• شنبه / ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۰
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98112618556
  • منبع : دویچه وله

در افتتاحیه کنفرانس مونیخ مطرح شد

هشدار اشتاین‌مایر درباره سیاست‌های مخرب قدرت‌های جهانی

هشدار اشتاین‌مایر درباره سیاست‌های مخرب قدرت‌های جهانی

رییس‌جمهوری آلمان در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس امنیتی مونیخ به شدت از سیاست خارجی حاکم بر جامعه بین‌المللی انتقاد کرد. او همچنین خواهان حفظ یک اروپای متحد شد.

به گزارش ایسنا، فرانک والتر اشتاین‌مایر، رییس‌جمهوری آلمان در سخنرانی‌اش در اولین روز کنفرانس امنیتی مونیخ، انتقادات تندی علیه سیاست قدرت‌های جهانی مطرح کرد.

اشتاین‌مایر، وظیفه اصلی آلمان در این میانه را "حفظ یک اروپای متحد" دانست.

او که سخنران افتتاحیه کنفرانس امنیتی مونیخ بود از شرکت‌کنندگان در این کنفرانس خواست تا مسئولیت بیشتری در زمینه سیاست خارجی بر عهده بگیرند.

به گزارش دویچه وله، رئیس جمهور آلمان هشدار داد: «ما در حال بازگشت به معضل امنیتی کلاسیک هستیم؛ بی‌اعتمادی بیشتر، تسلیحات بیشتر، ناامنی بیشتر»

رییس‌جمهوری آلمان در سخنانش از رییس‌جمهوری پیشین آلمان، یوآخیم گائوک یاد کرد که شش سال پیش در همین مکان خواسته بود آلمان در سیاست خارجی  با اعتماد به نفس بیشتری عمل کند.

اشتاین‌مایر سپس به "تغییرات اندوهباری" که دنیا در عرض این شش سال داشته اشاره کرد و گفت: ما امروز شاهد یک "دینامیزم مخرب" در سیاست جهانی هستیم. به گفته او رسیدن به هدف "همکاری بین‌المللی" برای دستیابی به صلح جهانی، سال به سال از دسترس دورتر می‌شود و به جای آن هرروز بیشتر از پیش ایده "رقابت قدرت‌های بزرگ" به واقعیت جهان تبدیل می‌شود.

او سپس مثال‌هایی را با ذکر نام کشورها در این زمینه برشمرد: روسیه تغییر متکی به اعمال قهر مرزهای اروپا را بار دیگر به ابزاری سیاسی بدل کرده و از این رهگذر به "ناامنی و غیرقابل پیش‌بینی بودن، تقابل و مترلزل‌سازی اعتماد در سیاست بین‌المللی"  دامن زده است.

به گفته اشتاین‌مایر «چین حقوق بین‌الملل را تنها به صورت گزینشی قبول دارد. این کشور همسایگانش را با اقدامات خود در دریای جنوبی چین نگران کرده و با انجام اقدامات مشابه علیه اقلیت‌های خود همه ما را نگران می‌کند.»

رییس‌جمهوری آلمان سپس به "نزدیک‌ترین متحد آلمان"، یعنی آمریکا اشاره کرد و سیاست خارجی این کشور را "خودخواهانه" دانست که مدتهاست دیگر در پی عملی کردن ایده "یک جامعه جهانی" نیست.

اشتاین‌مایر به صدماتی اشاره کرد که اجرای این سیاست‌ها در ساختار بین‌المللی ایجاد کرده است: «شورای امنیت سازمان ملل در پاسخ به اساسی‌ترین پرسش‌ها درمانده است،  سایر نهادها و مراجعی که باید به ما کمک کنند تا پلی بین سنت‌های گوناگون، منافع و اولویت‌های‌مان بزنیم و آنها را تبدیل به توافق‌های قابل اجرا کنیم نیز به گونه‌ای عامدانه تضعیف شده‌اند.»

رییس‌جمهوری آلمان هشدار داد که این طرز تفکر، جدید نیست بلکه بازگشتی است به طرز تفکری متعلق به گذشته و "این به شدت خطرناک است".

اشتاین‌مایر تصریح کرد که آلمان در برابر این روند خطرناک در مناسبات بین‌المللی وارد یک آزمون شده است. او مهمترین وظیفه کشورش را حفاظت از اروپای متحد دانست و گفت: «اروپا چارچوبی ضروری برای ابراز وجود ما در دنیاست.در صورتی که پروژه اروپایی شکست بخورد، آنگاه آموزه‌های تاریخ آلمان زیر سوال خواهند رفت» و به اندیشه‌هایی میدان خواهد داد که ادغام آلمان در اروپا را زیر سوال می‌برند.

رئیس جمهور آلمان  "واقع‌گرایی، دوری از تعصب و نوجویی" توام با برآمدی امنیتی و دفاعی را به عنوان قاعده کلی سیاست خارجی عنوان کرد.

 اشتاین‌مایر در سخنرانی‌اش تمایلی به دیدگاه امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه نشان نداد که خواهان یک سیاست خارجی مستقل و قائم به خود برای اروپا شده است. او ولی تاکید کرد که توسعه یک "فرهنگ استراتژیک مشترک" با فرانسه را ضروری می‌داند تا بتوان اروپا را به عنوان یک بازیگر مستقل در عرصه سیاسی و امنیتی تثبیت کرد.

در کنار تقویت توانایی‌های سیاست امنیتی و خارجی، به عقیده اشتاین مایر، آلمان باید به لحاظ نظامی برای تقویت مولفه اروپایی ناتو تلاش کند.

رییس‌جمهوری آلمان به روشنی این هدف ناتو را که آلمان مانند تمامی شرکای این قرارداد بایستی دو درصد تولید ناخالص داخلی‌اش را صرف هزینه‌های نظامی کند نه تنها "درست بلکه ضروری" دانست.

اشتاین‌مایر تصریح کرد که "ابزار نظامی برای امنیت ما غیر قابل چشم‌پوشی هستند". او افزود که آمریکا را تنها در صورتی می‌توان در ناتو ثابت و مستحکم نگه داشت  که اروپا سهم خود را  در ناتو بیشتر کند.

با این حال اشتاین‌مایر تاکید کرد که افزایش توان نظامی اروپا نمی‌تواند جایگزینی برای کاهش امنیتی باشد که از رهگذر تخریب تعاملات و مناسبات دیپلماتیک به عنوان "ستون‌های ساختارهای امنیتی ما"، و نقض و فنای قراردادهای کنترل تسلیحات و توافقات بین‌المللی رقم می‌خورند.

انتهای پیام