• دوشنبه / ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۰:۲۴
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99063123467
  • خبرنگار : 71516

امارات با بانک‌های اسرائیلی حامی شهرک‌سازی ها همکاری می کند

امارات با بانک‌های اسرائیلی حامی شهرک‌سازی ها همکاری می کند

امارات توافق‌های اقتصادی را با بانک‌های اسرائیلی امضا کرده که از ایجاد شهرک‌ها و سلطه غیرقانونی بر اراضی فلسطین حمایت مالی می‌کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه عربی۲۱، بانک اسلامی ابوظبی ۱۶ سپتامبر یادداشت تفاهمی را با بانک "لئومی اسرائیل بی ام"  امضا کرد. پیش از آن نیز بانک لئومی یادداشت تفاهم‌هایی را با "بانک اول ابوظبی" و "بانک ملی دبی" امضا کرده بود. همچنین بانک "هبوعلیم بی ام" اسرائیل تلاشش برای امضای توافق‌های مشابه با بانک‌های اماراتی را اعلام کرد.

موسسه بین المللی سیاست‌های حقوق بشر "ImpACT" که مقر آن در لندن است، اعلام کرد، توافق‌های همکاری میان موسسات و بانک‌های اسرائیلی و اماراتی احتمالا نقض اصول سازمان ملل درباره فعالیت‌های تجاری و حقوق بشر است.

این موسسه در بیانیه‌ای به دست داشتن موسسات و بانک‌های اسرائیلی در نقض حقوق بشر و معیارهای قوانین بشردوستانه از طریق فعالیت‌های بانکی با شهرک‌هایی که به صورت غیرقانونی در اراضی فلسطینی ایجاد شده‌اند، اشاره کرد.

سازمان ملل پیشتر لیست سیاه ۱۱۲ شرکت را منتشر کرد که در شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری و قدس شرقی و جولان فعالیت می‌کنند. این لیست شامل بانک‌های "هبوعلیم بی ام" و "لئومی اسرائیل بی ام" است.

این موسسه تاکید کرد: شهرک‌ها به صورت غیرقانونی در اراضی فلسطین ساخته شده‌اند. از منابع طبیعی به نفع اسرائیلی‌ها به عنوان بخشی از نظام تبعیضی که شرکت‌های اسرائیلی به ضرر شرکت‌های فلسطینی از آن استفاده می‌کنند، بهره‌برداری شده است.

بانک جهانی برآورد کرده که محدودیت‌های اعمال شده بر رشد اقتصادی و ساخت و ساز در منطقه "ج" که به تنهایی ۶۰ درصد اراضی فلسطینی را شامل می‌شود و بیشتر شهرک‌ها در آنجا ساخته شده‌اند، حدود ۳.۴ میلیارد دلار برای اقتصاد فلسطین هزینه دارد و این یک سوم تولید محلی فلسطین است.

جامعه جهانی شهرک‌سازی در اراضی فلسطین را غیرقانونی می‌داند.

موسسه مذکور از بانک‌ها و شرکت‌ها در امارات خواست هرگونه تعاملات تجاری با موسسات اسرائیلی را که در فعالیت‌ها در شهرک‌های غیرقانونی دست دارند، متوقف کنند.

این موسسه همچنین تاکید کرد بانک‌ها و شرکت‌های اماراتی باید از امکان نقض حقوق بشر خودداری کرده و زمانی که نمی‌توان از تبعات حقوقی منفی و سنگین ممانعت به عمل آورد، به فعالیت تجاری پایان دهند.

این موسسه تاکید کرد، توافق‌های همکاری میان موسسات و بانک‌های امارات با بانک‌های اسرائیلی باعث می‌شود شریک نقض حقوق فلسطینی‌ها و مصادره غیرقانونی اراضی‌شان شود.

دفتر کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل خواهان پیگیری توافق‌های موسسات و بانک‌های اسرائیلی شد که نامشان در لیست سیاه درج شده است.

انتهای پیام