• شنبه / ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۴۴
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 99031709945
  • خبرنگار : 50163

رئیس جهادکشاورزی ابهر عنوان کرد

گل‌محمدی ظرفیتی پنهان برای ارزآوری

گل‌محمدی ظرفیتی پنهان برای ارزآوری

ایسنا/زنجان رئیس جهادکشاورزی ابهر گفت: کاشت گل‌محمدی ارزآوری بسیار بالایی برای کشور دارد.

مجید قزوینیان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که تولید گل‌محمدی به تازگی مورد توجه برخی از کشاورزان شهرستان ابهر قرار گرفته است، اظهارکرد: با تلاش‌های واحد باغبانی برای معرفی و ترویج این محصول، در سال‌جاری حدود ۱۰ هکتار به سطح اراضی زیر کشت این محصول افزوده شده است.

وی تاکید کرد: باید صنایع فرآوری گل‌محمدی و تولید اسانس و گلاب‌گیری هم در شهرستان راه‌اندازی شود تا ارزشافزوده این محصول مورد پسند عموم، در جامعه ایرانی و جامعه جهانی افزایش یابد.

این مسئول با بیان این‌که از گل‌محمدی محصولات بسیار متنوع و گران‌ قیمتی از جمله اسانس به دست می‌آید که دارای ارزشافزوده بسیار بالایی است، ادامه داد: علاوه بر این، همه محصولات فرآوری شده این گل صادراتی است و ارزآوری بسیار بالایی برای کشور دارد.

قزوینیان افزود: نیاز آبی کم گل‌محمدی از مهم‌ترین ویژگی‌های این گیاه به شمار می‌رود که با توجه به کاهش منابع آب کشاورزی و کاهش بارش‌ها کشت آن می‌تواند جایگزین بسیاری از محصولات کشاورزی با نیاز آبی بالا شود.

رئیس جهادکشاورزی ابهر، با تاکید بر این مطلب که شرایط آب و هوایی شهرستان ابهر متناسب با رویش گل‌محمدی است، اظهار کرد: باید از این ظرفیت برای توسعه کشت این محصول استفاده کرد و اشتغال در بخش کشاورزی را افزایش داد.

وی با اشاره به آغاز برداشت گل‌محمدی در ابهر، ادامه داد: حدود ۳۵ هکتار از اراضی شهرستان به پرورش گل‌محمدی اختصاص یافته که پیش‌بینی می‌شود در سال‌جاری بیش از ۵۰ تن گل‌محمدی از باغ‌های بارور این شهرستان برداشت شود.

انتهای پیام