• چهارشنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۴
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 99062619834
  • خبرنگار : 50182

حیواناتِ "بی پناه" شهر را اینجا تحویل دهید

حیواناتِ "بی پناه" شهر را اینجا تحویل دهید

ایسنا/کرمانشاه موسس و مدیر پناهگاه حیوانات "زاگرس" از نگهداری بیش از 800 سگ در این مرکز خبر داد و افزود: افراد می توانند تمامی حیوانات رها شده و بدو صاحب را به این مرکز تحویل دهند.

شیلان لرستانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به راه اندزای این مرکز از سال 1394 گفت: این مرکز در زمینی که شهرداری واگذار کرده راه اندازی شده و هدف از تاسیس آن کمک به شهرداری در ساماندهی سگ های بی سرپرست و رهاشده در شهر است.

لرستانی تعداد سگ های ورودی این مرکز در مدت فعالیت آن را بیش از پنج هزار قلاده عنوان کرد وافزود: هم اکنون از این تعداد 800 سگ در مرکز نگهداری می‌شوند.

وی افزود: مابقی سگ‌ها یا به صاحبان جدید واگذار شده و یا بر اثر شدت ضربات ناشی از تصادف یا ضربه که قبل از ورود به مرکز داشته اند، مرده اند.

لرستانی خاطرنشان کرد: همه سگ هایی که در تصادفات آسیب دیده و یا بیمار هستند به این مرکز منتقل می شوند، اما واقعا نمی توان برای برخی از آنها کاری کرد و تعدادی از آنها بر اثر شدت ضربات یا پیشرفت بیماری می‌میرند.

موسس و مدیر پناهگاه حیوانات "زاگرس" در خصوص واگذاری این حیوانات به صاحبان جدید هم گفت: این واگذاری که برای سگ نگهبان، یا سگ گله و ... بصورت رایگان و تنها با انجام شرط و شروطی است، از جمله اینکه از سگ خوب نگهداری شود، آب و غذای کافی به او بدهند، اجازه سرکشی مرتب به حیوان را داشته باشیم و در صورت عدم نیاز به حیوان آن را به مرکز برگردانند.

لرستانی با بیان اینکه افراد می توانند هر حیوان رها شده ای در شهر را به این مرکز تحویل دهند، گفت: عمده حیوانات نگهداری شده در مرکز سگ هستند، اما چند قلاده گربه هم در مرکز نگهداری می شوند و سایر حیوانات حتی حیوانات وحشی هم اگر تحویل شوند با هماهنگی محیط زیست به دامان طبیعت بر می گردانیم.

وی افزود: تحویل حیوانات به مرکز رایگان بوده و این حیوانات در کنار نگهداری در مرکز تحت مراقبت و درمان هم قرار می گیرند.

لرستانی با اشاره به عقیم سازی و انگل زدایی سگ در بدو ورود به مرکز گفت: این کار بهترین شیوه برای جلوگیری از ازدیاد جمعیت این حیوانات است که در تمام دنیا اجرا می شود.

وی افزود: عقیم سازی در کنار کنترل جمعیت این حیوانات، به سلامت آنها هم کمک می کند و طول عمر آنها را به طور متوسط دو سال افزایش می دهد.

مدیر پناهگاه حیوانات زاگرس هزینه ماهانه نگهداری از این حیوانات را 20 میلیون تومان اعلام وتصریح کرد: بخشی از این هزینه های توسط کمک های مردمی و بخشی توسط شهرداری و برخی دستگاه های دیگر تامین می شود.

وی افزود: به طور مثال آبِ مجموعه توسط شهرداری بصورت رایگان تامین شده، همچنین واکسن این حیوانات توسط دامپزشکی بصورت رایگان در اختیار مرکز قرار می‌گیرد.

لرستانی با اشاره به مشکلات اخیر پناهگاه حیوانات زاگرس گفت: خوشبختانه شهردار فعلی کرمانشاه به موقع ورود کرده و پناهگاهی که قرار بود از ما گرفته شود دوباره پس داده شده، علاوه بر شهردار از مردمی که برای حمایت از ما مقابل شورای شهر و شهرداری تجمع کرده بودند هم قدردانی می کنم.

وی افزود: خوشبختانه شهردار فعلی کرمانشاه درک خوبی از مشکلات ما داشته و قول هایی هم برای کمک به مجموعه داده‌اند.

لرستانی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات فعلی مجموعه مشکلات کف آن است که به دنبال بارندگی بخش هایی از آن عملا غیرقابل استفاده می شود و از شهردار کرمانشاه تقاضا داریم پیش از فصل بارندگی در این خصوص پناهگاه را یاری کرده تا کف سازی آن انجام شود.

لرستانی در پایان خاطرنشان کرد: افراد برای تحویل حیوانات رها شده به پناهگاه حیوانات زاگرس می توانند با شماره 197 شهرداری یا شماره تماس 09300564262 تماس بگیرند، همچنین افراد برای دریافت رایگان حیوانات از این مرکز هم می توانند با همین شماره تماس حاصل کنند.

انتهای پیام