• یکشنبه / ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۷
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 99063022537
  • خبرنگار : 71626

چاپ کتاب‌هایی درباره چین، داعش و هنر هخامنشی

چاپ کتاب‌هایی درباره چین، داعش و هنر هخامنشی

کتاب «آیا چین بر قرن ۲۱‌ام سیطره خواهد یافت؟» نوشته جاناتان فنبی با ترجمه شهریار خواجیان، «ظهور داعش» نوشته کارولین کنون با ترجمه پریسا صیادی و «شمایل‌نگاری خدا و موجودات فراطبیعی در هنر ابتدایی هخامنشی» نوشته مارک گریسون با ترجمه علی‌اصغر سلحشور منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، کتاب «آیا چین بر قرن ۲۱‌ام سیطره خواهد یافت؟» نوشته جاناتان فنبی با ترجمه شهریار خواجیان در ۱۲۰ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و با قیمت ۱۶هزار تومان توسط نشر ققنوس منتشر شده است. 

بخشی از نوشته پشت‌ جلد کتاب: جاناتان فنبی ارزیابی آگاهانه و متوازنی از گذشته و چشم‌اندازهای چین به دست می‌دهد، دستاوردهای اقتصادی فوق‌العاده آن را می‌پذیرد، اما چالش‌های بزرگ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی پیش روی آن را نیز خاطرنشان می‌کند. 

همچنین کتاب «ظهور داعش» نوشته کارولین کنون با ترجمه پریسا صیادی در ۱۱۰ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و با قیمت ۲۵هزار تومان در مجموعه تاریخ جهان این نشر منتشر شده است. 

در معرفی این مجموعه عنوان شده است: مجموعه تاریخ جهان می‌کوشد چشم‌اندازی گسترده و ژرف از سیر تاریخ عرضه ‌کند. این مجموعه با ارائه زمینه‌های فرهنگی رخدادهای تاریخی، خواننده را مجذوب خود می‌سازد. مجموعه تاریخ جهان اندیشه‌های سیاسی، فرهنگی و فلسفی تاثیرگذار را در گذر مشعل تمدن از بین‌النهرین و مصر باستان به یونان، روم، اروپای قرون وسطی و دیگر تمدن‌های جهانی تا روزگار ما پی می‌گیرد. این مجموعه نه تنها برای آشنایی خوانندگان با مبانی تاریخ تدوین شده است بلکه همچنین در پی آگاه ساختن آن‌ها از این واقعیت است که زندگی‌شان بخشی از سرگذشت کلی انسان‌هاست. 

هر جلد از این مجموعه برداشتی جامع و روشن از یک دوره مهم تاریخی را به خواننده ارائه می‌کند. 

کتاب «شمایل‌نگاری خدا و موجودات فراطبیعی در هنر ابتدایی هخامنشی» نوشته مارک گریسون با ترجمه علی‌اصغر سلحشور نیز در ۱۸۳ صفحه با شمارگان ۶۶۰ نسخه و قیمت ۳۲هزار تومان توسط نشر یادشده منتشر شده است. 

نوشته پشت ‌جلد کتاب: مولف در این اثر، «شمایل‌نگاری خدا و موجودات فراطبیعی در هنر ابتدایی هخامنشی» از دوره کورش کبیر تا داریوش اول را بررسی کرده. اما پیش از آن به درستی پیش‌زمینه تاریخی چنین شمایل‌نگاری‌هایی در ایران را در محوطه‌هایی چون حسنلو، مارلیک، شوش و غیره واکاوی کرده است. نگارنده به منظور واکاوی بازنمایی بصری و شمایل‌نگاری خدا و موجودات فراطبیعی دوره ابتدایی هخامنشی بیشتر به اثر مهرهای بایگانی‌های تخت‌جمشید به‌ویژه باروی تخت‌جمشید پرداخته است؛ هر چند در این میان به کتیبه‌های سلطنتی و نقوش برجسته هخامنشی در بیستون، تخت‌جمشید و نقش رستم نیز نگاهی داشته، از سویی، به منابعی چون تواریخ هرودوت و اوستا نیز استناد کرده است. پس از توصیف و تشریح همه این منابع و نمونه‌ها، در آخر به جمع‌بندی مطالب در خصوص شمایل‌نگاری خدا و موجودات فراطبیعی در هنر ابتدایی هخامنشی می‌پردازد. 

انتهای پیام