• چهارشنبه / ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۶
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 99051511478
  • خبرنگار : 50227

معاون استاندار خبر داد

تلاش برای ارتقای صادرات از خوزستان به روسیه

تلاش برای ارتقای صادرات از خوزستان به روسیه

ایسنا/خوزستان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با اشاره به مشکلات برخی صادرکنندگان خوزستانی در صادرات به روسیه گفت: تلاش‌های بسیاری برای ارتقای صادرات به کشور روسیه در طول سال‌های گذشته انجام شده است و همچنان نیز در تلاش هستیم که این میزان صادرات ارتقاء یابد.

سیدنوراله حسن‌زاده در اولین جلسه شورای عالی تعاون خورزستان که امروز (۱۵مردادماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: سند توسعه تعاون از سال ۹۲ به تصویب دولت رسیده اما تاکنون اجرایی نشده است. در تلاش هستیم که با اجرای آن، بخش تعاونی‌های خوزستان را توسعه دهیم.

به گزارش ایسنا، وی افزود: باید برای رشد تعاونی‌ها نگاه کلان داشت و در جلسات شورای تعاون باید به حل مشکلات بخش‌های فعال این حوزه توجه جدی کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با بیان اینکه تعاونی‌ها در حوزه صنعت اصلا موفق نبوده‌اند، تصریح کرد: برخی از مسائل، به صورت دستوری حل نمی‌شود زیرا در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی "باید" ممکن نیست؛ بایدهای اقتصادی، بسیاری از واحدهای صنعتی را زمین زده است زیرا واحدهای صنعتی باید رقابت‌پذیر باشند.

حسن‌زاده عنوان کرد: در جلسات باید راهکاری پیدا کنیم تا تعاونی‌ها و واحدهای تولیدی بتوانند رقابت‌پذیر باشند و توان تولید خود را ارتقاء دهند زیرا در غیر این صورت با گذشت زمان، زمین خواهند خورد.

وی با اشاره به مشکلات برخی صادرکنندگان خوزستانی در صادرات به روسیه افزود: سهم صادراتی خوزستان به روسیه بسیار ناچیز است و در این زمینه تعاونی‌ها هرچه برای ارتقای صادرات نیاز داشته باشند از آن‌ها حمایت خواهیم کرد. تلاش‌های بسیاری برای ارتقای صادرات به کشور روسیه در طول سال‌های گذشته انجام شده است و همچنان نیز در تلاش هستیم که این میزان صادرات ارتقاء یابد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان بیان کرد: در شرایط اقتصادی فعلی همه دنیا دچار مشکل است و نباید توقع داشت که ایران دچار مشکل نباشد.

حسن‌زاده گفت: به دنبال آن هستیم از جلسات شورای عالی تعاونی‌ها در خوزستان نهایت استفاده شود تا شاهد رشد تعاونی‌ها باشیم. در این زمینه دستگاه‌های اجرایی استان خوزستان باید مکلف شوند تا با پیروی از دستورالعمل‌های این کارگروه بتوانیم مشکلات تعاونی‌ها را حل کنیم.

وی افزود: تعاونی‌ها همیشه در توزیع اقلام، بهترین عملکرد را داشته‌اند و برای توزیع، راحت‌ترین دسترسی به آن‌ها است و در این راستا باید از ظرفیت آن‌ها بهره بیشتری گرفته شود.

ارسلان غمگین مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان نیز در این جلسه اظهار کرد: اهداف شورای عالی تعاون خورزستان برگرفته از سند توسعه تعاون است و این سند، بهترین سند حمایت از بخش اشتغال و توسعه تعاونی‌ها است که سال‌ها مغفول مانده است.

وی افزود: باید موضوعات و محورهای سند توسعه تعاون در استان خوزستان بالفعل شوند. در بخش‌هایی که کارها قابل واگذاری به تعاونی‌ها هستند، انتظار داریم این کار رخ دهد تا شاهد رشد و شکوفایی تعاونی‌های خوزستان باشیم.

غمگین با بیان اینکه باید به سمت توسعه فرهنگ تعاون و اجرای آن گام برداریم، گفت: دستگاه‌های اجرایی استان خوزستان باید بر اساس سند توسعه تعاون عمل کنند و هر آنچه در این سند به عهده آن‌ها گذاشته شده را اجرایی کنند.

وی افزود: اگر بتوانیم با این شورا مشکلات تعاونی‌ها را رفع کنیم قطعا شاهد ارتقای سطح تعاونی‌ها و همچنین ایجاد اشتغال و ثروت خواهیم بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان عنوان کرد: در سطح دولت نباید سندی نوشته شود و سپس آن را رها کرد. انتظار داریم دولت به سند توسعه تعاون توجه کند تا با کمک این سند خوب و قوی که تکلیف وزارت‌خانه‌ها در آن مشخص شده است، شاهد توسعه تعاونی‌ها باشیم.

غمگین با اشاره به فعالیت حدود 5 هزار تعاونی در خوزستان گفت: به دنبال ایجاد ۲۰ هزار تعاونی فعال در استان خوزستان هستیم.

وی افزود: کم‌کاری و کم‌توجهی به سند توسعه تعاونی‌ها باعث شد تصمیم به برگزاری اولین شورای عالی تعاون در کشور در خوزستان بگیریم تا تعاونی‌ها را از وضعیت فعلی خارج کنیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان خاطرنشان‌کرد: شورای عالی تعاون خوزستان با همکاری و موافقت استاندار خوزستان برای اولین بار در کشور برگزار می‌شود تا مصوبه هیات وزیران را اجرایی کنیم و زمینه‌ساز رشد و توسعه تعاونی‌های استان باشیم.

انتهای پیام