• چهارشنبه / ۴ تیر ۱۳۹۹ / ۱۲:۵۸
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99040403284
  • خبرنگار : 71592

۵۰ کشته و زخمی در درگیری‌های أبین به رغم اعلام آتش‌بس

۵۰ کشته و زخمی در درگیری‌های أبین به رغم اعلام آتش‌بس
عکس آرشیوی است

یک روز پس از اینکه عربستان اعلام کرد، دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب این کشور برقراری آتش‌بس و اجرای توافق ریاض را پذیرفتند، در جریان درگیری‌های خونین میان ارتش دولت مستعفی و نیروهای شورای انتقالی در استان ابین دست کم ۵۰ تن کشته و زخمی شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه العربی الجدید، یک منبع نظامی حامی دولت مستعفی یمن گفت، نیروهای ارتش و گارد ریاست جمهوری با حملات شبه‌نظامیان شورای انتقالی مورد حمایت امارات در منطقه الشیخ سالم واقع در استان ابین مقابله کردند اما سپس ضد حمله‌ای انجام شد. در این درگیری‌ها ۳۵ تن از نیروهای شورای انتقالی جنوب یمن و نیز ۱۵ تن از نیروهای دولت مستعفی کشته و زخمی شدند.

شورای انتقالی جنوب یمن رسما میزان خسارت‌های جانی در درگیری‌های ابین را اعلام نکرده اما سازمان پزشکان بدون مرز که تعدادی از مراکز بهداشتی استان عدن تحت کنترل شورای انتقالی را مدیریت می‌کند، توییت کرد، بیش از ۲۰ زخمی را که در درگیری‌های ابین دچار جراحت شده‌اند، پذیرش کرده است.

فعالان همپیمان شورای انتقالی هم از کشته شدن ۱۰ تن در این درگیری‌ها خبر دادند.

شورای انتقالی، دولت مستعفی یمن را به نقض آتش‌بس و آغاز حملات به پایگاه‌های خود متهم می‌کند.

نزار هیثم، سخنگوی شورای انتقالی در بیانیه مطبوعاتی گفت، نقض‌های نیروهای دولت مستعفی فرصت‌ها برای برقراری صلح را از بین می‌برد اما این نقض‌ها شورای انتقالی را از پایبندی به موضع حمایتی خود از تلاش‌های عربستان و دفاع مشروع در مقابل تهدیدها منصرف نمی‌کند.

ائتلاف سعودی در یک اقدام غیرمنتظره‌ روز دوشنبه اعلام کرد، دولت مستعفی و شورای انتقالی درخواست آتش‌بس را پذیرفتند و ائتلاف برای نظارت بر آتش‌بس ناظرانی در استان ابین مستقر می‌کند اما زمان استقرار این نیروها را مشخص نکرد.

علاوه بر این، استان‌های شمال یمن به ویژه مأرب و البیضا شاهد درگیری‌های نظامی گسترده میان نیروهای دولت مستعفی و ائتلاف سعودی از یک سو و نیروهای انصارالله از سوی دیگر است.

روز سه شنبه وزارت دفاع دولت مستعفی یمن از کشته شدن ناجی علی حنشل، فرمانده عملیات منطقه سوم نظامی و دو تن از نظامیان دیگر در جریان مقابله با حملات انصارالله به مأرب خبر داد.

انتهای پیام