• یکشنبه / ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۳
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 99051913537
  • خبرنگار : 50130

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان خبر داد:

افزایش ۱۴درصدی تلفات جاده ای در کردستان

ایسنا/کردستان مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان در ادامه از افزایش تلفات جاده‌ای در سطح استان خبر داد و گفت: در چهار ماه اول امسال تلفات رانندگی در سطح جاده های استان با وجود کاهش ترددها ۱۴درصد افزایش داشته است.

محمد راشد مدرس‌گرجی انروز یکشنبه (۱۹تیرماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار برگزار شد، اظهار کرد:  نقد رسانه‌ها نقش مهمی در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های مسئولان دارد و خبرنگاران نیز به عنوان مشاور رایگان و یکی از ظرفیت‌های بسیار خوب برای مجموعه‌ها و سازمان‌های مختلف محسوب می شوند.

وی اضافه کرد: نقد رسانه‌ها نقش مهمی در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های مسئولان دارند.

مدرس گرجی با بیان اینکه بزرگترین سرمایه اداره کل حمل و نقل جاده‌ای نیروی انسانی توانمند است، گفت: اکثر همکاران در این مجموعه نیروهای جوان و متخصص هستند، معتقدیم اگر این سرمایه درست فکر و حرکت کند بسیاری از مشکلات قابل حل خواهد بود.

وی به وضعیت جاده‌های استان به لحاظ راه اصلی، فرعی و روستایی گریزی زد و عنوان کرد: 8 هزار و 80 کیلومتر طول کل راه‌های استان است که یک هزار و 900 کیلومتر از این میزان بین شهری و مابقی بین روستایی است.

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان تصریح کرد: در راه‌های بین شهری یک‌هزار و 200 کیلومتر راه اصلی و شریانی داریم که 447 کیلومتر از راه‌های شریانی آسفالته است.

وی خاطرنشان کرد: 2 هزار و 900 کیلومتر از راه‌های روستایی استان در حال حاضر آسفالته و 2 هزار و 655 کیلومتر آن کاملا خاکی و دست نخورده است.

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان با بیان اینکه سالانه حدود 88 میلیون تردد دستگاه خودرو در سطح جاده‌های استان به ثبت می‌رسد، گفت: این ترددها شامل تردد 12 میلیون خودرو سنگین 76 میلیون خودرو سواری است.

وی اذعان کرد: قطعا این میزان تردد سالانه در سطح جاده‌های استان سالانه بار زیادی بر جاده‌ها دارد و در نتیجه نیاز نگهداری و حفظ جاده‌ها افزایش می‌یابد.

مدرس گرجی با بیان اینکه کردستان سهم کمی از بزرگ راه‌های کشور را دارد، گفت: توسعه جاده‌ها بزرگراهی موجب می‌شود فشار کمتری بر سطح وارد و در نتیجه ماندگاری مسیرها وزیرساخت‌های راه‌ها در هر استانی افزایش خواهد یافت.

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان اضافه کرد: در چهار ماه اول سال 99 نسبت به چهار ماه سال 98 کل ترددها 15 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: انتظار کاهش ترددها با توجه به شیوع کرونا ویروس که از اسفندماه شروع شده بیش از این میزان بوده است.

وی با بیان اینکه در چهار ماهه سال گذشته 32 میلیون تردد خودرویی در سطح جاده‌های استان انجام گرفته است، گفت: این میزان در چهار ماه امسال با کاهش 15 درصدی 27 میلیون تردد بوده است.

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان اذعان کرد: وضعیت رویه آسفالت‌های استان در حال حاضر خراب و مردم اعتراضات زیادی به وضعیت موجود دارند سعی کردیم در طول دو ماه که فعالیت خود را در استان شروع کرده‌ام به این بخش توجه جدی صورت بگیرد.

وی عنوان کرد: در گام نخست بررسی میدانی از وضعیت راه‌ها انجام شد و براساس سه طیف خرابی کم، متوسط و شدید راه‌ها را تقسیم و در گام بعد تامین اعتبارات مورد نیاز برای بهسازی این مسیرها را در دستور کار قرار دادیم.

وی با بیان اینکه 650 کیلومتر از راه‌های اصلی استان خرابی شدید و خرابی متوسط دارد، گفت: در راه های فرعی استان نیز براساس ارزیابی صور گرفته حدود 200 کیلومتر خرابی متوسط و شدید داریم.

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان عنوان کرد: باید هر چه زودتر این خرابی‌ها رفع می‌شد و بر همین اساس برنامه‌ریزی مناسب برای انجا کار صورت گرفت.

وی با بیان اینکه برنامه بلند مدت در حوزه نگهداری راه‌ها به صورت دو ساله طراحی شده است، گفت: برای اجرای عملیات‌ بهسازی در مسیرهای خرابی شدید و متوسط سطح جاده‌های استان 100 میلیارد تومان اعتبار برای روکش و 14 هزار تن قیر نیاز است.

وی افزود: در همین راستا پیگیری‌های لازم از سازمان راهداری صورت گرفت تا این لحظه 50 میلیارد تومان مجوز مناقصه روکش و آسفالت را از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گرفته‌ایم.

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان اذعان کرد: طی یک برنامه دو ساله باید 250 کیلومتر از راه‌هایی که  در استان خرابی شدید دارد باید آسفالت و بهسازی شود.

وی با بیان اینکه کار در دو ماه گذشته با شدت تمام شروع شده است، گفت: در حال حاضر 9 اکیپ در تمام محورهای استان مشغول روکش و آسفالت محورهای استان هستند. ‌

وی در ادامه از افزایش تلفات جاده‌ای در سطح استان در 4 ماهه گذشته از سال، نسبت به مدت زمان مشابه خبر داد و گفت: در چهار ار ماه اول 99 نسبت به چهار ماهه اول 98 حدود 14 درصد تلفات رانندگی در سطح جاده های استان داشتیم و این با وجود کاهش 15 درصدی میزان ترددها بوده است.

مدرس گرجی عنوان کرد: فرهنگ رانندگی در استان ما بسیار پایین بوده و نیازمند اصلاح است که در این راستا رسانه ها باید در زمینه اصلاح رفتار ترافیکی و فرهنگ سازی برای ترافیک یاری رسان جامعه باشند.

وی، به نحوه شناسایی نقاط پر تصادف استان اشاره کرد و افزود: تا کنون ۲۸نقطه پر حادثه در استان شناسایی شده است که ۹ نقطه در مسیر سنندج به مریوان در حال اصلاح و بازنگری است.

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان بیان کرد: در سال۹۹ حدود ۱۰۰میلیارد ریال اعتبار برای اصلاح و رفع نقاط پرحادثه استان اختصاص داده شده که تا کنون ۳۹درصد این رقم جذب شده است.

وی ارزیابی عملکرد را امری مهم در شناسایی و اصلاح نقاط پر حادثه عنوان کرد و گفت: در این نقاط باید با ارزیابی عملکرد میزان کاهش و یا افزایش حوادث را سنجید.

مدرس گرجی با اشاره به طرح ابرار یا آسفالت راه های روستایی بیان کرد: این طرح از آبان ماه ۹۸شروع شده و تا کنون ۶۰کیلومتر از راه های روستایی استان آسفالت شده و ۲۰۰کیلومتر آن نیز باقی مانده است.

وی اعلام کرد: ۱۵۰ میلیارد ریال برای رسیدن به میانگین کشوری در زمینه راه های روستایی اعتبار لازم است.

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان، ادامه داد: درحوزه حمل و نقل و بخش بار و مسافر، میزان بار در ۴ماهه امسال ۱۸۲۱ واحد هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته ۲۷درصد افزایش یافته است و کالای ترانزیت در مرز باشماق نیز ۵۸درصد کاهش داشته است.

وی میزان ترانزیت ورودی در سال ۹۸ را حدود ۵۰۰هزار تن معادل ۱۳۰میلیارد ریال اعلام کرد.

مدرس گرجی افزود: ساماندهی حوزه وانت‌بارها، برقراری سامانه مکانیزه نوبت دهی در پایانه حمل و نقل سنندج، پیگیری در زمینه افزایش شرکت های حمل و نقل به ویژه حمل و نقل بین المللی، از جمله اولویت های بخش بار است.

وی از وجود ۷۵شرکت مسافربری در استان خبر داد و گفت: از این تعداد ۷۳شرکت فعال است که ۲۸ شرکت اتوبسرانی، ۱۱مورد می نی بوس رانی است.

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان بیان کرد:۲۳۸دستگاه اتوبوس در استان وجود دارد،که میانگین عمری ۸ساله دارد و سه سال از میانگین کشوری پایین تر است، همچنین میانگین سنی مینی بوس در استان ۲۵ سال است که این میزان در کشور ۳۲سال است.

وی خاطرنشان کرد: در بخش مسافر، در ۳ماهه اول امسال ۳۶۵هزار نفر جابه جایی مسافر صورت گرفته که با توجه به شیوع کرونا این میزان نسبت به سال گذشته ۵۳درصد کاهش داشته است.

مدرس گرجی یادآور شد: ۱۶پایانه مسافر در استان وجود دارد که همه تحت کنترل و نظارت سامانه سپهتن سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان قرار دارند.

انتهای پیام