

جایزه سوم: «سهیل دانش اشراقی» و «پیام قربانی» برای تیزر نمایش «قحطی زدگان»

جایزه دوم: «ایمان ارضی» برای (پک کامل تبلیغاتی) نمایش «شاه کشی»

جایزه اول: «محمدباقر کشاورز کرمانی» برای تیزر نمایش «برف» 

هیات داوران همچنین از «مصطفی قاهری» برای مجموع تیزرهای ارسالی و «سجاد انتظار مهدی» برای تیزر نمایش «خانواده محترم اردکانی» تقدیر کرد.

بزرگداشت

بزرگداشت‌های این دوره از جشنواره با تقدیر از آندرانیک خچومیان، حسین عاطفی، کریم اکبری مبارکه، حسین لزیری، هنرمند تئاتر تبریز با حضور  سید عباس صالحی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ شهرام کرمی ـ مدیر اداره کل هنرهای نمایشی ـ قبادی ـ مشاور وزیر ـ و نادر برهانی مرند ـ دبیر جشنواره ـ برگزار شد.

برای تقدیر از این هنرمندان ابتدا یک تیزر پخش شد.

در این تیزر، بهزاد فراهانی، قطب‌الدین صادقی، لوریس چکناواریان درباره آندرانیک خچومیان سخن گفتند. 

آتیلا پسیانی، فرهاد آییش و محمد چرم‌شیر درباره حسین عاطفی صحبت کردند.

جلیل فرجاد، قطب‌الدین صادقی و کاظم بلوچی نیز از کریم اکبری مبارکه گفتند.

ایوب آقاخانی و سیروس مصطفی نیز درباره مهدی لزیری هنرمند تئاتر تبریز صحبت کردند.

حسین عاطفی هنگام تقدیر از خود، به جای صحبت کردن، متنی خواند و در آن از نمایشنامه‌هایی سخن گفت که هرگز اجازه اجرا نگرفتند.

او آرزو کرد تا زمانی که زنده است، روزی را ببیند که سالن‌هایی به نام عصمت صفوی، لرتا و جمیله شیخی نامگذاری شود.

عاطفی ادامه داد: امشب جشن تئاتر است ولی جای تانیا جوهری، شهرو خردمند،  بهرام بیضایی، آربی اوانسیان و... خالی است.

وی افزود: امشب شاید بهترین شب زندگی‌ام باشد. شما هدیه ارزشمندی به من بخشیدید.

سپس کریم اکبری مبارکه با صدایی بغض‌آلود گفت: من ۵۰ سال زحمت کشیدم که امشب اینجا ایستاده‌ام و یاد استادانم سمندریان، گلشیری، حسین پرورش و ... را گرامی می‌دارم.

آندرانیک خچومیان نیز از حضور جوانان در تئاتر ایران ابراز خرسندی کرد.

او گفت: در سال‌های اخیر جوانان زیادی به تئاتر ما اضافه شدند، جوانانی عاشق که عشق‌شان به جنون رسیده. از مسئولان می‌خواهم حتی بیش از حد توان خود به این جوانان امکانات بدهند چون این جوانان هستند که آینده تئاتر ما را می‌سازند.

بخش بعدی این مراسم به معرفی برگزیدگان مسابقه رادیوتئاتر اختصاص داشت و ایوب آقاخانی، فریدون محرابی، امین رهبر و حمیدرضا افتخاری برای اهدای جوایز این بخش روی صحنه حاضر شدند.

برگزیدگان این بخش به شرح زیر اعلام شدند:

در بخش افکت زنده دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «نرگس موسی‌پور» برای نمایش رادیویی «عروس فراه» از تهران اهدا شد.

در بخش تهیه‌کنندگی دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «امیر هوشنگ کریم نیا» برای تهیه‌کنندگی نمایش‌های رادیویی «کسوف» و «آهسته با گل سرخ» از تهران رسید.

در بخش بازیگری زن، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «اُم‌البنین کوهستانی» برای بازی در نمایش رادیویی «گروهبان» از بیرجند تعلق گرفت.

 در بخش بازیگری مرد دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «بهرام سروری نژاد» برای بازی در نمایش رادیویی «رهایی در بند» از تهران رسید.

 در بخش نمایشنامه‌نویسی، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سمیه محسنی نیک» برای نگارش نمایشنامه رادیویی «گروهبان» از بیرجند تعلق گرفت.

در ادامه مراسم با حضور سعید اسدی و ناصر آقایی، برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی به شرح زیر معرفی شدند:

برگزیدگان نمایشنامه‌نویسی:

جایزه سوم: مهدی افشار قهرمانی برای نگارش نمایشنامه «راهبان مجسمه گچی»

جایزه دوم: مرضیه شاه‌دادی برای نگارش نمایشنامه «ابراهیم»

جایزه اول: محمد صادق گلچین عارفی برای نگارش نمایشنامه «سی زیف»

سپس مسعود فروتن، بهروز بقایی، اتابک نادری و خیام وقار کاشانی برای معرفی برگزیدگان مسابقه آثار بخش به علاوه فجر روی صحنه آمدند.

برگزیدگان این بخش به شرح زیر معرفی شدند:

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مهدی کیهان نژاد و فردین افشار فر به نمایندگی از گروه نمایش «مانداب»

فرانک فروتن به نمایندگی از  نمایش «مثل خاراندن زخم بعد از خوب شدن» 

متین اوجانی به نمایندگی از گروه نمایش «رهایی از شائولین» رسید.

هیات داوران این بخش، «عمارت نوفل‌لوشاتو» و «خانه نمایش دا» را به ‌عنوان سالن‌های برتر این بخش معرفی کردند.

بخش بعدی، اعطای جوایز بخش مسابقه تئاتر خیابانی بود.

داوران این بخش متشکل از حسین مسافرآستانه، علیرضا استادی و مجید صالحی برگزیدگان این بخش را به شرح زیر معرفی کردند:

موسیقی:

احمد صمیمی و امیرمحمد انصافی برای نمایش «دست... کاری»

طراحی فضا:

سمیه مهری برای نمایش «سیرک»

بازیگری مرد:

سامان شکیبا برای نمایش‌های «سیرک» و «میمون‌کشی»

بازیگری زن:

مرجان آقانوری برای نمایش «میمون‌کشی»

طرح و ایده‌پردازی:

مارال ایزدبخش و رضا بهرامی برای نمایش «قهرمان کیست»

کارگردانی:

سمیه مهری برای نمایش «سیرک»

همچنین ستاد برگزاری جشنواره از حمیدرضا اردلان سرپرست گروه نمایش خیابانی «تنها یک زمین داریم» قدردانی ویژه انجام داد.

بخش تئاتر صحنه‌ای

بخش پایانی مراسم به معرفی برگزیدگان بخش تئاتر صحنه‌ای اختصاص داشت. 

 هادی مرزبان، الهه منصوریان، حمید نیلی ـ مدیر انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس ـ، وحید فخرموسوی ـ رییس شورای نظارت ـ و رضا مهدی زاده داور این بخش جوایز این بخش را به شرح زیر اهدا کردند.

طراحی حرکت:

مجتبی رستمی‌فر برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز

طراحی نور:

تقدیر: رضا خضرایی برای نمایش‌های «بیگانه در خانه» و «کریم‌لوژی»

برگزیده: ایمان نخلستانی برای نمایش «همه فرزندان مکبث»

طراحی صدا و آرایه‌های صوتی:

تقدیر: آرمین خیردان برای نمایش «شاه ماهی»

برگزیده: علیرضا اکبریان برای نمایش «بیگانه در خانه»

طراحی گریم:

تقدیر: ماریا حاجیها برای نمایش «کریم لوژی»

-برگزیده: فاطیما حزباوی برای نمایش «همه فرزندان مکبث»

موسیقی:

تقدیر: فرشاد دهنوی برای نمایش «مارلون براندو»

برگزیده: بهفر کلیدی برای نمایش «همه فرزندان مکبث»

در ادامه اهدای جوایز بخش صحنه‌ای، احترام برومند، کیومرث مرادی، مسعود دلخواه، شهرام کرمی و نادر برهانی مرند روی صحنه آمدند و دیگر جوایز این بخش را به شرح زیر اهدا کردند.

بازیگری زن:

تقدیر از آرزو عبداللهی از شهرکرد برای بازی در نمایش «باق وحش»

 تقدیر از یلدا عباسی برای نمایش‌های «مارلون براندو» و «کمیته نان»

برگزیده زن: رومینا مومنی از تهران برای بازی در نمایش «بیگانه در خانه»

بازیگری مرد:

 تقدیر از  علی شادمان برای بازی در « شاه ماهی» از تهران

تقدیر از مجید رحمتی برای بازی در «کریم‌لوژی» از تهران

برگزیده : امیر جدیدی از تهران برای نمایش «شاه ماهی»

جایزه ویژه هیات داوران در بخش بازیگری مرد به نوید محمدزاده برای بازی در نمایش «بیگانه‌ در خانه» اهدا شد.

نمایشنامه‌نویسی:

تقدیر از عمادالدین رجب‌لو برای نمایشنامه «متساوی‌الساقین» از گرگان

تقدیر از احمد سلگی و رضا بهاروند برای نمایشنامه «شاه ماهی» از تهران

برگزیده: سید محمد مساوات برای نمایشنامه «بیگانه در خانه»

کارگردانی:

تقدیر از رضا بهاروند برای نمایش «شاه ماهی» از تهران

تقدیر از  مجتبی رستمی‌فر برای نمایش«همه فرزندان مکبث» از اهواز

برگزیده: سید محمد مساوات برای نمایش «بیگانه در خانه»

جایزه ویژه هیات داوران به گروه نمایش «ژنتیک» به کارگردانی مهسا غفوریان از مشهد اهدا شد.

جایزه بزرگ جشنواره نیز به گروه نمایش «بیگانه در خانه» به کارگردانی سید محمد مساوات تعلق گرفت.

انتهای پیام