• چهارشنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۵:۴۷
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 99062620327
  • خبرنگار : 50163

امام جمعه موقت تهران:

طلبه باید خادم مردم باشد

طلبه باید خادم مردم باشد

ایسنا/زنجان امام جمعه موقت تهران گفت: طلبه باید خادم مردم باشد و در این راه قدم بردارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی ظهر امروز (۲۶ شهریورماه) در مراسم افتتاح حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) ابهر با اشاره به اینکه خداوند متعال انسان را به‌عنوان خلیفه خدا معرفی کرده است، اظهار کرد: این خلیفه، شخص نیست، بلکه مقام آدمیت است؛ انسان کامل خلیفه کامل خدا بر روی زمین است و آینه تمام‌نمای صفات ذات اقدس الهی است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه خلافت انبیا موهبتی الهی است، افزود: انبیا و اولیا نیز از جانب خدا خلافت‌شان جعل تکوینی بوده و مزایای خلافت الهی هم برای آن‌ها با قلم خلقت و صنع نوشته شده است.

وی با بیان اینکه شئون خلافت الهی در قرآن کریم در مراحل مختلف تبیین شده است، گفت: انبیا و اوصیای معین شده از جانب خدا، جعل تکوینی برای امامت خود دارند. علوم و قدرت‌شان اکتسابی نیست و در قرآن کریم نیز اشارات و رموزی در این زمینه وجود دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین صدیقی با تاکید بر اینکه خداوند هر چه دارد، امامان و پیامبران ما نیز دارند، یادآور شد: فرق داشته‌های خدا با امامان و پیامبران این است که دارایی خداوند متعلق به خودشان است ولی دارایی پیامبران و ائمه (ع) متعلق به خدا است.

این مدرس حزوه علمیه، با اشاره به اینکه عالم از دیدگاه قرآن به دو بخش عالم ملک و ملکوت تقسیم می‌شود، اضافه کرد: عالم ملک با عالم ملکوت قابل تفکیک نیست و هرکس تفکیک کند، کفر ورزیده است.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه روح و باطن دنیا عالم ملکوت است، تصریح کرد: افرادی که ملک را می‌بینند ولی به ملکوت توجه ندارند، باید بدانند ملک بدون ملکوت ضایع کردن چیزی است که خداوند در اختیار ما قرار داده است.

مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه نباید نگاه یک‌بعدی به عالم داشت، اظهار کرد: کسانی هستند که دنیا را می‌بینند اما آخرت را نه و برعکس، که هر دوی این‌ها انحراف است.

حجت‌الاسلام و المسلمین صدیقی افرود: دنیا برای ما درس، دانشگاه و حوزه علمیه است و مقصد را برای کسی که اهل بصیرت است، نشان می‌دهد.

تولیت مدرسه علمیه امام خمینی (ره) تاکید کرد: کسانی می‌توانند دنیا و آخرت را برای بشریت تبیبن کنند که دنبال خلافت الهی بوده و به ندای الهی گوش فرا ‌دهند.

وی گفت: ادیان آسمانی آمده‌اند تا دنیا را برای ما، دنیایی آرام‌بخش و آخرت را برای ما ،ابدی ترسیم کنند، این رسالت انبیا و ائمه به حوزه‌های علمیه گذاشته شده است.

مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ابلیس یکی از بنیان‌گذاران اصلی سکولار است که زیر بار خلافت الهی نرفت، ادامه ‌داد: این امر سبب شد مکتبی بنا گذاشته شود که در طول تاریخ قربانیان زیادی از خود به جای گذاشته است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه حکومت اسلامی از اهداف اصلی حوزه‌های علمیه است، بیان کرد: علما باید مردم را بیدار کنند تا بدینوسیله خدا را یاری کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین صدیقی با بیان اینکه در طول تاریخ علمای زیادی به خاک و خون کشیده شده‌اند، افزود: در دوران دفاع‌مقدس، حوزه علمیه بیش از ۵۰۰۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا زنجیرهای هوا و هوس را قطع کنیم، بیان کرد: کسی که هوی و هوس را از خود دور کند مانند سردار سلیمانی و شهید حججی، شیفته شهادت خواهد بود.

تولیت مدرسه علمیه امام خمینی (ره) با بیان اینکه حوزه‌های علمیه خانه‌ای برای امام زمان (عج) است، یادآور شد: حوزه علمیه ابهر یادگار خوبی برای نسل‌های آینده است که باید الگویی برای سایر نقاط استان باشد.

تولیت مدرسه علمیه امام خمینی (ره)، با بیان اینکه لباس طلبگی، لباس پیامبران است، خاطرنشان کرد: اگر طلبه‌ای نداند باید در خط امام زمان (عج) و پیامبر (ص) باشد، هم به خود و هم به جامعه ظلم کرده است.

انتهای پیام