• چهارشنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۲۰:۳۴
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99062620501
  • خبرنگار : 71145

اشاره سازمان اطلاعات روسیه به نقش آمریکا در اعتراضات ضد دولتی بلاروس

اشاره سازمان اطلاعات روسیه به نقش آمریکا در اعتراضات ضد دولتی بلاروس

رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا با ارسال ۲۰ میلیون دلار به واسطه سازمان‌های مرد نهاد از برگزاری اعترضات ضد دولتی در بلاروس حمایت کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، سرگئی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه بر نقش «غرب» در اعتراضات مردمی در بلاروس علیه نتایج انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد.

ناریشکین با بیان اینکه تظاهرات‌ها از خارج از کشور سازماندهی شده‌اند، اظهار کرد: "قابل توجه است که غرب خیلی وقت پیش از انتخابات برای برگزاری این تظاهرات‌ها تدارک دیده است. آمریکا تنها در سال‌ ۲۰۱۹ و اوایل ۲۰۲۰ از طریق سازمان‌های مردم نهاد مختلف برای برگزاری اعتراضات ضد دولتی به بلاروس ۲۰ میلیون دلار ارسال کرده است".

وی با بیان اینکه از پول ارسال شده توسط آمریکا برای آموزش «وبلاگ‌نویسان مستقل»، راه‌اندازی حساب‌های کابری جهت پخش معلومات و آماده‌سازی معترضان برای تظاهرات‌های خیابانی استفاده شده است، گفت برخی افراد نیز از سوی کارشناسان آمریکایی آموزش دیده‌اند.

رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه همچنین با تاکید بر اینکه آمریکا قصد سازماندهی «انقلاب رنگی» و «انقلاب ضد قانون اساسی» در بلاروس را دارد، تصریح کرد: "آمریکا، سوتلانا تیخانوفسکایا، نامزد پیشین ریاست جمهوری بلاروس و اپوزیسیون‌های دیگر را با استفاده از عنوان‌های «رهبران مردم» و «رهبران آینده» تحت حمایت خود قرار می‌دهد".

گفتنی است پس از اعلام پیروزی الکساندر لوکاشنکو٬ رئیس جمهوری فعلی بلاروس در انتخابات ۹ اوت اعتراضات و تجمعات سراسری به "دستکاری در انتخابات" آغاز و تبدیل به بحرانی سیاسی در این کشور شده است.

انتهای پیام