• یکشنبه / ۲۲ تیر ۱۳۹۹ / ۰۹:۰۱
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 99042215909
  • خبرنگار : 50028

ترویج‌کننده بی‌قانونی در نسل‌ها نباشیم

ترویج‌کننده بی‌قانونی در نسل‌ها نباشیم

ایسنا/خراسان جنوبی یک مشاور و روانشناس خانواده با بیان اینکه مهم‌ترین کاری که والدین باید انجام دهند این است که از کودکی، فرزندان خود را با قانون آشنا کنند؛ این گونه کودک قانونمند بزرگ می‌شود، گفت: حقیقت این است که ما خود با رفتارهای غلط، بی‌قانونی را در نسل‌ها اشاعه می‌دهیم.

دکتر عفت آی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه خانواده سالم خانواده‌ای است که ارتباطات سالم دارد، تصریح کرد: اکنون جامعه با جامعه گذشته تفاوت دارد و حدیثی از امام علی(ع) در مورد لزوم تطبیق تربیت فرزندان با زمان خویش داریم که می‌فرمایند: فرزندانتان را به انجام آداب خودتان وا ندارید؛ زیرا آنان برای زمانی، غیر از زمان شما آفریده شده‌اند.

وی افزود: ابتدا باید سطح آگاهی والدین بالا باشد و باید در رسانه‌ها اطلاع‌رسانی‌های کافی صورت گیرد تا مردم استفاده کنند.

این مشاور و روانشناس خانواده بیان کرد: مهم‌ترین کاری که والدین باید انجام دهند این است که از کودکی، فرزندان خود را با قانون آشنا کنند چراکه خانواده باید قانون داشته باشد و این گونه کودک قانونمند بزرگ می‌شود.

آی ادامه داد: کودکی که در خانه با قانون آشنا شود، در بزرگسالی نیز این قانون را همواره همراه خود خواهد داشت.

وی اظهار کرد: اگر پدر و مادر مجریان خوبی در مورد قانون‌هایی که گذاشتند، نباشند، کودکان به حرف آنان اعتماد نمی‌کنند، بنابراین باید همواره به قول خود عمل کنند.

این مشاور و روانشناس خانواده با بیان اینکه قانون باید در تمام امور خانواده از جمله زمان خوردن غذا خوردن و رفت‌ و آمدها اعمال شود، تصریح کرد: حقیقت این است که ما خود بی‌قانونی را در نسل‌ها اشاعه می‌دهیم.

آی ادامه داد: این گونه زمانی که کودکان بزرگ‌تر شدند و در سن نوجوانی قانونمند شده و می‌داند که قانون این است که در صورت ورود به فضای مجازی، به فضاها و صفحه‌های خاصی نباید وارد شود.

وی با بیان اینکه فرزند اگر از کودکی کلمه قانون را یاد بگیرد، در بزرگسالی نیز به آن احترام می‌گذارد و شکاف بین والدین و فرزندان ایجاد نخواهد شد، افزود: از سویی دیگر باید توجه داشت که والدین نباید خود را تنها وقف فرزند کنند و باید به کودک توضیح دهند که من هم نیاز به استراحت دارم.

 این مشاور و روانشناس خانواده با تاکید بر تشویق کردن کودک، اظهار کرد: والدین باید کار بد کودک را نکوهش کنند و به یکباره با یک عمل بد، تمام شخصیت او را زیر سوال نبرند.

بهداشت روان در شرایط کرونایی

آی به رفتارها در دوران کرونا نیز اشاره کرد و گفت: کرونا باعث شد تا ما بهداشت خود را رعایت کرده و نسبت به زندگی خود و دیگران مسئولیت‌پذیر باشیم؛ بنابراین نباید تنها با دید منفی به این بیماری نگریست.

وی با تاکید بر اهمیت مثبت‌اندیشی و قدردانی و سپاسگزاری در این دوران، افزود: اگر بتوانیم استرس خود و کودک خود را کاهش دهیم این امر بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار خواهد بود.

این مشاور و روانشناس خانواده بیان کرد: یکی از مهم‌ترین کارها برای کاهش استرس حمام جنگل بوده و آن به معنی حضور در طبیعت است که پژوهشگران ژاپنی از آن به عنوان بهترین دارو برای افزایش سیستم ایمنی و کاهش استرس نام برده‌اند.

 آی یادآور شد: چه خوب است در این دوران برای کاهش استرس همراه خانواده خود لحظاتی را در هفته در طبیعت بگذرانیم تا بتوانیم شادی و سرزندگی خود و کودکان خود را حفظ کنیم.

انتهای پیام