• دوشنبه / ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۵
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 99051309254
  • خبرنگار : 30057

حمایت معاونت علمی ریاست‌جمهوری برای کاهش وابستگی کشور به واردات بذور

حمایت معاونت علمی ریاست‌جمهوری برای کاهش وابستگی کشور به واردات بذور

با اجرای طرح تولید بذور مورد نیاز کشور از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش می‌شود تا وابستگی کشور به واردات این محصول کاهش یابد.

به گزارش ایسنا، توسعه تولید بذور با فناوری بالا با هدف افزایش تولید محصول، کاهش واردات روغن و دانه‌های روغنی، کاهش واردات خوراک دام و کاهش واردات بذر از برنامه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است؛ چراکه بر اساس آمارها سال گذشته میزان واردات قانونی بذر حدود ۱۸۲ میلیون دلار و در سال ۹۷ این میزان حدود ۱۲۰.۵ میلیون دلار بود.

وابستگی ایران برای واردات بذر مربوط به بذور "سبزی" و صیفی گلخانه‌ای"، "چغندر قند"، "ذرت"، "سیب‌زمینی"، "چمن" و برخی اقلام دیگر است اما سایر بذور مصرفی اعم از گندم، جو، برنج وسایر گیاهان در داخل تولید می‌شود.

برای کشت سبزی و صیفی در کشور نیاز به ۴ هزار تن بذر است که یک هزار و ۷۰۰ تن از این نیاز از طریق واردات تامین می‌شود. بذور هیبرید در رتبه نخست این واردات است. نیاز بذر ذرت کشور هم سالانه ۱۵ هزار تن است که حدود ۳ هزار تن آن از طریق واردات تامین می‌شود.

به نقل از معاونت علمی، بر این اساس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طرح توسعه تولید بذور با فناوری بالا را با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار دارد.

انتهای پیام