• پنجشنبه / ۱ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۵:۵۴
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98120100321
  • خبرنگار : 71477

گفت‌وگوی زلمای خلیل‌زاد با اشرف غنی درباره توافق طالبان

گفت‌وگوی زلمای خلیل‌زاد با اشرف غنی درباره توافق طالبان

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان و رئیس جمهوری افغانستان درباره توافق آمریکا با شبه نظامیان طالبان حول محور کاهش یک هفته‌ای خشونت‌ها گفت‌وگو کردند؛ دیداری که یک روز پس از اعلام پیروزی رئیس جمهوری افغانستان در انتخابات جنجالی این کشور برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، عبدالله عبدالله، رقیب اصلی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که در جایگاه دوم قرار گرفته نتیجه این انتخابات را رد کرده و متعهد شده تا دولت خود را تشکیل دهد؛ اظهاراتی که خطر ایجاد یک آشوب سیاسی جدید همزمان با تلاش‌های آمریکا برای دستیابی به توافق خروج نیروهای آمریکایی با شبه نظامیان طالبان را به همراه دارد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای گفت: اشرف غنی به زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان گفت که نشست‌های موثری با رهبران محلی درباره نحوه رسیدگی دولت کابل به این روند صلح داشته است.

توافق آمریکا با طالبان در جریان مذاکرات طولانی در دوحه، پایتخت قطر تحقق یافت و روز جمعه پس از نشستی میان مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا، اشرف غنی و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در مونیخ اعلام شد.

انتهای پیام