• چهارشنبه / ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۵۱
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 99052216428
  • خبرنگار : 71628

فایننشال تایمز: دولت ترامپ از قطعنامه افراطی خود علیه ایران عقب نشینی کرد

فایننشال تایمز: دولت ترامپ از قطعنامه افراطی خود علیه ایران عقب نشینی کرد

روزنامه فایننشال تایمز خلاصه شدن پیش نویس قطعنامه ارائه شده از سوی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را مورد توجه قرار داده و جوانب مختلف آن را بررسی کرده است.

به گزارش ایسنا روزنامه فایننشال تایمز نوشت: دولت آمریکا از پیش نویس قطعنامه ای با رویکردی افراطی علیه ایران که خطر به انزوا کشاندن متحدان این کشور در شورای امنیت سازمان ملل را در بر داشت، عقب نشینی کرد. در عوض، نسخه ساده ای از آن را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که در ماه اکتبر تاریخ آن به پایان می رسد، ارائه خواهد کرد.
پیش نویس جدید که به رویت فایننشال تایمز نیز رسیده است، بجای ۱۳ صفحه شامل ۴ پاراگراف مختصر بوده و بیان سرسختانه قبلی درباره محکوم کردن اقدامات ایران در گذشته، تلاش برای مشارکت کشورهای دیگر در بازرسی کشتی ها، توقیف تسلیحات و ذکر نام برخی افراد ایرانی برای ممنوعیت سفر و توقیف دارایی های آنان از آن حذف شده است.
علیرغم این تغییرات ایجاد شده، هنوز انتظار می رود که اعضای شورای امنیت پیش نویس این قطعنامه را رد کنند.
ریچارد گوان، مدیر گروه بین المللی بحران در این باره گفت: اگر هنوز هدف اعمال تحریم تسلیحاتی نامحدود علیه ایران و بدون اعطای امتیازی به آن است، من هنوز فکر می کنم که روسیه و چین آن را وتو خواهند کرد.
دو کشور روسیه و چین از حق وتوی قطعنامه های سازمان ملل برخوردار هستند و تاکنون با طرح آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مخالف بوده اند.
طبق گفته یک دیپلمات، هیئت آمریکا در سازمان ملل خواسته است کشورهای شورای امنیت سازمان ملل تا ده صبح چهارشنبه به وقت محلی نظرشان را اعلام کنند و رای گیری نیز پنج شنبه یا جمعه انجام خواهد شد.
یک دیپلمات سازمان ملل گفته است که بیان جدید پیش نویس قطعنامه آمریکا هدف آرام کردن متحدان اروپایی و به انزوا کشاندن روسیه و چین به خاطر مخالفتشان را در بر دارد. این دیپلمات افزود که آمریکا هنوز باور ندارد پیش نویس قطعنامه اش رای لازم برای تصویب شدن را کسب کند.
در این میان، انگلیس، آلمان و فرانسه که هر سه آن ها از اعضای توافق هسته ای ایران هستند، ماه ها در تلاش بوده اند واشنگتن را قانع کنند که لحن مخالفت آمیزش را کنار بگذارد تا تمدید تحریم تسلیحاتی شکل قابل قبول تری برای چین و روسیه داشته باشد.
آن ها در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کردند که هرگونه اقدام یک جانبه برای به کارگیری مکانیسم بازگردانی تحریم های سازمان ملل "عواقبی معکوس و جدی" در بر خواهد داشت.
انتهای پیام