• جمعه / ۴ مهر ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۷
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 99070402516
  • خبرنگار : 50214

رئیس سازمان صمت یزد خبر داد

صادرات یزد به بیش از ۵۰ کشور دنیا از ابتدای امسال

صادرات یزد به بیش از ۵۰ کشور دنیا از ابتدای امسال

ایسنا/یزد رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد با اشاره به تفویض اختیار ثبت سفارش به استان‌ها از دی ماه ۹۷ تاکنون، اظهار کرد: در این مدت ۹ هزار و ۳۵۰ پرونده در استان ثبت سفارش شده که بیش از ۹۰ درصد آنها مربوط به مواد اولیه و ماشین آلات تولیدی است.

«محمدرضا علمدار یزدی» ضمن بیان این مطلب، دو درصد از این موارد را مربوط به بخش معدن و هشت درصد را ثبت شده توسط تجار خواند و تصریح کرد: عمده ثبت سفارش ها در استان صنعتی و معدنی است. 

وی اضافه کرد: براساس آخرین برگشت ارز توسط صادرکنندگان، استان یزد جز استان‌های برتر در خصوص برگشت ارز حاصل از صادرات است.

علمدار یزدی گفت: براساس آمار گمرک، صادرات استان در نیمه نخست امسال  بیش از یک میلیون و ۳۵۴ هزار تن کالا به ارزش ۱۵۸ میلیون  دلار بوده که نسبت به شش ماهه  سال قبل کمی شاهد کاهش بوده‌ایم.

وی یکی از مهمترین دلایل کاهش صادرات در استان را شیوع کرونا اعلام کرد و افزود: این اطمینان را داریم در نیمه دوم سال شاهد رشد در این حوزه خواهیم بود.

علمدار یزدی ادامه داد: عراق، افغانستان، پاکستان، امارات متحده عربی و سوریه عمده کشورهای مقصد صادراتی استان یزد هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خاطرنشان کرد: استان یزد در شش ماهه نخست امسال به بیش از ۵۰ کشور دنیا صادرات داشته است.

وی عمده کالای صادراتی استان را نیز هیدرو کربن‌ها، کابل، محصولات ساختمانی، شیشه، محصولات نساجی و شمش فولاد بیان کرد. 

علمدار یزدی گفت: همچنین براساس آمار گمرک  در نیمه اول امسال به وزن ۲۲ هزار و ۵۳۲ تن و به ارزش ۶۷ هزار و ۲۰۱ دلار واردات به استان انجام شده که نسبت به مشابه  پارسال ۴۲ درصد از نظر وزنی و ۲۹ درصد از نظر ارزش دلاری کاهش داشته است.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد، این مسئول در پایان نیز با بیان این که عمده واردات مواد اولیه و ماشین آلات فاقد تولید داخلی بوده است، گفت: عمده واردات استان از کشورهای ترکیه، چین، ایتالیا، امارات متحده عربی، اسپانیا و هلند انجام شده است.

انتهای پیام