• دوشنبه / ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۵
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99051309627
  • خبرنگار : 71605

نخست‌وزیر چک: علاقمند به داشتن روابط عادی با روسیه هستیم

نخست‌وزیر چک: علاقمند به داشتن روابط عادی با روسیه هستیم

نخست‌وزیر جمهوری چک به آژانس خبری "سی‌تی‌کی" گفت کشورش علاقمند به داشتن روابط عادی با روسیه است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس، "آندره بابیس" تأکید کرد: ما علاقمند به داشتن روابط عادی با روسیه هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد مسائل ناشی از روابط دو کشور، براساس نتایج مذاکرات متقابل تنظیم شود.

بابیس همچنین اضافه کرد که جمهوری چک با مسئولیت‌پذیری بسیار به سازمان‌دهی چنین گفت‌وگوهایی نائل می‌آید.

نخست‌وزیر جمهوری چک همچنین ابراز امیدواری کرد، مذاکرات روسیه-چک مشروط بر توافق دوستی و همکاری ۱۹۹۳، به نشست بین رهبران روسیه و چک بیانجامد.

وی یادآور شد: این حقیقت که روابط چک-روسیه ایده‌آل نیست، نه برای ما و نه برای روسی‌ها، غافلگیرکننده نیست و دلیل آن است که ما با آغاز رایزنی‌های چک-روسیه، موافقت کرده‌ایم.

بابیس افزود: در جریان مذاکرات، طرفین به ارزیابی روابط چک-روسیه و تنظیم اختلافات موجود خواهند پرداخت. دولت چک علاقمند به توسعه همکاری بین هر دو کشور است.

سخنان نخست‌وزیر چک به دنبال بیانیه پیش‌تر دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین مطرح شد؛ پسکوف روز چهارشنبه به خبرنگاران گفته بود که تاکنون، برای مذاکرات سطح بالا یا بالاترین سطح بین روسیه و جمهوری چک برنامه‌ریزی نشده است.

زمانی که از پسکوف درباره وضعیت روابط روسیه- چک به دنبال اتفاقات اخیر، به عنوان مثال دستگیری "ایوان سافرونوف"، مشاور آژانس فضایی روسکوسموس روسیه به خاطر ادعای دادن اطلاعات حساس به خدمات ویژه چک پرسیده شد، پسکوف به اتفاق دیگری اشاره کرد که آن تخریب بنای یادبود "ایوان کونف"، مارشال شوروی در پراگ بود.

پسکوف خاطرنشان کرد: اخیراً، روابط ما با جمهوری چک به خاطر اتفاقات مشخص و اقدامات غیردوستانه توسط شهرداری و دولت مرکزی چک، خراب شده است. این موضوع تأثیر منفی بر وضعیت کلی روابط دوجانبه ما داشته، اما با این وجود، روسیه خواستار روابط خوب با تمام کشورها، از جمله جمهوری چک است.

انتهای پیام