• چهارشنبه / ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۶
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 99052216373
  • خبرنگار : 71049

شورای امنیت مسیر احترام به "حاکمیت قانون" را دنبال می‌کند؟

شورای امنیت مسیر احترام به "حاکمیت قانون" را دنبال می‌کند؟

با وجود تغییرات وسیعی که آمریکا در دومین پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران انجام داده است، اما کارشناسان معتقدند این پیش‌نویس هم‌چنان با رای مخالف روسیه و چین مواجه خواهد شد و شانسی برای تصویب ندارد.

به گزارش ایسنا، آمریکا در ساعات پایانی روز سه‌شنبه به وقت محلی آمریکا در نهایت دومین پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت برای رای‌گیری ارایه کرد.

این پیش‌نویس قرار بود روز دوشنبه ارایه شود تا روز سه‌شنبه رای گیری درباره آن انجام شود اما با تاخیر در ارایه و معرفی این متن، رای گیری درباره آن به روز چهارشنبه موکول می‌شود که نتیجه نهایی نیز احتمالا طی روزهای پنجشنبه یا جمعه توسط رییس شورای امنیت اعلام خواهد شد.

طبق گزارش رسانه های خارجی، پیش‌نویس جدید بر خلاف پیش‌نویس قبلی که بیش از دوازه صفحه بود، چهار پاراگراف است و بسیار خلاصه‌تر و البته با این رویکرد در متن که بتواند هر چه بیشتر نظر اعضای شورای امنیت را به خود جلب کند. با این حال کارشناسان بر این باور هستند که  این پیش‌نویس مجددا با رای مخالف چین و روسیه مواجه خواهد شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز که مدعی است متن این پیش‌نویس را رویت کرده است، در بندی از متن آن آمده است: تحریم‌ها تمدید می‌شود " تا زمانی که شورای امنیت تصمیم دیگری بگیرد". این طرح بیان می‌کند که این اقدام "برای حفظ صلح و امنیت جهانی ضروری است".

این خبرگزاری مدعی شده است: پیش‌نویس قبلی از کشورهای دیگر می‌خواست محموله کالاهایی را که به ایران می‌رفتند یا از آن خارج می‌شد را مورد بازرسی قرار دهند و همچنین شامل بندی از افراد و نهادهایی بود که ممکن بود مورد تحریم قرار بگیرند. اما به نظر در پیش‌نویس جدید این بندها دیگر قرار داده نشده است.

 با توجه به موضوع کرونا، جلسه‌ شورای امنیت به طور علنی برای رای‌گیری انجام نخواهد شد. رای‌گیری شورای امنیت به صورت ایمیلی با مهلت دوازده ساعته به کشورهای عضو برای اعلام رای انجام می‌شود.

این پیش‌نویس به ۹ رای نیاز دارد تا روسیه و چین مجبور شوند از حق وتوی‌شان استفاده کنند. با وجود این که پیش نویس فعلی بسیار مختصرتر از پیش نویس قبلی است و در محتوای آن تغییراتی داده شده است اما هنوز مشخص نیست آمریکا بتواند این ۹ رای را به دست آورد.

ریچارد گوان مدیر گروه بین‌المللی بحران سازمان ملل بعد از ارایه پیش‌نویس دوم پیشنهادی آمریکا در توییتی نوشت: نگذارید اختصار پیش‌نویس جدید آمریکا شما را فریب دهد. نکته اصلی این است که این پیش‌نویس اجازه می‌دهد که تحریم تسلیحاتی ایران به طور نامحدود اعمال شود و چین و روسیه از آن خوششان نخواهد آمد.

محمد جواد ظریف نیز بعد از ارایه این پیش‌نویس در مقاله‌ای در ایران‌دیلی آنلاین نوشت: جامعه جهانی به‌طور کلی - و شورای امنیت ملل متحد به‌طور ویژه - با یک تصمیم مهم روبرو است: آیا احترام به حاکمیت قانون را تثبیت می‌کنیم یا به قانون جنگل باز می‌گردیم؟

وی گفت: من اطمینان دارم که - در هفته‌ها و ماه‌های حساس بعدی- اعضای شورای امنیت تلاشِ مذبوحانه‌ی انتخاباتیِ دولتِ مستأصلِ ایالات متحده برای نابودسازی موفقیت دیپلماتیک قرن بیست و یکم را ناکام ساخته و اجازه نخواهند داد که در این روند آنچه از چندجانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل باقی­‌مانده است نابود شود.

برخی کارشناسان معتقدند، هیچ شانسی برای پذیرفته شدن تلاش‌های آمریکا در راستای تمدید تحریم تسلیحاتی وجود ندارد و این روشی برای به کارگیری مکانیسم بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران با فعال کردن مکانیسم ماشه است.

واشنگتن بر این عقیده است (در صورت عدم تصویب پیش‌نویس قطعنامه) به دلیل این که قطعنامه پشتیبان توافق هسته‌ای، آمریکا را به عنوان عضوی از آن معرفی می کند، می‌تواند تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند. اما اعضای باقی‌مانده در برجام با این اقدام مخالف هستند و دیپلمات‌ها می‌گویند که آمریکا مبارزه‌ای آشفته در پیش خواهد داشت.

مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل در توییتی نوشت: آمریکا پس از مخالفت اعضای شورای امنیت، مجبور به عقب‌نشینی از پیش‌نویس قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران شد و امروز (به وقت آمریکا) نسخه دیگری را ارائه داد - که آن هم نقض قطعنامه 2231 است. پیش‌نویس جدید در ماهیت و هدف مشابه پیش نویس قبلی است. به طور حتم شورا این پیش‌نویس را هم دوباره رد خواهد کرد.

رضا نصری کارشناس و حقوقدان بین المللی در توییتی با اشاره به تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه نوشت: اگر آمریکا برای به کارگیری ساز و کار ماشه به شورای امنیت مراجعه کند حداکثر دستاوردش این است که به صورت یک جانبه اعلام کند از نظر واشنگتن قطعنامه‌های تحریمی پیش از برجام از این پس احیا شده‌اند. آنگاه دو قطب در جهان ایجاد خواهد شد: دولت‌هایی که تفسیر آمریکا از قطعنامه 2231 را قبول نخواهند کرد و نخواهند پذیرفت که قطعنامه‌های پیشین احیا و الزام آور شده‌اند و ائتلاف دولت‌هایی که عملا خارج از چارچوب‌های حقوقی و موازین منشور موضع آمریکا را قبول خواهند کرد.

سازمان‌های بین‌المللی و تخصصی و اعضای فعلی برجام از جمله کشورهای اروپایی و سایر اعضای اتحادیه اروپا و اکثریت قاطع جامعه جهانی در کنار دسته اول خواهند بود و دسته دوم را آمریکا، اسراییل، عربستان و اقمار و احیانا چند جزیره در اقیانوس آرام تشکیل می‌دهد.

به گزارش ایسنا، تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر (اواخر مهرماه) سال جاری به پایان خواهد رسید. دولت آمریکا با ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره تمدید این تحریم به شورای امنیت سازمان ملل که برای بار دوم انجام می‌شود، به دنبال جلب حمایت دیگر کشورهای عضو شورا برای تمدید این تحریم است.

دولت آمریکا با وجود خروجش از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ با نزدیک شدن پایان تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر تهدید کرده است اگر پیش‌نویس قطعنامه‌ای که برای تمدید این تحریم به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده است تصویب نشود، از مکانیسم اعمال دوباره تحریم‌ها در این توافق برای بازگردانی تحریم های سازمان ملل علیه ایران استفاده خواهد کرد.

انتهای پیام