• دوشنبه / ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ / ۰۹:۱۸
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 99032616369
  • خبرنگار : 50028

شتر درآمد دوباره‌ای به کویر می‌آورد

شتر درآمد دوباره‌ای به کویر می‌آورد

ایسنا/خراسان جنوبی در طرح هاب منطقه‌ای شتر، زنجیره کاملی از احداث مزارع پرورش شتر تا ایجاد واحدهای تولیدی گوشت، شیر، شیرخشک، روغن، صابون و حتی ریسندگی پشم شتر دیده شده که در صورت تحقق کامل، می‌تواند خراسان جنوبی را به عنوان قطب پرورش شتر و تولید محصولات فرآوری شده تبدیل کند.

طی سال گذشته، با پیگیری‌های استاندار خراسان جنوبی، تفاهم‌نامه مشارکتی بین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و استانداری منعقد شد و در قالب آن استان به هاب(مرکز منطقه‌ای) پرورش شتر تبدیل می‌شود.

به گزارش ایسنا، مهم‌ترین مؤلفه‌های مدنظر در این تفاهم نامه، بالفعل کردن بخشی از ظرفیت‌های بالقوه استان است. اقلیم مناسب استان، تسلط مردم به شغل آباء و اجدادی و انگیزه آن‌ها به ادامه این حرفه از جمله عواملی است که می‌تواند به موفقیت طرح کمک کند.

در طرح هاب منطقه‌ای شتر، زنجیره کاملی از احداث مزارع پرورش شتر تا ایجاد واحدهای تولیدی گوشت، شیر، شیرخشک، روغن، صابون و حتی ریسندگی پشم شتر دیده شده که در صورت تحقق کامل، می‌تواند خراسان جنوبی را به عنوان قطب پرورش شتر و تولید محصولات فرآوری شده تبدیل کند.

ایجاد اشتغال 5 هزار نفری

محمود اشرفی‌گل، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تفاهم‌نامه مشارکتی بین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و استانداری امضا شد که در قالب آن استان به هاب (مرکز منطقه‌ای) پرورش شتر تبدیل می‌شود.

وی افزود: براساس این تفاهم‌نامه، مجموع اشتغال حاصل از تعهدات ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ایجاد 5186 نفر است.

وی با اشاره به پتانسیل دامی در استان، افزود: 70 هزار رأس گاو و گوساله، 13 هزار نفر شتر، یک میلیون و 600 هزار رأس دام سبک در استان پرورش داده می‌شود که سالانه 13 هزار و 500 تن گوشت قرمز و 114 هزار تن شیر تولید می‌کنند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: میزان تولید گوشت قرمز حاصل از این پرورش ۱۳ هزار و ۶۰۰ تن در سال  و میزان شیر تولیدی از این دام‌ها ۱۱۴ هزار تن است.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشاورزان از بازار مصرف دور هستند، افزود: میران شیری که روزانه جمع‌آوری می‌کنیم متناسب با تولید استان نیست.

اشرفی گل ادامه داد: طبق این تفاهم‌نامه، باید هشت هزار نفر شتر شیری توسط ستاد اجرایی فرمان امام(ره) وارد استان شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: در این راستا کارخانه شیرخشک شتر با اشتغالزایی 10 نفر در استان راه‌اندازی می‌شود که ستاد اجرایی فرمان امام(ره) قول داده تا اردیبهشت سال 99 شیرهای شتر را خریداری کند.

اشرفی گل با اشاره به واردات 25 هزار رأس دام سبک و اشتغالزایی برای دو هزار نفر است، تصریح کرد: اکنون 27 تسهیل‌گر توسط ستاد اجرایی امام(ره) در سطح استان انتخاب شدند تا افراد متقاضی را براساس شرایط خاصی شناسایی و برای دام سبک و شتر به جهاد کشاورزی معرفی کنند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه توسعه شتر در کشور مانند توسعه گاو و گوسفند ساده نیست چراکه دوره آبستنی و پرورش آن طولانی است، افزود: درصد نرخ رشد حنعیت شتر کند بوده، اما پتانسیل استان باتوجه به کمبود آب و کویری بودن، برای پرورش شتر مناسب است.

اشرفی گل با اشاره به اینکه دو هزار هکتار زمین در نهبندان و زیرکوه برای کشت خارشتر واگذار شده است، ادامه داد: براساس این تفاهم‌نامه، در بحث زیرساختی و کارخانه بسته‌بندی گوشت شتر با اشتغال برای 10 نفر، کارخانه بسته‌بندی روغن کوهان به صابون و شامپو شتر با اشتغالزایی 20 نفر، کارخانه پارچه‌بافی و ریسندگی با اشتغالزایی 20 نفر و تولید علوفه در اراضی غیردولتی با اشتغالزایی 100 نفر ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به راه‌اندازی سایت قرنطینه دام در دوکوهانه و یزدان شهرستان نهبندان و حیدرآباد شهرستان زیرکوه، تصریح کرد: یک مرکز به نژادی و تولید تکثیر حاشی در دشت بجد احداث می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه باید در 10 نقطه استان انبار علوفه و بازار تخصصی دام در شهرستان نهبندان و زیرکوه ایجاد شود، اظهار کرد: 6.5 هکتار زمین در حیدرآباد زیرکوه به ستاد اجرایی امام(ره) برای نگهداری 600 نفر شتر و 1500 رأس دام سبک واگذار شده و 400 هکتار زمین نیز در مجاور آن برای احیای مراتع واگذاری شده است.

اشرفی گل افزود: تسهیلات ارزان قیمت و قرض‌الحسنه نیز در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و در زمینه تامین علوفه زمینه‌های خوبی فراهم شده است.

ایجاد صنایع تبدیلی فرآورده‌های شتر

وی با اشاره به ایجاد صنایع تبدیلی فرآورده‌های شتر، یادآور شد: تا کنون 345 نفر شتر وارد استان شده و مجوز ورود 100 نفر شتر شیری از استان سیستان و بلوچستان برای خراسان‌جنوبی اخذ شده است.

اشرفی‌گل از اختصاص اعتبار برای ورود 345 نفر شتر بیش از یک هزار راس دام سبک به استان خبر داد و افزود: تا کنون 520 پرونده در خصوص پرورش دام سبک تشکیل شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر یک کارخانه شیر در استان اعلام آمادگی همکاری با بنیاد برکت برای خریداری شیر شتر به ازای هر کیلوگرم 10 هزار و 500 تومان را داشته و مقرر شده شیر درب کارخانه تحویل و پس از طی مراحل، فرآوری شود.

اشرفی گل خاطرنشان کرد: طبق رایزنی‌های انجام شده مقرر شد در شهرستان‌های نهبندان، خوسف، فردوس و طبس شیر شتر جمع‌آوری و تحویل کارخانه شود.

ظرفیتی که به تازگی مورد توجه قرار گرفت

محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان‌جنوبی نیز چندی پیش گفت: تا پایان دولت دوازدهم، استان را به عنوان هاب شتر در کشور معرفی می‌کنیم.

وی افزود: تسهیلات برای پنج شهرستان مستعد پرورش شتر استان از جمله خوسف لحاظ شده است و با اجرای آن ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در بحث واردات دام و شتر مولد برای استان در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

معتمدیان افزود: در این خصوص تسهیلات ارزان قیمت و قرض‌الحسنه در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و در زمینه تامین علوفه نیز زمینه‌های خوبی فراهم شده است.

وی بیان کرد: شهرستان خوسف یکی از شهرستان‌های پایلوت برای جمع‌آوری محصولات شیر و کشتارگاه شتر در نظر گرفته شده است.

استاندار خراسان جنوبی به توجه ویژه دولت به خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: تلاش ما بر این است که خدمات بیشتری در اختیار عشایر قرار دهیم و برای تامین علوفه و افزایش سهیمه آرد آنان تلاش می‌کنیم، همچنین در بحث تسهیلات مورد نیاز عشایر، زیرساخت‌ها، آبرسانی و مرمت چاه‌های عشایری موضوعات را پیگیری می‌کنیم.

معتمدیان یادآور شد: با توجه به استعداد و زمینه‌های خوبی که در زمینه پرورش شتر در منطقه وجود دارد و استقبال مردم، امید است در برنامه ۲ ساله در دو فاز بتوانیم به رتبه اول شتر در منطقه در بخش‌های مختلف از جمله تامین علوفه، بیابان‌زدایی و تکمیل زنجیره پرورش شتر تبدیل شویم.

وی با بیان اینکه تحقیقات علمی نشان داده که از شیر شتر می توان ۷۰ فرآورده تولید کرد، یادآور شد: با استفاده از همین پتانسیل می‌توان ثروت ایجاد کرد و مهم‌ترین دغدغه فعلی که همانا کم درآمد بودن مردم استان است را رفع کرد.

تاکید بر حذف بروکراسی‌های اداری و تسهیل شرایط برای افراد متقاضی

وی، حذف بروکراسی‌های اداری و تسهیل شرایط برای بهره‌مندی افراد متقاضی از خدمات طرح را از مهم‌ترین تکالیف مدیران دستگاه‌های اجرایی در جریان تحقق طرح هاب شتر عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: تحقق این طرح و همچنین واردات دام اصلاح نژاد شده، غنی سازی ذخیره دام استان را در پی خواهد داشت.

اجرای طرح‌هایی این چنین در خراسان جنوبی، علاوه بر معرفی استعدادهای استان و اشتغالزایی تعداد زیادی از مردم، رخت محرومیت را از چهره خراسان جنوبی برخواهد داشت و در آینده‌ای نه چندان دور این استان را به قطب اشتغالزایی تبدیل خواهد کرد.

انتهای پیام