• چهارشنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۱:۴۴
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 99062619916
  • خبرنگار : 50042

رشد ۴۵ درصدی ارزش دلاری حوزه صادرات در گیلان

رشد ۴۵ درصدی ارزش دلاری حوزه صادرات در گیلان

ایسنا/گیلان ناظر گمرکات گیلان گفت: در ۶ ماه نخست امسال ۴۴۶ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۴۵۳ کیلوگرم به ارزش ۲۶۳ میلیون و ۴۵۴ هزار دلار صادرات در استان انجام شده که از لحاظ ارزش دلاری ۴۵ درصد رشد داشتیم.

ابوالقاسم یوسف‌نژاد امروز در جلسه توسعه صادرات غیر نفتی که در سالن غدیر استانداری برگزار شد، اظهار کرد: در ۶ ماه نخست امسال ۴۴۶ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۴۵۳ کیلوگرم به ارزش ۲۶۳ میلیون و ۴۵۴ هزار دلار صادرات در استان انجام شده که از لحاظ ارزش دلاری ۴۵ درصد رشد داشتیم.

ناظر گمرکات گیلان افزود: عمده‌ترین کالاها میوه و تره بار، مصالح ساختمانی و معدنی بوده که مقصد عموم کالاهای صادراتی کشور روسیه بوده و بیش از ۶۵ درصد کالاها به روسیه صادر شده اند.

مدیرکل گمرک بندرانزلی در خصوص آمار واردات گفت: در پنج ماه نخست امسال ۷۲۵ هزار تن کالا به ارزش ۳۵۸ میلیون و ۶۰۵ هزار و ۲۶۸ دلار به استان وارد شده که چهار درصد رشد داشته و بیشتر کالاها هم از روسیه وارد شده است.

وی گفت: بیشتر صادرات از مرز زمینی آستارا با ۸۱ درصد انجام گرفته، سپس منطقه آزاد انزلی با ۱۸ درصد صادرات و منطقه آزاد حسن رود با یک درصد صادرات در جایگاه بعدی قرار دارند.

یوسف نژاد بیان کرد: بیشترین واردات نیز به ترتیب از منطقه آزاد انزلی با ۳۸ درصد، آستارا با ۲۳ درصد و منطقه آزاد انزلی با ۳۹ درصد انجام شده است.

ناظر گمرکات گیلان در خصوص صادرات کیوی تصریح کرد: صادرات کیوی به صورت زودرس انجام می‌شود؛ یکی از مشکلات این است که ابزار کنترلی کالاها از پایانه صادراتی نداریم اما امسال مقررات بهتر شده و کمتر بخشنامه‌های لحظه آخری داریم.

انتهای پیام