• چهارشنبه / ۲ مهر ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۸
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99070201239
  • خبرنگار : 30054

چگونه از امنیت یک اپلیکیشن پرداخت مطمئن شده و به آن اعتماد کنیم؟

چگونه از امنیت یک اپلیکیشن پرداخت مطمئن شده و به آن اعتماد کنیم؟

وقتی صحبت از اپلیکیشن‌های موبایل می شود شاید اولین فکری که به ذهن ما برسد بحث امنیت اطلاعات و حفظ حریم خصوصی باشد؛ مخصوصا وقتی بخواهیم یک اپلیکیشن پرداخت را نصب و استفاده کنیم.

به گزارش ایسنا، بنابراعلام همراه کارت، امنیت اطلاعات در این اپلیکیشن‌ها امری بسیار مهم و حیاتی است که برای جلوگیری از سوء‌استفاده و دسترسی دیگران به اطلاعات کارت بانکی باید توجه ویژه‌ای به آن کنید.

اما سوالی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که برای اطمینان از امنیت اپلیکیشن‌های پرداخت چه فاکتورهای را باید در نظر بگیریم تا بتوانیم به آن اعتماد کرده، کارت‌های بانکی خود را در آن اضافه و انتقال وجه و پرداخت‌های خود مانند پرداخت قبض آب، برق، گاز و ... را با استفاده از آن انجام دهیم؟

در ادامه به تمامی این سوال‌ها پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

برای اطمینان از امنیت اپلیکیشن‌های پرداخت بایستی به ۴ فاکتور مهم توجه کنید که عبارتند از:

۱. شناخت پیشینه اپلیکیشن

۲. وضعیت اپلیکیشن در استورهای معتبر

۳. تبلیغات در فضاهایی که نیاز به مجوز دارند

۴. بانک‌های طرف قرارداد

۱. شناخت پیشینه اپلیکیشن

برای اطمینان و آگاهی از امنیت اپلیکیشن‌ پرداخت، بد نیست که درباره پیشینه آن تحقیق کرده و آن را بشناسیم. اپلیکیشن‌های پرداخت معتبر معمولا تحت‌نظر یکی از بانک‌های کشور هستند که خود بانک مربوطه نیز تحت‌نظر بانک مرکزی فعالیت دارد.

برای مثال اپلیکیشن همراه کارت تحت نظر بانک آینده، اپلیکیشن آپ تحت نظر بانک کشاورزی، اپلیکیشن تاپ تحت نظر بانک پارسیان و اپلیکیشن سکه متعلق به بانک ملت است.

تمامی این اپلیکیشن‌های پرداخت ایمن و بزرگ متعلق به شرکت‌های PSP (ارائه‌دهنده خدمات پرداخت) یا شرکت‌های پرداخت‌یار هستند.

به عنوان مثال مالک اپلیکیشن همراه کارت، شرکت «تجارت الکترونیک ارتباط فردا» بوده که جزو شرکت های پرداخت یار مجاز به انجام فعالیت در شبکه شاپرک است و اپلیکیشن آپ متعلق به شرکت «آسان پرداخت پرشین» بوده که یک شرکت PSP است.

۲. وضعیت اپلیکیشن در استورها

به طور معمول، اپلیکیشن‌های رسمی و معتبر تعداد دانلود و نصب زیادی در استورها دارند و نظرات زیادی درباره آنها نوشته می‌شود. این اپلیکیشن‌ها معمولا چند میلیون دانلود و نصب دارند مثلا اپلیکیشن همراه کارت در کافه بازار که استور رسمی کشورمان است ۲ میلیون نصب فعال و بیش از ۵ میلیون نصب فعال در گوگل‌پلی دارد.

برخی از اپلیکیشن های کوچک از نام برند اپلیکیشن های بزرگ سوءاستفاده کرده و از این طریق اقدام به کلاه برداری‌های اینترنتی و به دست آوردن اطلاعات بانکی افراد می‌کنند

۳. تبلیغات در فضاهایی که نیاز به مجوز دارند

تبلیغات در فضاهای رسمی کشور معمولا تحت نظارت نهادهای قانونی انجام می‌شود و تنها شرکت‌هایی می‌توانند در این فضاها تبلیغ کنند که مجوز داشته باشند.

بنابراین، علاوه بر ۲  فاکتوری که پیش از این ذکر شد، در صورتی که یک اپلیکیشن پرداخت در یک فضای رسمی کشور تبلیغ شده باشد می‌توان به آن اعتماد کرد؛ مانند بیلبوردهای تبلیغاتی.

برای انتشار بیلبوردهای تبلیغاتی در سطح شهر حتما باید از چند نهاد رسمی مجوز گرفت. پس اپلیکیشنی که برای تبلیغات از این بیلبوردها استفاده کرده باشد، تایید شده و معتبر است. مانند بنرهای تبلیغاتی اپلیکیشن همراه کارت، آپ، تاپ، ۷۸۰ و ... موجود در سطح شهرهای مختلف کشور.

۴. بانک‌های طرف قرارداد

اپلیکیشن‌های پرداخت معتبر معمولا با اکثر بانک‌های مطرح کشور همکاری داشته و سرویس کارت به کارت را از آنها دریافت می‌کنند. برای این منظور، امنیت این اپلیکیشن‌ها بارها توسط این بانک‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در واقع هر بانکی قبل از ارائه سرویس انتقال وجه به اپلیکیشن‌های پرداخت یکبار امنیت آن را به طور کامل بررسی می‌کند.

البته علاوه بر کارت به کارت، انجام سایر کارهای روزمره مانند خرید شارژ و بسته اینترنت، پرداخت قبوض مختلف، استعلام موجودی حساب بانکی و ... نیز در اکثر اپلیکیشن‌های پرداخت از جمله همراه کارت امکان پذیر است.

برای مثال اپلیکیشن همراه کارت طرف قرارداد با ۳۰ بانک کشور، تاپ ۲۷ بانک، اپلیکیشن سکه ۲۸ بانک و ۷۲۴ تعداد ۲۴ بانک است.

انتهای رپرتاژ آگهی