• سه‌شنبه / ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۱
  • دسته‌بندی: آذربایجان غربی
  • کد خبر: 99032012395
  • خبرنگار : 50145

عمارت کلاه فرنگی ماکو

عمارت کلاه فرنگی ماکو

ایسنا/آذربایجان غربی در شهر ماکو مجموعه ای ساختمانهای قدیمی مربوط به دوره قاجاری خودنمایی می کند که عمارت کلاه فرنگی ماکو توانسته است در این بین و در گذر زمان قدعلم کرده و سرپا بایستد.

عمارت کلاه فرنگی، قسمتی از مجموعه ساختمان بزرگ قدیمی متعلق به یکی از خوانین ماکو است. این بنای قدیمی از نظر فرم و تکنیک کار مخصوصاٌ گچبری و آئینه کاری بسیار جالب توجه بوده و اثری است متعلق به اواخر دوره قاجاریه که بدون هیچ دخل و تصرفی بهمان شیوه اصلی حفظ شده است.

به گزارش ایسنا، ساختمان کلاه فرنگی در دامنه کوه و در شیب نسبتاً تندی قرار گرفته است. ساختمان مذکور دو طبقه بوده بطوریکه از نقشه و عکس‌های ضمیمه مشخص می‌شود قسمت داخلی دارای گچبری و پلان آن صلیبی شکل و فرم آن از بیرون بصورت ۸ ضلعی است. بالکن چوبی که در هر طبقه دارای ۲۰ ستون چوبی است زیبایی و طرح جالبی به این بنا بخشیده است و مصالح بکار رفته در ساختمان کلاه فرنگی شامل آجر، خشت خام، تیرهای چوبی و اندود گچی در جبهه خارجی و جبهه داخلی و تزئینات گچبری و آئینه کاری فوق العاده زیبا در طبقه اول و نقاشی آب و رنگ شامل صحنه‌های متفاوت در طبقه همکف است. به هر صورت این عمارت از نظر تناسبات معماری جا افتاده و خوش ترکیب بوده و دارای دید و منظره بسیار خوبی است.انتهای پیام