• یکشنبه / ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۹:۳۰
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 99051913383
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

رییس کل دادگستری استان هرمزگان:

شهرداری ها کمیسیون ماده ۱۰۰ را محلی برای کسب درآمد نبینند/قصور مدیران قابل قبول نیست

شهرداری ها کمیسیون ماده ۱۰۰ را محلی برای کسب درآمد نبینند/قصور مدیران قابل قبول نیست

ایسنا/هرمزگان رییس کل دادگستری استان هرمزگان از صدور اسناد بیش از ۱ میلیون و چهارصد هزار هکتار از اراضی ملی و عرصه های طبیعی این استان با اجرای طرح کاداستر خبر داد.

علی صالحی صبح امروز(19 مردادماه) در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان، با اشاره به اهمیت طرح کاداستر و نقش حائز اهمیت اجرای قانون حدنگار در تثبیت مالکیت ها، تصریح کرد: طی سال جاری و در نتیجه پیگیری های انجام شده موفقیت های خوبی برای استان حاصل شده است که تثبیت و صدور اسناد بیش از ۱ میلیون و چهارصد هزار هکتار از اراضی ملی و عرصه های طبیعی دارای اولویت که احتمال تجاوز و تعدی به آنها وجود داشت، حاکی از این امر است.

وی اجرای طرح کاداستر را در جهت کوتاه شدن دست سودجویان از اموال بیت المال بسیار مؤثر برشمرد و یادآور شد: ضرورت دارد اداره کل راه و شهر سازی با یک برنامه ریزی جدی و دقیق ضمن شناسایی اراضی شهری و املاک ارزشمند از یک سو مانع از ایجاد زمین خواری شود و از سوی دیگر زمینه کاهش ورودی این قبیل پرونده ها به مراجع قضایی را فراهم سازد.

عالی ترین مقام قضایی استان هرمزگان همچنین اضافه کرد: اداره کل راه و شهرسازی باید تا پایان سال جاری با افزایش هیأت های کارشناسی نسبت به اجرای کامل طرح کاداستر اقدام کند.

صالحی بیان کرد: تعیین حریم و بستر رودخانه ها نباید نافی اقدامات شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان باشد و لازم است همه دستگاه های مرتبط در اجرای طرح حدنگار با تلاش بیشتر در این خصوص به وظایف قانونی خود عمل کنند.

رییس شورای قضایی استان هرمزگان با اشاره به ترک فعل هایی که از جانب برخی مدیران صورت می گیرد و منتهی به تضییع حقوق بیت المال می شود، خاطرنشان کرد: واگذاری اراضی ملی تحت هر قالبی در صورت قصور مدیران قابل قبول نیست و لازم است دستگاه های متولی با جدیت و حساسیت این موضوع را دنبال کنند.

وی تصریح کرد: دستگاه قضایی با ترک فعل ها یا انجام اقدامات غیرکارشناسی از سوی مدیران که با اجرای شتاب زده و غیر اصولی باعث تحمیل ضرر و زیان به کشور شوند، قاطعانه برخورد خواهد کرد.

رییس شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان با تأکید بر لزوم پیشگیری از آتش سوزی مراتع که بروز آن با گرمای هوا محتمل است، استفاده از همه ظرفیت های دولتی، مردمی و بسیج را در این رابطه خواستار شد.

صالحی همچنین با اشاره به مشکل روان آب های سطح شهر بندرعباس در ایام بارندگی خطاب به مسئولین شهرداری گفت: هر چند اقداماتی توسط شهرداری بندرعباس صورت گرفته است اما کافی نیست و لازم است با تلاش بیشتر اقدامات لازم به نحوی انجام شود که با فرا رسیدن فصل بارش ها در سال جاری شاهد کمترین آبگرفتگی در سطح شهر باشیم و از ایراد خسارت به بیت المال و مردم جلوگیری شود.

وی رضایتمندی مردم در مقابله با صید ترال را نتیجه نوع نگاه دستگاه قضایی استان هرمزگان به آینده دانست و عنوان کرد: حفظ آبزیان برای نسل های آینده بسیار حائز اهمیت است و لازم است سازمان حفاظت از محیط زیست با توجه به تخریب محیط زیست دریایی به عنوان شاکی در اینگونه پرونده ها اعلام جرم نماید و با طرح دعوی به صورت جدی این مسأله را دنبال کند.

پیگیری و رفع موانع جهت صدور اسناد ساکنین جزیره هرمز از دیگر محور های سخنان رییس کل دادگستری استان هرمزگان بود که در این راستا با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و تأکیدات ریاست قوه قضاییه در خصوص رفع مشکلات مردم جزیره هرمز، سازمان ثبت اسناد و مسکن شهرسازی را مأمور کرد با نظارت ویژه دادستان عمومی و انقلاب بندرعباس ظرف یکماه آینده در حوزه ثبتی مشکل ساکنان شهید پرور و ولایت مدار جزیره هرمز را به صورت ویژه حل کنند.

وی با اشاره به مشکلات آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، اجرای هر چه سریعتر احکام تخریب را خواستار شد.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان بیان کرد: شهرداری ها، نباید کمیسیون ماده ۱۰۰ را محلی برای کسب درآمد و منبعی برای تأمین مالی در نظر بگیرند.

انتهای پیام