• دوشنبه / ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۸
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 99063123491
  • خبرنگار : 50178

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خبر داد:

افزایش قیمت نان در لرستان

افزایش قیمت نان در لرستان

ایسنا/لرستان مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان از اصلاح قیمت نان و اجرای آن از اول مهر ۹۹ در استان خبر داد.

بهزاد منصوری ۳۱ شهریورماه اظهار کرد: تغییر و اصلاح نرخ نان در آنالیزهای انجام شده، توافق و اجماع با هدف افزایش قیمت نان، پروسه‌ای طولانی بود که برای تعادل بین عرضه و تقاضای قوت غالب مردم صورت گرفت.

وی اضافه کرد: در پی گزارشات و نارضایتی‌های مردم از وزن و کیفیت پایین نان و اعتراض خبازی‌ها به افزایش هزینه‌های تولید نان که آن را به صرفه نمی‌دانستند این موضوع با حساسیت بیشتری در دستور کار قرار گرفت.

منصوری تصریح کرد: در پی درخواست اتحادیه نانوایان سراسر استان، اصلاح قیمت نان با هدف جبران خسارات وارده به نانوایی‌ها و با حفظ حقوق مصرف‌کننده پیگیری شد.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری گفت: این در حالی است که در بعضی استان‌ها نان با قیمت بالاتر و وزن پایین‌تر در مقایسه با لرستان عرضه می‌شود اما در استان ما سال‌هاست با افزایش قیمت کالاهای مرتبط با نان، قیمت نان هیچ تغییری نکرده و همین امر باعث خسارت‌های زیادی به نانوایان شده است.

وی افزود: این تغییر قیمت بیشتر در راستای حمایت از صنف نانوایان و به واسطه افزایش متعدد دستمزد و بیمه کارگر، قیمت حامل‌های انرژی و همچنین خمیرمایه و ملزومات تولید نان صورت گرفته است.

منصوری با بیان اینکه دولت هیچ تغییری در قیمت آرد نداده و آرد با همان قیمت قبلی به نانوایان عرضه می‌شود، اضافه کرد: این افزایش قیمت‌ها کار تولید نان را غیراقتصادی کرده بود و اساساً همه انحرافاتی که صورت می‌گیرد به خاطر اختلاف افزایش قیمت‌ها با تولید تمام شده نان است که درآمد مورد انتظار یک خباز را برآورده نمی‌کند.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری تصریح کرد: بر این اساس واحدهای خبازی ملزم می‌شوند در فاز اول قیمت اصلاح نان، معیار عرضه نان را کیلوگرم محاسبه کنند لذا نان به دوصورت دانه‌ای(قرص) و کیلویی(وزنی) بسته به تقاضای مشتری عرضه می‌شود.

منصوری از هم استانی‌ها تقاضا کرد برای نظارت بر حسن اجرای واحدهای صنفی، نان را به صورت کیلویی درخواست کنند و تاکید کرد: واحدهای خبازی ملزم هستند ترازویی که قابل رویت باشد در معرض دید مشتریان قرار دهند لکن خرید به اختیار مصرف‌کننده باشد که هر وقت اراده کند نان را به صورت وزنی درخواست کند، خبازی نیز ملزم به فروش وزنی نان به مشتری است.

انتهای پیام