• یکشنبه / ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۵:۵۷
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: 99063022982
  • خبرنگار : 50024

مدیرکل بنیاد شهید البرز:

وضعیت معیشتی خانواده‌های شهدا متوسط رو به پایین است

وضعیت معیشتی خانواده‌های شهدا متوسط رو به پایین است

ایسنا/البرز مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران البرز گفت: امروز ما بیش از هر زمان دیگر به ترویج فرهنگ ایثار نیاز داریم.

به گزارش ایسنا سلیمان رستمیان در نشست مطبوعاتی روز یکشنبه ۳۰ شهریور که به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس برگزار شد، اظهار کرد: شهدا و ایثارگران در شکل گیری، تثبیت و تداوم انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشته اند.

وی ادامه داد: اگر مجاهدت و ایثارگری‌های شهدا نبود اکنون انقلاب اسلامی وجود نداشت و جنگ  هرگز به دفاع مقدس تبدیل نمی‌شد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه طی چهار دهه گذشته نتوانستیم آنچه در هشت سال دفاع مقدس اتفاق افتاده را به درستی به مردم به ویژه نسل جوان انتقال دهیم.

وی با بیان اینکه مهمترین اندیشه ما به عنوان پرچمدار تشیع در دنیا دفاع از مظلومان جهان است، توضیح داد:  برای تحقق این هدف  به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیاز داریم.

این مسئول با اشاره به اینکه امروز ما بیش از هر زمان دیگر به ترویج فرهنگ ایثار نیاز داریم، گفت:  ایثارگری تنها به دوران جنگ خلاصه نمی‌شود ، به عنوان مثال امروز کادر بهداشت و درمان برای حفاظت از سلامت مردم جان خود را کف دست گذاشته اند و مجاهدانه در این عرصه به میدان آمده اند

وی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در طول سالهای گذشته برای جمع‌آوری آثار شهدای دفاع مقدس گفت: از سال ۸۶ تا کنون  عنوان جمع‌آوری آثار شهدا در استان آغاز شده و در این راستا  وصیت‌نامه‌های شهدا به‌صورت دیجیتالی درآمده  و اصل آنها در سازمان مرکزی در «مخزن» شهدا نگه‌داری می‌شود.

وی اضافه کرد: البته چندین جلد کتاب با محوریت خاطرات شهدا و وصیت نامه های آنها نیز تا کنون منتشر شده است.

رستمیان ادامه داد: علاوه براین،  حدود ۴ هزار اثر فیزیکی و وسایل شخصی شهدا در جوار امامزاده محمد (ع) در حوزه‌ای نگه‌داری می‌شود.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران  البرز در ادامه با اشاره به اینکه این تصور نادرست است که برخی فکر می کنند خانواده شهدا و ایثارگران بدون هیچ مشکل و در رفاه کامل زندگی می کنند، گفت: خانواده شهدا مانند بقیه مردم زندگی می‌کنند و وضعیت معیشتی آنها متوسط به پایین است.

وی همچنین به وضعیت پرداخت هزینه های درمان و  تأمین داروهای ایثارگران توضیح داد: هر چند  به خاطر اعمال تحریم‌ها تامین برخی از داروهای این افراد سخت شده ولی در تلاشیم با ایثارگران استان با کمترین مشکل در این زمینه مواجه شوند.

وی گفت: هزینه درمان، همسر والدین و فرزندان تحت تکفل ایثارگران و شهدا کاملا رایگان است و بیمه تکمیلی تمامی این هزینه ها را متقبل می شود.

رستمیان با اشاره به دغدغه ایثارگران برای اشتغال فرزندان خود اضافه کرد:  طبق قانون باید ۲۵ درصد استخدام های ادارات و دستگاه های دولتی سهم ایثارگران،  فرزندان شهدا و ایثارگران باشد و در واحدهای بخش خصوصی هم برای ترغیب صاحبان کار برای به کارگیری این افراد حمایت هایی مثل معافیت مالیاتی، تسهیلات بانک و سایر بسته های حمایتی صورت می گیرد.

رستمیان اضافه کرد: در حال حاضر ۸۰۰ نفر جویای کار در بخش خصوصی و ۴۵۰ فارغ التحصیل دانشگاه هم متقاضی ورود به ادارات دولتی استان هستند.

وی با اشاره به تلاش برای رفع مشکل مسکن خانواده شهدا و ایثارگران توضیح داد: اقدامات لازم برای ساخت ۱۵۰۰واحد در جاده ملارد، ۶۰۰ واحد در شهر جدید هشتگرد و ۳ هزار واحد هم در سیاهکلان در حال انجام است که با تکمیل و بهره برداری از آنها بخشی از مشکل مسکن جامعه هدف برطرف می شود.

تجلیل از ۱۷هزار پیشکسوت عرصه دفاع مقدس در البرز

امیرحسین دانشی‌کهن، معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران البرز هم در این نشست اظهار کرد:  در طول این هفته شاهد برگزاری برنامه‌های شاخصی در استان هستیم که یکی از مهمترین آنها مراسم مهمانی لاله ها است.

وی ادامه داد: این مراسم روز پنجشنبه(دوم مهر) هم‌زمان با قرائت پیام مقام معظم رهبری آغاز می شود  و طی آن از مقام بیش از ۱۷ هزار  پیشکسوت عرصه دفاع مقدس البرز  تجلیل می شود.

 وی با اشاره به اینکه دو برنامه به صورت ملی در هفته دفاع مقدس برگزار می‌شود، متذکر شد: تجلیل از شهدای «منا» با عنوان مراسم لاله‌های سفید از دیگر برنامه های مهم این هفته است.

این مسئول توضیح داد: حرکت کاروان نمادین نیروهای مسلح و مدافعان سلامت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از دیگر برنامه‌های این هفته است.

دانشی کهن مراسم گل‌باران مزار شهدا با حضور مسئولان و مدیران استان نیز از دیگر برنامه های هفته دفاع مقدس است، گفت:  طی این مراسم همه مزار شهدای استان توسط بالگرد گل‌باران می شود.

وی افزود: به مناسبت هفته دفاع مقدس نمایشگاهی در پارک تنیس به مدت یک هفته برگزار می‌شود که شامل غرفه‌های فرهنگی در حوزه ایثار و شهادت است.

انتهای پیام