• شنبه / ۴ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۰:۰۱
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99050401835
  • خبرنگار : 50187

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

خواستار تعطیلی دوباره اصناف پرخطر هستیم/سرایت‌پذیری کرونا در کرمان، به بالای ۳ نفر رسید

خواستار تعطیلی دوباره اصناف پرخطر هستیم/سرایت‌پذیری کرونا در کرمان، به بالای ۳ نفر رسید

ایسنا/کرمان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: میزان سرایت پذیری کرونا در خردادماه در استان کرمان به حدود یک نفر رسیده بود اما متاسفانه هم اکنون میزان سرایت پذیری این ویروس از سه نفر بالاتر رفته و هر یک نفر بیمار، بیش از سه نفر را به این ویروس مبتلا می کند، به همین دلیل است که تقریبا در اکثر خانواده های کرمانی مورد مبتلا به این ویروس داریم.

دکتر "سیدوحید احمدی طباطبایی" در گفت‌وگوی تفصیلی با ایسنا با اشاره به موارد جدید بستری قطعی ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ از هفته اول اردیبهشت ماه تا هفته سوم تیرماه اظهار کرد: آمارها نشان می دهد که از هفته سوم خردادماه در استان کرمان مبتلایان به کووید ۱۹ خیز قابل توجه ای برداشته شد.

وی در پاسخ به این سوال اصلی که علت این وضعیت چیست؟ افزود: دلایل اصلی روند افزایشی مبتلایان به کووید ۱۹ در سطح استان و کشور را می توان به بازگشائی‌های پیاپی، عادی انگاری اوضاع، عدم رعایت فاصه گذاری فیزیکی و حتی استفاده از اسپیلت ها و کوارهای گازی بدون تهویه مناسب است که باعث شده در کشور، استان هایی که ابتلای پایین داشتند هم اکنون در مرحله هشدار یا قرمز قرار بگیرند.

رکورد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در استان کرمان در هفته دوم تیرماه

احمدی طباطبایی با بیان این مطلب، آنچه که در بیماری هایی که واکسن و درمان قطعی ندارند، نقش مهم و تعیین کننده‌ می باشد، رفتار اجتماعی مردم و مسئولان است اظهار کرد: متوسط تخت اشغال شده و موارد فوت قطعی مبتلا به کووید ۱۹ در این بازه زمانی روند افزایش داشته و معمولا چون موارد فوت ناشی از ابتلا به این بیماری یک هفته بعد از بستری اتفاق می افتد، در هفته دوم تیرماه رکورد فوت در استان زده شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به وضعیت بیمارستان های کرمان گفت: دو بیمارستان افضلی پور و پیامبر اعظم (س) در کرمان به عنوان بیمارستان های اصلی بیماران کرونایی در استان نظر گرفته شده اند که در بیمارستان افضلی پور در ابتدای شیوع این اپیدمی قرار بود، این بیماران در بخش عفونی بستری شوند که با ادامه روند بیماری این بخش دیگر پاسخگوی تعداد بیماران نبود و بخش داخلی نیز به کمک این بخش آمد اما همچنان روند بیماران سیر صعودی داشت و در نتیجه قرار شد بخش های دیگر افضلی پور را برای بیماران کوویدی استفاده کرده و فقط به این بیماران خدمت بدهند و اکنون بخش جراحی بیمارستان افضلی پور نیز درگیر این بیماران شده است.

احمدی طباطبایی با اشاره به اینکه در برخی از بازه های زمانی تخت های مراقبت ویژه بیمارستان افضلی پور (۳۰ تخت) کاملا پر و تعدادی نیز خارج از بخش مراقبت های ویژه زیر دستگاه بودند افزود: هم اکنون در بیمارستان افضلی پور به جزء در بخش ICU نوزادان و بخش زنان، تمام بخش ها این بیمارستان بیمار کوویدی بستری می شود.

وی با تاکید بر اینکه با اقدامات صورت گرفته هم اکنون تخت بیمارستانی داریم اما تخت های عفونی و داخلی این بیمارستان کاملا پر است و موجب شد بسیاری از خدمات بیمارستان مانند عمل های جراحی، پیوند و ... کنسل شود اظهار کرد: در حال حاضر بیمارستان افضلی پور کرمان، به بیمارستان خاص کووید ۱۹ در استان تبدیل شده است.

۴۶ تا ۵۰ درصد بیماران کرونایی بدون علامت هستند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به مراحل بیماری کووید ۱۹ اشاره کرد و گفت: یک فرم این بیماری، افراد بدون علامت می باشند به طوری که ۴۶ تا ۵۰ درصد بیماران کرونایی بدون علامت هستند ولی ممکن است موجب انتقال بیماری بشوند.

وی با بیان اینکه تعدادی از بیماران کرونایی دارای عفونت‌های ابتدائی (علائم خفیف و متوسط) هستند، اظهار کرد: علائم ابتدایی در این افراد ممکن است به صورت خستگی، سرفه خشک در ابتدای کار و بعدا ممکن است تب به آن نیز اضافه شود.

احمدی طباطبایی با اشاره به اینکه بدن درد یا یکسری علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ، درد قفسه سینه یا تنگی نفس و حتی کاهش حس بویائی و چشائی نیز می تواند از علائم ابتلا به کووید ۱۹ باشد افزود: ۸۰ تا ۸۵ درصد بیماران کووید ۱۹ یا فرم بدون علامت یا علائم خفیف تا متوسط دارند و می شود درمان سرپائی را برای این افراد انجام داد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه ۱۵ درصد موارد مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان بستری می شوند، اظهار کرد: در فرم شدید تنگی نفس شدت پیدا می کند و درصد اشباع اکسیژن در این افراد کاهش می یابد که باید این افراد سریعا بستری شوند زیرا وضعیت جسمانی این افراد بحرانی و خطرناک خواهد بود.

وی با بیان اینکه از ۱۵ درصد افراد بستری شده در بیمارستان ها، ممکن است ۵ درصد دارای عفونت های خیلی شدید شده و نیازمند تخت های ویژه بیمارستانی شوند افزود: خیلی از افراد بدون علامت ممکن است علامت دار نشوند یا اینکه به سمت عفونت ابتدائی، متوسط و شدید بیایند اما برخی دیگر به سمت عفونت خیلی شدید می روند و فرم التهابی خیلی شدید در ارگان های مختلف بدن (به ویژه ریه) در این افراد ایجاد شده و به دستگاه های تهویه مکانیکی نیازمند شده و در ادامه نارسایی چندین ارگان را به همراه خواهد داشت.

حساسیت تست PCR، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد

احمدی طباطبایی درباره تشخیص بیماران کرونایی نیز به ایسنا گفت: تشخیص افراد بدون علامت خیلی سخت است و باید تست PCR بدهند. حساسیت تشخیصی این تست بین ۵۰ تا ۷۰ درصد است و دقت در جواب این تست نیز بستگی به تکنیک نمونه گیری و ارسال نمونه دارد و به همین دلیل احتمال منفی کاذب در این تست زیاد است و ممکن است افرادی علامت دار بوده که تست PCR های آن منفی باشد بنابراین براساس تست تصمیم گیری نمی توان کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه موارد مشکوک مبتلا به کرونا در صورت فوت هم باید پروتکل دفن آنها براساس بیماران کوویدی باشد افزود: تست PCR تعیین کننده نیست و آنچه مهم می باشد علائم بالینی افراد است که براساس آن باید تصمیم گیری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه امکان دسترسی همه به تست PCR وجود ندارد افزود: افراد بدون علامت، دارای لود ویروسی کمتری می باشند اما افراد دارای علامت، دارای لود ویروسی بالاتری بوده در نتیجه امکان انتقال ویروس در این افراد بیشتر است ضمن آنکه تاکید می شود افراد بدون علامت نیز این ویروس را منتقل می کنند اما با احتمال کمتر.

تست‌های آنتی بادی و سرولوژی ارزش تشخیصی ندارند

احمد طباطبایی با تاکید بر اینکه افراد بدون علامت به هیچ عنوان نیاز به انجام تست های خونی و عکس برداری از قفسه سینه را ندارند اظهار کرد: این بیماران تشخیصی نمی باشند و تنها این افراد با قرار گرفتن در دستگاهای سی تی اسکن، ریسک اشعه را برای خود بالا برده و پول خود را هدر می دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه مردم مراقب تقاضاهای القائی باشند و افراد بدون علامت نیازی به انجام تست‌های خونی ندارند، افزود: تست های سرولوژی و آنتی بادی چه در افراد بدون علامت و چه در افراد علامت دار، اصلا ارزش تشخیصی ندارند و فقط برای این است برآورد کنند در یک جمعیتی چقدر مواجه با این بیماری وجود داشته است و اعلام کنند چند درصد جمعیت گرفتار این ویروس شده اند.

وی با اشاره به اینکه برآوردها سخت است که بگوییم چند درصد از جمعیت درگیر بیماری کووید ۱۹ شده اند افزود: مردم گول تبلیغات فضای مجازی برای انجام تست های تشخیصی کرونا را نخورند زیرا این تست ها ارزش تشخیصی نخورند.

از چه کسانی تست PCR گرفته می شود؟

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که چه کسانی باید تست PCR بدهند افزود: براساس پروتکل های وزارت بهداشت، گروه های هدف غربالگری آزمایشگاهی تست PCR، افراد «سرپائی علامت دار دارای سن بالای ۶۰ سال، فرد دارای علامت دار و دارای بیماری زمینه ای و زنان باردار»، «افراد در تماس با فرد مبتلای قطعی به شرط آنکه سن بالای ۶۰ سال، زنان باردار و یا دارای بیماری‌های زمینه ای»، «زندانیان علامت دار در قرنطینه ورودی زندان ها»، «کارکنان زندانیانی که در تماس مستقیم با زندانی مبتلا قرار داشته اند»، «معتادین متجاهر علامت دار در مرکز ماده ۱۶»  و «پرسنل شاغل در بخش های ویژه کووید ۱۹ و کارکنان ارائه خدمات برای بیماران کووید ۱۹ در واحدها» می باشند.

احمدی طباطبایی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی از هر کسی تست تشخیصی کرونا گرفته نخواهد شد افزود: باید بپذیریم در شرایط خاص جنگی و تحریمی هستیم و تجهیزات محدود است، پس باید هدفمند و علمی تست انجام شود و از هر کسی که به مراکز درمانی مراجعه می کند، تست گرفته نخواهد شد.

وی با معرفی مراکز منتخب ۱۶ ساعته انجام تست های کووید ۱۹ در استان کرمان گفت: براساس پروتکل وزارتخانه، در شهرهای بزرگ به ازای هر ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، باید یک مرکز منتخب وجود داشته باشد اما در کرمان ما ۳ مرکز منتخب برای انجام تست های کووید ۱۹ (سه راه مدیریت مرکز نوریه، مرکز خدمات جامع سلامت در باقدرت و مرکز خدمات جامع سلامت در بلوار کوثر نرسیده به بیمارستان شفا) دایر کرده ایم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره مراکز جامع سلامت ۱۶ ساعت در  ماهان، گلباف، شهداد، راین، چترود، کوهبنان، بافت، ارزوئیه، بردسیر، شهربابک، راور، زرند و رابر در حوزه ۹ شهرستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در این مراکز که از ساعت ۷.۵ صبح تا ۲۳ فعال می باشند، پزشک، پرستار و نمونه گیر وجود دارد که پزشک در ابتدا معاینات لازم را انجام و دستورات را طبق پروتکل های وزارت بهداشت صادر می کند.

احمدی طباطبایی با بیان اینکه در این مراکز عمدتا خدمات به صورت رایگان و یا با تعرفه دولتی انجام می شود افزود: افردی که خودشان به این مراکز مراجعه می کنند، طبق تعرفه دولتی (آزاد حدود ۱۴ هزار تومان که با بیمه ۳۰ درصد این مبلغ را پرداخت می کنند) از آنها هزینه گرفته خواهد شد اما برخی افراد که با بیمار قطعی تماس داشته اند (فاصله کمتر از یک و یا ۱.۵ متر و با مدت زمان بیشتر از ۱۵ دقیقه) از سوی خود این مراکز درمانی فرا خوانده شده اند، بنابراین کلیه خدمات ارائه شده برای آنها به صورت رایگان خواهد بود.

آزمایشگاه خصوصی انجام تست های تشخیصی کرونا در کرمان نداریم

وی با اعلام این هشدار که این تست ها صرفا در مراکز دولتی و طبق پروتکل های وزارت بهداشت صورت می گیرد افزود: انجام این تست ها در آزمایشگاه های خصوصی گاها تا حدود ۵۰۰ هزار تومان نیز هزینه دارد اما در کرمان آزمایشگاه خصوصی که بتواند تست تشخیصی کرونا را انجام دهد، وجود ندارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به تعریف افراد مشکوک مبتلا به کووید ۱۹ پرداخت و گفت: طبق پروتکل ها، به افرادی که با سرفه، گلودرد، با تب یا بدون تب به مراکز درمانی مراجعه کند، فرد مشکوک به کووید ۱۹ گفته می شود و از این افراد علامت دار نیز زمانی تست گرفته می شود که دارای بیماری زمینه ای، زنان باردار و یا بالای ۶۰ سال سن داشته باشند.

احمدی طباطبایی ادامه داد: به این افراد آموزش‌های لازم داده می شود و به شدت به آنها توصیه می شود که سر کار حاضر نشده (از این افراد تعهد گرفته می شود که از منزل بیرون نروند و در صورت بیرون آمدن مجرم خواهند بود)، در منزل قرنطینه باشند، در یک اتاق دیگر اسکان داشته، از دستشوئی‌ها جدا یا تهویه دار استفاده کرده، پنجره اتاق را مرتبا باز نگه داشته، با سایر اعضای خانواده فاصله بیش از یک متر را حفظ کرده، از ماسک استفاده کنند، با دیگران سر یک سفره نباشد و مرتب دست ها را شست و شو و حداقل تا ۱۰ روز از خانه نباید خارج شوند.

وی با تاکید بر اینکه این افراد نباید نگران باشند افزود: این موارد مشکوک مرتبا مورد پایش قرار می گیرند و به آنها آموزش داده می شود که در صورت بروز علائم خطرناکی همچون تنگی نفس و درد قفسه سینه، فورا به اورژانس و پزشک معالج مراجعه کنند.

بی جهت جیب رادیولوژیست ها را پر نکنید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه مراقبین سلامت به صورت یک روز در میان با این افراد در تماس بوده و وضعیت جسمانی این افراد را پایش می کنند افزود: همچنان از مردم می خواهیم در صورتی که علامت خفیف این بیماری را دارند وارد سامانه سلامت بشوند تا تعیین تکلیف شده و در صورتی که حتی دچار علائم جدی این بیماری شدند برای آنها مشخص خواهد کرد که به کدام مرکز خدمات سلامت مراجعه کنند.

احمدی طباطبایی بار دیگر با تاکید بر اینکه افراد دارای علائم خفیف بیماری نیاز به انجام تست‌های آنتی بادی خون، CBC، CRP و سی تی اسکن ریه ندارند افزود: طبق پروتکل های اعلامی، در مراحل ابتدائی بیماری نیازی به انجام هیچگونه تست تشخیصی نیست اما متاسفانه برخی به دلیل وحشت این کارها را انجام می دهند که به هیچ عنوان نیازی نبوده و تنها ریسک اشعه را خریده و جیب رادیولوژیست ها را پر می کنند!

وی با اشاره به اینکه تست PCR برای همه توصیه نمی شود و در شرایط فعلی فقط از بیماران زمینه ای، بیماران علامت دار و کسانی که در تماس نزدیک با افراد قطعی بوده، گرفته می شود افزود: با توجه به درصد خطای این تست، حتی PCR های منفی نیز به عنوان رد کننده بیماری نخواهد بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه تمامی استان کرمان هم اکنون درگیر این بیماری شده و آلوده به این ویروس می باشند، به موضوع نقاهتگاه ها اشاره کرد و گفت: نقاهتگاه ها هنوز فعال هستند اما به دلیل آنکه مردم ما روابط اجتماعی بالا داشته و اگر در جایی ایزوله بشوند، دچار افسردگی می شوند، به همین دلیل استفاده از نقاهتگاه زیاد خوب نیست.

میزان مرگ و میر در بیماران کوویدی، ۳ تا ۴ درصد

احمدی طباطبایی با اشاره به درصد فوت در مبتلایان به کرونا اظهار کرد: در ابتدای شیوع این ویروس در کشور چین مطرح می شد که میزان مرگ و میر این ویروس از آنفلوآنزا کمتر است اما هم اکنون مشاهده می کنیم که میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به آنفلوانزا ۰.۱ درصد و در کووید ۳ تا ۴ درصد است.

وی درباره میزان سرایت پذیری ویروس کرونا در استان کرمان نیز به ایسنا گفت: میزان سرایت پذیری این ویروس در خردادماه در استان کرمان به حدود به یک نفر رسیده بود اما متاسفانه هم اکنون میزان سرایت پذیری این ویروس از سه نفر به بالا رفته و هر یک نفر بیمار، بیش از سه نفر را به این ویروس مبتلا می کند و به همین دلیل است که تقریبا در اکثر خانواده های کرمانی مورد مبتلا به این ویروس را داریم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه ویروس هم اکنون در همه استان و در همه نقاط فراگیر شده است اظهار کرد: در ابتدای شیوع این ویروس، شهرها بیشتر درگیر این بیماری بوده اند اما هم اکنون روستاها نیز به این ویروس درگیر شده اند.

کاهش سن موارد بستری و فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در استان کرمان

احمدی طباطبایی درباره ابتلای کودکان به کووید ۱۹ نیز گفت: سازمان جهانی بهداشت صراحتا اعلام کرده که افراد در هر سنی ممکن است به کرونا مبتلا بشوند اما خوشبختانه احتمال فرم شدید در کودکان کمتر است و به هیچ عنوان مطرح نیست که کودکان نمی توانند این بیماری را بگیرند.

وی افزود: متاسفانه در چند وقت اخیر در استان کرمان هم سن مبتلایان قطعی، موارد بستری و مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ پایین تر آمده و حتی موارد فوتی را در افراد بدون بیماری زمینه ای نیز داشته ایم اما در مجموع احتمال مرگ و میر در بیماران زمینه ای بیشتر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که آیا کرونا جهش پیدا کرده است؟ افزود: بحث جهش مطرح نیست. در هر بیماری، عامل بیماری زائی ممکن است کم و یا زیاد شود و این به معنای جهش نیست. به طور مثال آنفلوآنزا در تابستان عامل بیماری زائی آن کم می شود.

احمدی طباطبایی ادامه داد: شیوع که بیشتر شود مسلما مرگ و میر نیز بیشتر خواهد شد و که ممکن است جهش ویروس باشد یا نباشد اما در مجموع در حال حاضر قدرت انتقال ویروس کرونا زیاد شده است.

باید تالارها بسته شوند

وی درباره فعالیت تالارها نیز گفت: درباره فعالیت تالارها دیدگاه های مختلفی وجود دارد به طوری که برخی معتقدند اگر تالارها بسته شود، ممکن است برگزاری مراسمات به مکان های زیرزمینی کشیده شود و برخی نیز معتقدند که می تواند با بسته شدن تالارها، کمی شرایط بهتر شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه اگر تالارها را ببندیم حداقل ۵۰ درصد برگزاری مراسمات کم خواهد شد افزود: نباید این گونه فکر کنیم که هر اقدامی که انجام می دهیم، ۱۰۰ درصد موثر خواهد بود. کاهش هم گاهی می تواند خوب باشد.

احمدی طباطبایی با بیان اینکه با بسته شدن تالارها قطعا برخی مراسم نخواهند گرفت اظهار کرد: ما معتقدیم که تالارها باید بسته شوند و پیشنهاد داریم که مشاغل پرخطر مانند تالارها، باشگاه های ورزشی، نمایشگاه ها، جمعه بازارها دوباره بسته شوند و نامه این پیشنهاد را آماده کرده و به ستاد کرونا اعلام خواهیم کرد.

احتمال ابتلای مجدد افراد به کووید ۱۹ وجود دارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: هنوز می گوییم تالارها باید بسته شوند و گشت بهداشتی برای همین است که اجازه ندهد مراسمات در منازل برگزار شود.

وی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با ایسنا به موضوع واکسن تولید شده توسط دانشگاه آکسفورد اشاره کرد و گفت: واکسن کرونا هنوز نیامده است و این واکسن هنوز باید روی حیوان و انسان و طی چند مرحله آزمایش شود.

این مقام مسئول افزود: آن چیزی که حساب و کتاب های دانشگاه آکسفورد را بهم زد، ابتلای مجدد افراد به این بیماری بود. در ابتدا خوشبین بودیم که ابتلای مجدد افراد به این بیماری تقریبا وجود نداشته یا خیلی نادر است اما نتایج اخیر نشان می دهد که احتمال ابتلای مجدد افراد به کووید ۱۹ وجود دارد و همین امر سبب خواهد شد حساب و کتاب های تولید واکسن را بهم بزند.

تا سال آینده در ایران واکسنی به دست ما نخواهد رسید

احمدی طباطبایی ادامه داد: در خوشبینانه ترین حالت تا سال آینده در ایران واکسنی به دست ما نخواهد رسید و در کشورهای خارجی نیز احتمال آنکه واکسن های آنها تا پایان سال به دستشان رسیده و وارد بازار شود، خیلی ضعیف است.

معاون بهداشتی با تاکید بر اینکه هیچ درمان داروئی اثبات شده ای برای این بیماری وجود ندارد افزود: برای افراد مبتلا به کووید ۱۹ رژیم داروئی پیشنهادی همان ترکیبات کلروکین است.

وی با اشاره به اینکه داروی «رمدسیویر» هنوز در پروتکل های بهداشتی نیست اظهار کرد: تحقیقات نشان می دهد در برخی موارد و به صورت آزمایشگاهی این دارو جواب داده است ضمن آنکه برای داروی دگزامتازون، نیز به صورت روتین به هیچ عنوان توصیه نمی شود و تنها برای برخی موارد خاص بستری شده در بخش های ویژه با دوزهای خاص استفاده می شود و به هیچ عنوان کورتون برای همه توصیه نمی شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه سازمان جهانی بهداشت هنوز دارویی را برای این بیماری تایید نکرده است افزود: نباید گول برخی شرکت های داروئی، کارخانه های داروسازی و تاجران دارو که سوداگران دارو و سلامت هستند را بخوریم و سازمان بهداشت جهانی هنوز بر شست و شوی مرتب دست‌ها، عدم تماس دست ها به صورت، چشم و بینی، پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه و رعایت فاصله حداقل یک متر تاکید دارد.

«رمدسیویر» در حال حاضر جزء پروتکل های درمانی نیست

وی با تاکید بر اینکه مردم تحت تاثیر این تبلیغات قرار نگیرند افزود: متاسفانه شاهد هستیم که برخی پزشکان داروهایی مانند «رمدسیویر» را برای بیمار تجویز می کنند و سبب می شوند که بیمار سردرگم شده و مجبور شود برای خرید آن هر مقدار هزینه را پرداخت کند و این اتفاق سبب ایجاد بازار سیاه دارویی در جامعه خواهد شد در حالی که تاکید می کنیم که به هیچ عنوان «رمدسیویر» در حال حاضر جزء پروتکل های درمانی نیست.

احمدی طباطبایی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا استان کرمان در موج دوم اپیدمی کرونا قرار گرفته است؟ گفت: نمی توانیم با قاطعیت عنوان کرد که این موج اول اپیدمی را رد کرده ایم. اپیدمی که ایجاد می شود ممکن است دارای چند موج داشته باشیم.

وی درباره نشانه های بیماری کووید ۱۹ نیز گفت: علائم اصلی این بیماری گلودرد، سرفه، بدن درد، خستگی و علائم گوارشی و حتی در برخی کاهش حس های بویایی و چشائی است اما در کودکان می تواند قرمزی چشم و کاوازاکی نیز به عنوان علائم شروع کووید ۱۹ باشد که البته خیلی شایع نبوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه دیگر تب سنجی نیز تاثیری ندارد و نمی تواند تب، به عنوان نشانه ای از این بیماری باشد افزود: بسیاری از موارد مبتلا کرونا ویروس بدون تب بوده و یا دارای تب خفیف هستند.

وی با اشاره به اینکه امسال پاییز سختی را در پیش رو خواهیم داشت افزود: اکنون سخت ترین شرایط را می گذرانیم زیرا هم باید توجیه مسئولان و همکاران را انجام می دادیم و هم مردم را توجیه می کردیم و متاسفانه در این راستا با چالش های فراوانی روبرو بودیم و هستیم.

احمدی طباطبایی با انتقاد از رفتار برخی مسئولین ادارات استان گفت: برخی ادارات متاسفانه گواهی های پزشکی مراکز منتخب درمانی را برای کارمندان خود نپذیرفته و از آنها نتیجه تست مثبت کرونا را می خواهند در حالی که طبق پروتکل های وزارت بهداشت، گواهی پزشک مراکز منتخب برای مرخصی به کارمندان مشکوک و مبتلا به کووید ۱۹ کفایت می کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش پایانی صحبت های خود بر استفاده صحیح از ماسک تاکید کرد و گفت: استفاده از ماسک دارای یکسری بایدها و نبایدهاست بنابراین استفاده صحیح از ماسک امری بسیار مهم است.

نباید هرکاری خواستیم با ماسک انجام بدهیم

وی با تاکید بر اینکه نباید هرکاری خواستیم با ماسک انجام بدهیم اظهار کرد: دست زدن به ماسک خیلی خطرناک است ضمن آنکه آوردن پایین ماسک و قرار دادن آن بر روی چانه و گردن موجب آلوده شدن ماسک خواهد شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه فاصله گذاری اجتماعی و گندزدایی سطوح به منظور جلوگیری از انتقال از سطوح همچنان مورد تاکید سازمان بهداشت جهانی است خاطر نشان کرد: احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق هوا خیلی کم بوده و انتقال این ویروس از طریق قطرات تنفسی (حین صحبت کردن، سرفه و عطسه) است.

احمدی طباطبایی با اشاره به اینکه در بیمارستان ها که ممکن است ساکشن صورت بگیرد، احتمال انتقال ویروس از طریق هوا وجود دارد افزود: در مکان های عمومی خیلی احتمال انتقال ویروس از طریق هوا وجود ندارد اما توصیه می شود مردم در هنگام استفاده از کولرهای گازی و اسپیلت و حتی کولرهای ماشین، پنجره‌ها را به منظور تهویه هوا باز کنند.

وی درباره انتقال ویروس کرونا از طریق موادغذایی نیز گفت: اگر دست ها آلوده باشند احتمال انتقال ویروس وجود دارد اما سازمان بهداشت جهانی انتقال را از طریق خوردن منتفی ندانسته اما بیشترین روش انتقال ویروس از طریق قطرات تنفسی ناشی از عطسه، سرفه و  ترشح قطرات در حین صحبت کردن خواهد بود.

انتهای پیام