• دوشنبه / ۲ تیر ۱۳۹۹ / ۱۳:۴۶
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 99040201483
  • منبع : صدا و سیما

بررسی شبکه نمایش خانگی در «نمای نقره‌ای»

بررسی شبکه نمایش خانگی در «نمای نقره‌ای»

در برنامه زنده «نمای نقره‌ای» رادیو نمایش، مقوله شبکه‌های VOD مورد واکاوی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی رادیو نمایش، در کنار شبکه‌های متعدد تلویزیونی و با پیشرفت تکنولوژی و گستردگی شبکه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی و فراگیر شدن فضای مجازی، فرصتی ایجاد شد تا شبکه‌ای همانند شبکه نمایش خانگی که سال‌ها در تولید و ارائه اثر فعالیت داشت در یک اقدامی مشابه شبکه‌های اینترنتی تحت عنوان «وی او دی» VOD را ایجاد کنند.

 VOD مخفف «Video On Demand» است که ترجمه فارسی آن «ویدئوی درخواستی» می‌شود. شبکه‌های VOD در حال حاضر نقش مهمی دارند و امروزه یکی از محبوب‌ترین سایت‌های اینترنتی پخش فیلم محسوب می‌شوند، با توسعه زیرساخت‌های اینترنت و بالارفتن سرعت دسترسی به اینترنت، جای خود را در دل مخاطبان ایرانی باز کرده‌اند.

در این خصوص مهدی یزدانی، مدیرعامل سابق رسانه‌های تصویری وزارت ارشاد در برنامه زنده «نمای نقره‌ای» رادیو نمایش اظهار کرد: این پلتفرم از سال ٩۴ کار خود را آغاز کرد و قرار بود این امکان را داشته باشد که در لحظه ١٠٠ هزار کاربر را پوشش دهند و این مستلزم هزینه اساسی در زیرساخت‌ها بود و به دلیل نبود امکانات خیلی از این سامانه‌ها حذف شد اما به هرحال این یک ظرفیت است که باید به نحو احسن از آن استفاده شود.

او درباره اکران آنلاین گفت: یک موردی که در این سامانه‌ها مثبت است این است که سهم صاحب اثر در اکران خیلی بیشتر است و این موضوع ایجاد انگیزه می‌کند که صاحبان اثر برای اکران در این سامانه‌ها اقدام کنند.

وی درباره کپی غیرقانونی در این سامانه‌ها عنوان کرد: متاسفانه دوساعت بعد از شروع اکران در این سامانه‌ها، فیلم‌ها کپی می‌شوند و صاحبان وی او دی فقط می‌توانند که برای شکایت اقدام کنند و ما سایت‌ها را به مراجع قضایی معرفی می‌کنیم.

یزدانی گفت: ما در بستر قانونی به وجود آمده می‌توانیم در اینترنت ملی زیرساخت‌های خود را پیشرفته‌تر کنیم. همه اهالی سینما نیز در پیشرفت پلتفرم‌ها ذی‌نفع هستند و باید همه کمک کنند.

در پایان اسماعیل باستانی ـ مجری و تهیه‌کننده برنامه ـ افزود: متاسفانه مافیا در سینما و وی او دی‌ها نقش مهمی دارد. باید محتوا در این سامانه‌ها اهمیت بیشتری داشته باشد و اینترنت ملی نیز می‌تواند کمک فراوانی به فرهنگ و هنر کند و فیلم وقتی در یک بستر تکنولوژی به دست مخاطب برسد تهیه‌کننده و فیلمساز با رغبت بیشتری با این سامانه‌ها همکاری می‌کنند.

«نمای نقره‌ای» به تهیه کنندگی و گویندگی اسماعیل باستانی، با یک فرمت جدید و صراحت لهجه درباره سینما، یکشنبه‌ها ساعت ۲۱ به صورت زنده از رادیو نمایش پخش می‌شود.

انتهای پیام