• جمعه / ۱۳ تیر ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۸
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99041309562
  • خبرنگار : 71610

سعد حریری: شروطم برای نخست وزیر شدن دوباره مشخص است

سعد حریری: شروطم برای نخست وزیر شدن دوباره مشخص است

نخست‌وزیر سابق لبنان در سخنانی گفت که شروطی برای نخست‌وزیر شدن دوباره دارد و شرط وی تشکیل دولت کوچک تکنوکرات و مستقل است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، سعد حریری، رهبر جریان المستقبل و نخست وزیر سابق لبنان در یک گفت‌وگوی مطبوعاتی اخبار منتشر شده درباره درخواست برخی طرف‌ها از وی برای تشکیل دولت جایگزین دولت کنونی این کشور را تکذیب کرد و گفت که شروطش برای تشکیل دولت را پیشتر اعلام کرده و این شروط تغییر نکرده است و وی خواهان تشکیل یک دولت کوچک تکنوکرات و مستقل است.

وی با اشاره به بحران اقتصادی کشورش تأکید کرد: رمز نجات لبنان اصلاح، اصلاح و اصلاح است و اصلاح سیاسی باید با توقف سهم‌خواهی محقق شود.

حریری در ادامه نسبت به "توطئه خواندن بحران اقتصادی لبنان توسط حسان دیاب، نخست‌وزیر کنونی این کشور و بی‌توجهی به اصلاحات و بحران در بخش برق، ارتباطات و سوخت" ابراز تعجب کرد.

وی ادامه داد: صندوق بین‌المللی پول برای کمک به لبنان اعلام آمادگی کرد، اما این کمک مستلزم انجام اصلاحات و تغییر رویه با توقف سهم خواهی در مناصب وزارتی است. اگر لبنان خواستار کمک دیگران است؛ ابتدا باید خودش به خودش کمک کند. دولت باید از طریق انجام اصلاحات به خودش کمک کند.

نخست‌وزیر سابق لبنان در ادامه تأکید کرد که یک مشکل اصلی در لبنان وجود دارد و آن درخواست دولت از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برای پرداخت اموال به بیروت است، این درخواست در حالی مطرح می‌شود که در داخل دولت لبنان افرادی وجود دارند که برای پرتاب یک موشک توسط انصارالله یمن به ریاض و یا مناطق دیگر عربستان خوشحال می‌شوند.

سعد حریری در بخش دیگری از سخنانش درباره اظهارات اخیر سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان پیرامون دوری از غرب و چرخش به سمت شرق به‌ ویژه چین و ایران تأکید کرد: هیچ یک از دولت‌های سابق مشکلی با شرق و یا غرب نداشته‌اند. رفیق حریری، نخست‌وزیر اسبق لبنان به چین و ژاپن سفر کرد و من هم به چین، روسیه، اروپا و آمریکا رفته‌ام، اما مشکل این است که برخی‌ها معتقدند این راه حل بحران‌های لبنان است؛ گویی که چین می‌آید و پولش را خرج لبنان می‌کند. هرکشوری که قصد سرمایه‌گذاری در لبنان را داشته باشد، ابتدا خواستار انجام اصلاحات می‌شود.

انتهای پیام