• شنبه / ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۹:۳۸
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99062921518
  • خبرنگار : 71610

الجعفری: گروه‌های تروریستی در تدارک حمله شیمیایی جدید در سوریه هستند

الجعفری: گروه‌های تروریستی در تدارک حمله شیمیایی جدید در سوریه هستند

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در سخنانی از قصد عناصر تروریستی "کلاه سفیدها" و "جبهه النصره" برای انجام جنایت شیمیایی جدید در سوریه پرده برداشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سانا، بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل از شورای امنیت خواست که پیش نویس قطعنامه‌ای را تصویب کند که کشورهای عضو را ملزم به همکاری در زمینه ریشه کن کردن پدیده تروریست‌های خارجی کرده و کشورهای مربوطه را وادار می‌کند تروریست‌های خود را بازگردانند و آنها را به جرم جنایاتشان بازخواست کنند و اقدامات بازدارنده علیه آنها انجام دهند.

بشار الجعفری جمعه در جریان جلسه شورای امنیت درباره اوضاع سوریه گفت: سوریه طی سال‌های گذشته با یک جنگ وحشیانه تروریستی هدف قرار گرفته است که در آن کشورهای شناخته شده تروریست‌های خارجی را به خدمت گرفته و از این تروریست‌ها حمایت کردند. این کشورها نفوذ تروریست‌های مذکور از طریق مرز با ترکیه را عمدتاً برای بی ثبات کردن امنیت و ثبات سوریه، تضعیف حاکمیت، تمامیت ارضی و وحدت، نقش آن در منطقه و  آماده سازی برای اقدامات تجاوزگرانه و اشغالگرانه به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش، تسهیل کردند.

وی در این نشست که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد بار دیگر بر مخالفت سوریه با رویکرد اتخاذ شده توسط برخی از کشورهای عضو شورای امنیت درباره مسئله مقابله با تهدید تروریسم علیه صلح و امنیت بین‌المللی تاکید کرد.

الجعفری همچنین تاکید کرد که انگلیس طی سال‌های گذشته برای لغو تابعیت تروریست‌های خود در سوریه تلاش کرده است تا به فکر بازگشت به کشورشان نباشند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تاکید کرد که موفقیت در هر راه حل سیاسی برای حل بحران، بازگرداندن امنیت و ثبات به تمام مناطق سوریه و بهبودی اوضاع انسانی؛ مستلزم مبارزه با تروریسم و خارج کردن تروریست‌های کشورهای مذکور از ادلب و بازگرداندنشان به کشور خودشان است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد، اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد تعدادی از عناصر تروریستی کلاه سفیدها و هیئت تحریر الشام (جبهه النصره سابق) تحت نظارت ترکیه درصدد انجام جنایت شیمیایی جدید در "اریحا" و منطقه "بسامس" واقع در شمال غرب سوریه و متهم کردن دولت به انجام آن هستند.

الجعفری بار دیگر بر تعهد سوریه به راه حل سیاسی مبتنی بر گفت‌وگوی ملی سوری-سوری به رهبری سوریه بدون هیچ گونه دخالت خارجی و احترام کامل تمامی اعضای شورای امنیت به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه، تأکید کرد.

انتهای پیام