• یکشنبه / ۶ مهر ۱۳۹۹ / ۰۹:۳۶
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99070603860
  • خبرنگار : 71129

تاکید سوئد به آمریکا و روسیه برای تمدید استارت جدید

تاکید سوئد به آمریکا و روسیه برای تمدید استارت جدید

سوئد خواستار تمدید توافق استارت جدید بین آمریکا و روسیه شد و از چین نیز خواست تا به مذاکرات در این رابطه ملحق شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، استفان لوفون، نخست‌وزیر سوئد در سخنرانی خود برای هفتاد و پنجمین سالگرد مجمع عمومی سازمان ملل گفت، این توافق بین آمریکا و روسیه موسوم به استارت جدید باید تمدید شود.

وی افزود: من از چین هم می‌خواهم تا به این گفت‌وگوها ملحق شود. سال جاری میلادی هفتاد و پنجمین سال بمباران اتمی هیروشیما و ناگاساکی هم هست که یادآور غم‌بار پیامدها و فجایع بشری استفاده از تسلیحات اتمی است. من از دو کشور آمریکا و روسیه می‌خواهم تا این پیمان را تمدید کنند و از چین نیز می‌خواهم تا وارد این مذاکرات شود.

پیمان استارت جدید فوریه ۲۰۲۱ منقضی می‌شود، مگر آنکه مسکو و واشنگتن آن را تمدید کنند. این پیمان در پنجم فوریه ۲۰۱۱ بین دو کشور بسته شد که هدفش کاهش بیشتر و محدودیت تسلیحات استراتژیک تهاجمی است.

پیمان استارت جدید برای ۱۰ سال از زمان منعقد شدن یعنی تا ۲۰۲۱ اجرایی است و پس از آن منقضی خواهد شد مگر آنکه یک توافق جدید تا پیش از این تاریخ بار دیگر بین آمریکا و روسیه منعقد شود.

مسکو، مدت‌هاست که از واشنگتن خواسته تا در تمدید این توافق تاخیر نیندازد چون آن را معیاری طلایی در عرصه خلع سلاح می‌داند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هم پیشتر گفته بود که اگر این پیمان متوقف شود، هیچ چیز دیگری نمی‌تواند جلوی رقابت تسلیحاتی بعدی را بگیرد.

انتهای پیام