• شنبه / ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۳
  • دسته‌بندی: پژوهش
  • کد خبر: 99052518059
  • خبرنگار : 71624

در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی مطرح شد

تاریخ دفاع مقدس ماندگارترین بخش تاریخ اسلام بعد از ائمه

تاریخ دفاع مقدس ماندگارترین بخش تاریخ اسلام بعد از ائمه

عضو هئیت حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه با بیان این که تاریخ دفاع مقدس زیباترین، ماندگارترین و پراثرترین کتاب تاریخ انقلاب اسلامی و شاید بتوان گفت تاریخ اسلام بعد از تاریخ ویژه‌ پیامبر اعظم و پیشوایان معصوم دین است. دستاوردهای امروز دنیای اسلام و ایران اسلامی مرهون کار بزرگی است که فرزندان این کشور با رهبری و مدیریت و فرماندهی یک مقام علمی و مرجع دینی رهبری نظام اسلامی، امام بزرگوار و خلف صالح او مقام معظم رهبری به سامان رساندند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی‌فرد در مراسم رونمایی از دانشنامه آزادگان که صبح امروز شنبه (۲۵ مرداد) در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد با تشکر از دست‌اندرکاران تهیه این دانشنامه بیان کرد: در این کتاب، یکی از برگ‌های زرین و پرافتخار، برگ زرین دوران اسارت است که تمام خطوط آن زیبا، اثرگذار و به معنای واقعی کلمه الهام‌بخش است. بدنه‌ آزادگان تا آخرین فشنگ در میدان نبرد مبارزه کردند. توصیه‌ اخوی بزرگوار به نیروهای تحت امرشان این بوده که  تلاش کنید به هیچ وجه اسیر نشوید. ایشان هر اقدامی را که  منتهی به شهادت می‌شد انجام دادند و خداوند اراده کرد او و یاران عزیزش در دست نیروهای بعثی حماسه بزرگی را خلق کنند.

وی افزود: این فرزندان در دوران اسارت خویش یکی از حلقه‌های کلیدی دفاع مقدس بودند. در اردوگاه‌ها بودند ولی در واقع در خط مقدم جبهه‌ها حضور داشتند. آن‌ها در دوران اسارت خود ، کمترین فشاری برای پایان جنگ به مدیران کشور تحمیل نکردند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: در تاریخ اسارت دو روز تلخ وجود داشته است که آزادگان در این روزها غمگین بودند. نخست،  روز ارتحال امام بزرگوار که اردوگاه‌ها را غم و غصه‌ ویژه‌ای فرا گرفته بود و روز دوم که روز جشن و پایکوبی نیروهای بعثی بوده است، روزی است که قطعنامه آتش‌بس تصویب می‌شود. آزادگان معتقد بودند ایستاده‌اند تا دشمن را از پا درآوردند.

ابوترابی‌فرد با بیان این که هر اردوگاهی به یک جمهوری اسلامی کوچک تبدیل شده بود گفت: اخوی بزرگوار می‌گفتند نماینده صلیب سرخ به اسرا گفته است شما در این اردوگاه‌ها یک جمهوری اسلامی کوچک تشکیل داده‌اید یعنی آزادگان در اردوگاه‌ها از تمامی ارزش‌ها، اصول و مبانی نظام اسلامی حراست می‌کردند.  واقعا تاریخ اسارت بسیار زیباست.

عضو هئیت حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه درباره زمان تدوین این دانشنامه گفت: تدوین این دانشنامه در بیست اردوگاه از سال نود و سه آغاز شده است. این اثر می‌تواند ادبیات پایداری را در دانشگاه‌های کشور و نهادهای علمی نمایندگی کند و مرجعی برای انتقال این دستاورد بزرگ به فرزندان کشور به خصوص دانشجویان و دانش‌آموختگان حوزه و دانشگاه باشد.

در بخش دیگری از این مراسم، سعید اوحدی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: سالروز بازگشت آزادگان به کشور، تجلی شهد پیروزی و اوج شکوه و سربلندی و افتخار ملت ایران است. تدوین دانشنامه آزادگان کاری ارزشمند و مبارک است.

وی افزود: در دنیا دو قرائت و رویکرد نسبت به اسیر وجود دارد؛ یک قرائت اسیر را به عنوان فردی دست و پا بسته و به آخر خط رسیده در نظر می‌گیرد که هیچ اختیاری برای تدوام کمال و رشد خود ندارد. این نوع نگاه یک نگاه ترحمی دارد و شاید توقع و برداشتی که از اسرا دارند، این است که این افراد بعد از اسارت با مجموعه‌ای از مشکلات روحی و گرفتاری‌های مختلف به کشور خود بازگردند. در دنیا این رویکرد غالب است و به دلیل وجود همین نگاه، آزادگان در فضاهای اجتماعی‌، سیاسی جامعه نیز ظرفیتی ندارند.

معاون رییس جمهور بیان کرد: قرائت دیگر، قرائت امام است که از اسرا به عنوان احرار نام بردند.  مقام معظم رهبری از آزادگان به عنوان گنجینه‌های بزرگ انقلاب نام بردند. مقام معظم رهبری چه در کنه اسارت دیده بودند که این تعبیر را به کار بردند؟ ایشان آزادگان را مثابه الماس‌های درخشان می‌دانند. مقاوم‌ترین و پرتلالوترین عنصر در جهان الماس است که در اعماق زمین و تحت فشار سنگین ایجاد می‌شود.

اوحدی در پایان خاطرنشان کرد: مجموعه‌های ارزشمندی مانند دانشنامه آزادگان می‌تواند مسیری را برای حفظ ارزش‌های مقدس انقلاب و انتقال آن به نسل‌های بعدی فراهم کند.

انتهای پیام