• سه‌شنبه / ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۱:۳۴
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 99051409990
  • خبرنگار : 50129

/گزارش/

خرید مسکن، رویایی در دوردست‌ها

خرید مسکن، رویایی در دوردست‌ها

ایسنا/کردستان مسکن و خانه یکی از نیازهای اساسی انسان از دیرباز تاکنون و مکانی برای جمع شدن اعضای خانواده و یا سرپناهی برای شروع یک زندگی جدید بوده است اما اکنون به یکی از دغدغه‌های مردم تبدیل شده و کمتر کسی می‌تواند یک سرپناه برای خود خریداری کند.

مسکن در تاریخ، همیشه دغدغه جوامع بوده و به فراخور امکانات و شرایط تاریخی، اقلیمی و تکنولوژیکی، روش‌های بدیع و متنوع تولید سرپناه، به خلق الگوهای مختلف سکونت منجر شده است که یکی از آن‌ها سکونت مجتمع مثل شهرهای امروزی است.
اما خریداری و اجاره مسکن برای مردم امریست که روز به روز دشوارتر می‌شود و طرح‌های دولتی نیز نتوانسته از عطش بازار خرید و فروش مسکن بکاهد از سویی وجود دلالان در بازار خرید و فروش و اجاره موجب شده تا قیمت گذاری‌ها سلیقه و بدور از هر گونه کارشناسی صورت پذیرد.

قیمت مسکن در بهاران سنندج ۸۰ درصد افزایش داشته است

احسان جهانبخش یکی از بنگاه‌داران شهرک بهاران سنندج می‌گوید که قیمت مسکن در این منطقه از ابتدای فروردین ماه ۷۰ تا ۸۰ درصد گرانتر شده است و این افزایش قیمت و وعده‌های دولت مبنی بر کاهش قیمت موجب رکود بازار مسکن شده به طوری که حجم معاملات به شدت کاهش یافته است.

این بنگاه‌دار افزود: قیمت یک واحد آپارتمان که در سال ۹۶ حدود ١۰۰ میلیون تومان بوده اکنون به بیش از ۵۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

وی ادامه می‌دهد: در سال ۹۶ قیمت یک واحد مسکن مهر در شهرک بهاران حدود ۷۰ میلیون تومان بوده که اکنون این واحدها با بیش از ۴۰۰ میلیون خرید و فروش می‌شوند.

جهانبخش با بیان اینکه دلال بازی و کمبود زمین موجب افزایش سرسام آور قیمت زمین در سنندج شده می‌گوید خرید و فروش چند برابری زمین و ورود سرمایه زیاد به حوزه ساخت و ساز موجب گرانی بیش از حد زمین در سنندج شده به طوری که در چند روز یک زمین ۲۴۰ متری در محله گوران بهاران با بیش از ۲ میلیارد تومان به فروش رفته است.

وی با بیان اینکه اجاره‌بها افزایشی نه به اندازه قیمت مسکن داشته اظهار می‌کند که در سالجاری بیشتر مستاجران در خانه‌های خود باقی ماندند و دلالان نیز با خریداری خانه و عدم اجاره آن در افزایش قیمت‌ها تاثیرگذار بوده‌اند.

مالیات بر خانه‌های خالی تنها به ضرر مردم است
این بنگاه‌دار ادامه می‌دهد که مالیات بر خانه‌های خالی تنها به نفع دولت و به ضرر مردم است و اصلا مانعی برای دلالان به وجود نمی‌آورد و این تنها خریداران ملک هستند که با وضع مالیات باید پول بیشتری را پرداخت کنند، این درحالی است که دولت می‌بایست دلالان را شناسایی و با آن‌ها برخورد مستقیم کند.

افزایش ۲ برابری اجاره بها در سنندج

شهرام مجیدی یکی دیگر از بنگاه‌داران سنندج است که به افزایش چندین برابری قیمت ملک و زمین اشاره می‌کند و می‌گوید: اجاره بها و رهن در سنندج برای امسال حدود ۲ برابر و بیشتر افزایش داشته است و مالکان درصورتی که پیشنهاد قیمت مناسبی برای ملک خود نداشته باشند از اجاره آن صرف نظر می‌کنند و این موضوع موجب کاهش منزل اجاره‌ای در سنندج شده است.

وی با اشاره به صحبت‌های مقامات دولتی و قوه قضائیه مبنی بر توانایی عدم تخلیه منزل استیجاری توسط مستاجر اعلام می‌کند که این اظهار نظرات از سوی مقامات دولتی موجب شده تا بسیاری از مستاجران در خانه‌های خود بمانند و از سوی دیگر موجبات سوءاستفاده عده‌ای فرصت طلب را فراهم آورده تا از پرداخت کرایه خانه و تخلیه آن سرباز بزنند.

این مشاور املاک با بیان اینکه گرانی ملک و زمین در سنندج بسیار زیاد بوده ادامه می‌دهد که اکنون کارگران و تعداد زیادی از بازاریان و حتی کارمندان حقوق بگیر توانایی خرید ملک با این قیمت را ندارند.
گرانی مسکن در سنندج به چه دلیل است؟

مرادی، معاون شهرسازی اداره مسکن و شهرسازی کردستان با بیان اینکه گرانی مسکن به صورت سراسری است می‌گوید که توپوگرافی خاص شهر سنندج، وجود تپه‌های زیاد، تعداد زیاد اجاره‌نشین و گرانی زیاد مصالح ساختمانی از عوامل گرانی ملک و زمین در سنندج است.

وی در جواب عدم واگذاری زمین‌های حاشیه شهر به تعاونی‌ها جهت شروع ساخت و ساز می‌افزاید که افرادی زمین‌های زیادی در حاشیه شهر با قیمت بسیار کم با هدف الحاق به محدوه شهری خریداری کرده‌اند که طبق بررسی‌ها، رانت زیادی پشت این قضیه است.

معاون شهرسازی اداره مسکن و شهرسازی کردستان با اشاره به افزایش اجاره بها در شهر سنندج اظهار می‌کند که دلال‌ها هر روز به مسئله ای ورود پیدا می‌کنند و مدتی قبل نیز به ساخت و ساز و خرید مسکن روی آورده بودند و اکنون نیز این دلالان به صورت سلیقه‌ای قیمت اجاره‌بها را مشخص می‌کنند و نیاز است که نهادهای نظارتی به این موضوع ورود پیدا کنند.

طرح اقدام ملی مسکن بر کاهش قیمت مسکن تاثیرگذار است؟

وی ادامه می‌دهد: وام ودیعه مسکن ١۵ میلیون تومانی با سود ١۳ درصد طبق ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی به افرادی با شرایط خاص مثل کارگران، نوعروس‌ها، مددجویان بهزیستی و کمیته امداد و غیره پرداخت می‌شود.

مرادی با بیان اینکه در طرح اقدام ملی مسکن برخلاف مسکن مهر متقاضیان باید کل هزینه ساخت مسکن خود را به نرخ روز و بدون اعطای تسهیلات از جانب پرداخت کنند می‌گوید که اجرای این طرح هم می‌تواند به کاهش قیمت مسکن در کردستان کمک کند و هم بی‌تاثیر باشد زیرا این منازل به قیمت روز و با مصالح گران قیمت ساخته می‌شود و قطعا به قیمت ارزان به فروش نخواهد رفت.

طبق مشاهدات و بررسی‌های خبرنگار ایسنا افزایش قیمت مسکن در استان کردستان و بخصوص شهرستان سنندج نسبت به سال ۹۷ حدود ۳ تا ۴ برابر و در خصوص اجاره بها نسبت به سال گذشته حدود ۲ برابر بوده است که اگر نگاهی به افزایش درآمد و مخارج مردم بیاندازیم می‌بینیم که تناسبی بین این دو وجود ندارد و افزایش حقوق کارگران و کارکنان دولت تنها حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته و عملا خرید مسکن به رویایی دست نیافتنی بدل شده است.

دولت به منظور ساماندهی بازار و همچنین اعطای تسهیلات مناسب با درآمد مردم باید هرچه سریعتر اقدام کند تا شاهد افزایش حاشیه‌نشینی و فشار روحی اقتصادی بر مردم و متعاقبا افزایش آسیب‌های اجتماعی در شهر نباشیم و از سوی دیگر اعطای وام ١۰ تا ١۵ میلیونی با سود ١۳ درصدی برای ودیعه مسکن آن هم با شرایط خاص نه دوایی بر درد مردم است و درصورت اعطا هم هیچ تفاوتی در تهیه ودیعه ایجاد نمی‌کند.

انتهای پیام