• یکشنبه / ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ / ۲۲:۰۹
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 99062317728
  • خبرنگار : 50042

فرماندار رشت تاکید کرد

لزوم اختصاص نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها

لزوم اختصاص نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها

ایسنا/گیلان فرماندار رشت بر لزوم برنامه ریزی جهت ترویج فرهنگ مطالعه کتاب به ویژه در بین دانش‌آموزان تاکید کرد و گفت: شهرداری‌ها موظفند حداقل نیم درصد از درآمدهای خود را به کتابخانه‌ها اختصاص دهند.

علی فتح‌اللهی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت، با تاکید بر اهمیت مقوله کتاب و کتابخوانی در دین مبین اسلام، اظهار کرد: پیرو دینی هستیم که معجزه آن کتاب قرآن و اولین دستوری که از سوی خداوند به پیامبر ابلاغ شد، خواندن بود.

وی با اشاره به تاکیدات موکد معصومین در خصوص علم آموزی و مطالعه، افزود: این نشان دهنده آن است که هرگونه تعالی و پیشرفت در سایه مطالعه و پیشرفت امکان پذیر خواهد بود.

فرماندار رشت با انتقاد از پایین بودن سرانه مطالعه کتاب در سطح کشور و به تبع آن در شهرستان رشت، از اداره کتابخانه‌های عمومی خواست: با برگزاری برنامه‌های خلاقانه و بهره گیری از ظرفیت‌های مختلف، زمینه ترویج بیش از پیش فرهنگ کتابخوانی در شهرستان رشت را فراهم آورد.

فتح‌اللهی با بیان اینکه باید به سمتی برویم که عموم مردم به مطالعه کتاب عشق بورزند، تصریح کرد:  طراحی فضای کتابخانه‌های عمومی باید به گونه‌ای صورت پذیرد که رغبت کودکان و دانش‌آموزان برای حضور در کتابخانه‌ها افزایش یابد.

وی میزان سرانه فضای مطالعه در سطح شهرستان رشت را بسیار پایین و در خور شان مرکز استان گیلان ندانست و افزود: شهرداری‌ها موظفند حداقل نیم درصد از درآمدهای خود را به کتابخانه‌ها اختصاص دهند.

وی با بیان اینکه برای رفع مشکلات در حوزه کتابخانه‌ها باید همه دستگاه‌ها و نهادها همکاری‌های لازم را داشته باشند، تصریح کرد: اگر قرار بود که کتابخانه‌ها خودشان مشکلات‌شان را مرتفع کنند، نیازی به تشکیل انجمن کتابخانه‌های عمومی نبود.

فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر اینکه برگزاری این جلسات و مصوبات آن باید کاربردی باشد، بیان کرد: در تصمیمات جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی علاوه‌بر توجه به توسعه زیرساخت‌ها و امکانات کتابخانه‌ها باید به مقوله فرهنگ سازی توجه شود.

انتهای پیام