• شنبه / ۷ تیر ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۴
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 99040704958
  • منبع : فضای مجازی

دوازدهمین شغل سرمربی ناموفق در ایران

بازگشت لوکا بوناچیچ به بهشت شخصی!

بازگشت لوکا بوناچیچ به بهشت شخصی!

بعد از هدایت ناموفق تیم واراژدین کمتر کسی فکر می‌کرد دوباره بخت مربیگری تیمی در ایران به لوکا بوناچیچ رو کند اما...

به گزارش ایسنا و به نقل از ورزش سه این انتقال کاملا شبیه به احضار ناگهانی میروسلاو بلاژویچ کهنسال به فوتبال ایران و دادن هدایت تیم بحران‌زده مس کرمان به اوست؛ اتفاقی که خود بلاژویچ هم آن را باور نداشت اما در نهایت توانست در روزهای بازنشستگی با یک قرارداد ۸۰۰ هزار دلاری در ایران حضور دوباره‌ای داشته باشد و پول خوبی به جیب بزند.

حالا این لوکا بوناچیچ است که در سن ۶۵ سالگی برای بار دوم هدایت ذوب آهن را در شرایطی بر عهده می‌گیرد که این باشگاه اصفهانی پیش از او دو مربی گرانقیمت دیگر را نیز در اختیار داشته است؛ علیرضا منصوریان که جای خود را به میودراگ رادولوویچ صرب داد که بعد از دریافت بخشی از دستمزدش به دلیل ترس از ابتلا به کرونا دیگر به ایران بازنگشت.

لوکا بوناچیچ البته در ابتدا یک مربی خوش‌قریحه، جوانگرا و بازیکن‌ساز به نظر می‌آمد اما بعد از اولین شغلش در فوتبال ایران (تیم فولاد سال ۲۰۰۳) به مرور زمان از قالب یک مربی نوگرای اروپایی تبدیل به یک مربی مشابه با سایر مربیان شاغل در لیگ ایران شد. او سال‌های سال است که موفقیت چندانی در فوتبال نداشته اما به طرز عجیبی هنوز در فوتبال ایران به طرز عجیبی مشتری دارد. اگر به ویکیپدیای این مربی کروات مراجعه کنید، خواهید دید که تعداد تیم‌های درج‌شده در دوران مربیگری او به قدری بالاست که برای پرینت گرفتن از آن باید صفحه را کوچک کرد! او که در آخرین شغلش در فوتبال ایران در باشگاه گسترش فولاد کار می‌کرد، جای خود را به فیروز کریمی داد که از مربیان هم‌نسل وی به حساب می‌آید و اتفاقا اولین تیم خود را در سال شروع مربیگری بوناچیچ هدایت کرده است.

جالب است بدانید لوکا بوناچیچ به جز قهرمانی در جام حذفی با سپاهان و صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا با همین تیم، هیچ موفقیت قابل ذکر دیگری ندارد که این موفقیت هم مربوط به نزدیک به ۱۵ سال پیش است که در مربیگری یک عمر به شمار می‌آید اما ظاهراً لوکا مربی است که مدیران ایرانی علاقه خاصی به وی دارند. تا آنجا که ایران مهم‌ترین مقصد مربیگری او محسوب می‌شود.

چند نکته درباره بوناچیچ:

- او از سال ۱۹۸۹ سرمربی است. تعداد کمی از مربیان آن زمان در کار باقی مانده‌اند.

- لوکا در اغلب تیم‌های مهم کرواسی مربیگری کرده جز دیناموزاگرب.

- ۱۲ تیم ایرانی در دوره‌های مختلف از لوکا دعوت به همکاری کرده‌اند و ایران مهم‌ترین شریک تجاری این مربی محسوب می‌شود!

- اولین تیم ایرانی لوکا فولاد بوده در سال ۲۰۰۴. او با ۱۷ سال فاصله به ذوب آهن آمده است.

- لوکا جمعا ۴ بار در دو تیم اصفهانی ذوب آهن و سپاهان مربیگری کرده است. مس کرمان و گسترش هم دو بار او را استخدام کرده‌اند.

- العربی، الاهلی و الشحانیه سه تیم قطری هستند که لوکا در آنجا سرمربی بوده.

- این مربی کروات در دوران مربیگری ۳۷ بار شغل عوض کرده است که این تعداد بیش از سال‌های مربیگری اوست.

انتهای پیام